Vztahy s KLDR na bodu mrazu. Jihokorejský ministr pro sjednocení rezignoval

Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes přijal demisi ministra pro sjednocení, který je zodpovědný za vztahy se Severní Koreou. Informovala o tom agentura Reuters. Mezi oběma zeměmi se od začátku června výrazně zhoršily vztahy, KLDR tento týden vyhodila do povětří styčný úřad na hranicích a rozhodla o návratu vojáků do demilitarizovaných zón.

Jižní Korea, ilustrační foto
doporučujeme

Jihokorejský ministr pro sjednocení Kim Jon-čchul v reakci na stoupající napětí mezi oběma korejskými státy nabídl svou rezignaci ve středu. Úřad zastupoval od března 2019.

Severní Korea své nové nepřátelské kroky označuje za reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílají letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program. Podle některých analytiků se KLDR snaží vyvolat napětí, aby podpořila vnitřní jednotu země, nebo se chystá k větší provokaci kvůli přetrvávajícím sankcím, které na ni mezinárodní společenství uvalilo za její jaderné a raketové zbrojní programy.

Pchjongjang minulý týden pohrozil vypovězením mezikorejské vojenské dohody z roku 2018, která si za cíl kladla snížení napětí na Korejském poloostrově. Následně oznámil, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení a v úterý zničil styčný úřad obou korejských států nacházející se v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Ten byl ustanoven před dvěma lety a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Mluvčí jikorejského ministerstva pro sjednocení dnes uvedla, že úřad ve snaze uklidnit situaci zabrání veškerým aktivistickým plánům a za porušení zákonů o mezikorejské výměně a spolupráci vystaví pokuty.

Ministerstvo již požádalo aktivisty, aby upustili od svých nedělních plánů. Skupina emigrantů z KLDR chtěla nedaleko hranic vhodit do moře stovky lahví naplněných rýží, léky a rouškami.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína ve středu zaznamenala devět nových případů koronaviru

09.07.2020 07:28 Pevninská Čína ve středu zaznamenala devět nových případů nemoci covid-19, což je o dva více než o…

Austrálie prodlouží platnost víz obyvatelům Hongkongu

09.07.2020 06:26 Austrálie kvůli spornému čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong pozastavuje s tímto…

V zahraničí koupíte remdesivir na černém trhu. Ceny jsou však likvidační

08.07.2020 12:07 "Zoufalá situace vyžaduje zoufalá řešení," i tak by se dal charakterizovat boj lidstva s epidemií…

Profesor kritizoval zakrývání pravdy o koronaviru. Čína reagovala tvrdě

08.07.2020 12:00 NÁZOR - Čínské úřady zadržely profesora práva Sü Čang-žuna, který hájil otevřenost a kritizoval…

Související:

Právě se děje

Další zprávy