Vystrčil: Tchaj-wan je ochoten vstoupit do Evropy přes Česko

Tchaj-wan je ochotný ekonomicky vstoupit do Evropy přes Českou republiku. Českým novinářům to na závěr své návštěvy Tchaj-wanu řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil. S českou vládou prý bude chtít hovořit, aby Česko této možnosti využilo. Vystrčil z Tchaj-wanu odletí dnes v noci (odpoledne středoevropského letního času).

Jeho návštěva vzbudila široký i mezinárodní ohlas. Tvrdě ji kritizovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou odštěpeneckou provincii. Vystrčila se naopak zastaly Německo, Francie či Slovensko. Předseda české horní parlamentní komory cestu hodnotí jako úspěšnou.

Dobrým vztahům s Čínou můžeme být vděční za předražené roušky. Dobrým vztahům s Taiwanem můžeme být vděční za to, že už si je od Číny nebudeme muset draze kupovat.Děkujeme @Vystrcil_Milos za to, že pěstuje vztahy, které pro nás mají opravdu smysl.https://t.co/dw3Zmt3Rra

— ODS (@ODScz) September 4, 2020

Vystrčil na Tchaj-wan přiletěl v neděli. Postupně se setkal s hlavními politickými představiteli země, v parlamentu byl oceněn medailí za parlamentní diplomacii. Jednal také s místními firmami. Pozornost vyvolal především svým výrokem, ve kterém parafrázoval slavné vyjádření amerického prezidenta Johna F. Kennedyho "Ich bin ein Berliner". Vystrčil poslancům česky i mandarínsky řekl "Já jsem Tchajwanec". Za prohlášení se dočkal dlouhotrvajícího potlesku.

Návštěva vzbudila v tchajwanské společnosti značnou pozornost. Na Vystrčila či členy jeho delegace neustále čekaly desítky novinářů, kameramanů či fotografů. Značné pozornosti se těšil kromě Vystrčila také pražský primátor Zdeněk Hřib. Jeho dnešní tiskové konference se zúčastnilo přes 50 zástupců médií. Video z předávání státního vyznamenání in memoriam bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi, který cestu na Tchaj-wan začal před svou smrtí plánovat, si na sociálních sítích podle pracovníků české delegace pustily statisíce lidí.

Proti Vystrčilově návštěvě se ostře ohradila Čína. Její ministr zahraničí Wang I druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli ČR vzkázal, že ho Čína donutí zaplatit vysokou cenu za to, že porušil princip jedné Číny. Překročil prý totiž podle Pekingu "červenou čáru". Vystrčil odmítl, že by porušil dohody mezi ČR a Čínou. Čínské vyjádření odmítly nejen česká diplomacie, ale také Německo, Francie i slovenská prezidenta Zuzana Čaputová.

Cestu doprovázela přísná hygienická opatření kvůli pandemii koronaviru. Delegace, ve které bylo osm senátorů, pražský primátor Hřib nebo téměř čtyři desítky podnikatelů, musela podstoupit již v ČR dva testy na koronavirus, další dva přímo na Tchaj-wanu. O negativních testech pak tchajwanská média bezprostředně informovala veřejnost. Členové delegace mohli hotel opustit jen na předem domluvené akce a využívat mohli jen určené hotelové prostory.

Vystrčil dnes českým médiím v Tchaj-peji řekl, že cestu hodnotí jako úspěšnou. "Cíle, které jsme si předsevzali, se podařilo splnit, takže jsem spokojen," řekl.

Na Tchaj-wan ho doprovázeli zástupci 36 českých firem. Cesty se zúčastnily menší a střední podniky, které jsou zaměřené především na moderní a pokročilé technologie. Přínos pro jejich podnikání hodnotily na čtvrtečním setkání s Vystrčilem pozitivně.

Vystrčil je přesvědčen, že Tchaj-wan nabízí pro ČR obrovský potenciál. Musí se ale podle něj nyní zapojit i vláda, zejména ministři průmyslu a obchodu či zahraničí. "Protože to, co Tchaj-wan nabízí, ať se to týká investic nebo spolupráce ve vědě a výzkumu, inovací, to jsou úžasné možnosti, které by Česku v rozvoji mohly velmi pomoci," poznamenal. Chtěl by proto mluvit s vládou o tom, že by ČR měla využít toho, že Tchajwanci a Tchaj-wan jsou "ochotni vstoupit do Evropy právě přes Českou republiku".

Zmínil, že je potřeba umožnit přístup tchajwanským podnikatelům do České republiky. "Oni dneska nemůžou přijet jen tak. Musí mít speciální povolení od ministerstva," řekl. Česko by také podle něj nemělo dělat "zbytečné problémy" Taiwan Cooperative Bank, pokud se rozhodce v ČR založit pobočku. Pomáhat je také podle něj potřeba s přímou linkou mezi Tchaj-pejí a Prahou.

Související

Více souvisejících

Miloš Vystrčil (ODS) Tchaj-Wan Česká republika Senát ČR

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 39 minutami

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy