Wu-chan nehlásí žádný nový případ koronaviru. Rostou obavy z druhé vlny epidemie

Čínské město Wu-chan, odkud se na začátku letošního roku do světa rozšířil nový typ koronaviru, dnes poprvé od začátku nynější pandemie nehlásí žádný nový potvrzený případ nákazy. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na čínskou národní zdravotní komisi. V Číně ale přibývá importovaných případů infekce, za středu jich bylo 34 oproti úterním třinácti. To vyvolává obavy z možné druhé vlny nákazy.

Wu-chan
doporučujeme

Pokud se 14 dní v řadě neobjeví ve Wu-chanu žádný nový případ nemoci COVID-19, uzavírka města bude postupně zrušena, napsal dnes s odvoláním na epidemiology čínský list China Daily. "Předpokládáme, že nové případy se zcela přestanou objevovat v polovině nebo koncem tohoto měsíce," prohlásila Li Lan-ťüan, ředitelka čínské státní laboratoře pro diagnózu a léčbu infekčních nemocí.

Jedenáctimilionový Wu-chan přijal 23. ledna přísná karanténní opatření, která mimo jiné lidem zakazovala město opouštět či do něj přijíždět. Lidé museli zůstat uzavření doma, měli dovolenou jen krátkou vycházku na nákup v určených hodinách.

Podle čínské státní televize CCTV nyní obyvatelé Wu-chanu již smějí jít na procházku v okolí svého bydliště.

zdroj: YouTube

V pevninské části nejlidnatější země světa se koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19, nakazilo doposud 80.928 lidí. 

Infekci podlehlo 3245 pacientů, kromě zhruba stovky všichni v provincii Chu-pej, jejíž je Wu-chan metropolí. Za středu přibylo osm mrtvých, z toho šest jich bylo ve Wu-chanu.

Většina případů nákazy novým koronavirem je nyní v Číně importovaných; jedná se tedy o nemocné, u nichž se nákaza prokázala po příjezdu do Číny ze zahraničí. Celkem jich je asi 190. Reuters k tomu píše, že ve valné většině jde o Číňany, kteří se vrátili do vlasti často v přesvědčení, že tam přečkají nejhorší období pandemie. Lidé, kteří do Číny přijedou, musejí zpravidla do karantény.

Vedení čínské finanční metropole Šanghaje dnes přidalo na seznam dalších osm zemí, jež považují za natolik rizikové, že cestující, kteří je v posledních dvou týdnech navštívili, musejí být umístěni do čtrnáctidenní karantény. Mezi nově přidanými zeměmi je i Česká republika, informovala dnes agentura Reuters.

Jižní Korea, která se v posledních čtyřech dnech za sebou dostala pod stovku nových případů denně, dnes hlásí dalších 152 nemocných. Z nich 97 připadá na město Tegu, kde testy tento týden potvrdily přítomnost viru u 74 klientů domu s pečovatelskou službou. V souvislosti s tímto případem místní úřady zahájily rozsáhlé testování ve všech podobných zařízeních ve městě. Žije v nich více než 33.000 osob.

V Jižní Koreji se koronavirem nakazilo celkem 8565 lidí, počet obětí se zvýšil o dvě na 93.

Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden uvedla, že epicentrum pandemie koronaviru se přesunulo do Evropy. Nejsilněji zasaženou zemí je Itálie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

20.01.2021 09:00 Aktualizováno Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na…

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

První aerolinky zavádějí průkazy pro očkované a negativní

19.01.2021 18:01 Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama