Z Jemenu prchají mezinárodní humanitární organizace, válka se vyhrocuje

Dvanáct humanitárních organizací působících ve městě Dálí na jihozápadě Jemenu přerušilo svou práci po útocích, které zasáhly budovy, ve kterých sídlí. Informovala o tom dnes agentura Reuters. OSN útoky označila "za znepokojivé vyhrocení situace" v oblasti.

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif
doporučujeme

Většina útoků se odehrála v noci ze soboty na neděli. K poslednímu napadení kanceláře organizace Oxfam došlo dnes ráno, uvedly humanitární organizace ve svém prohlášení. Útoky z granátometů, které mají na svědomí zatím neznámí ozbrojenci, zasáhly v sobotu mimo jiné kanceláře humanitární organizace Mezinárodní záchranný výbor (IRC) či právě Oxfam.

Při sobotních útocích utrpěl zranění jeden člověk, poškozeno bylo vybavení kanceláří a 12 organizací se rozhodlo pozastavit své humanitární programy v Dálí, což zasáhne 217.000 obyvatel, uvedl zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární otázky Mark Lowcock.

Britská charitativní organizace Oxfam oznámila, že její sídlo v sobotu zasáhly dva granáty, nikdo ale nebyl zraněn. Za dnešním útokem stálo podomácku vyrobené výbušné zařízení.

Jihozápadní provincie Dálí leží na hlavní silnici spojující jihojemenský přístav Aden, který kontroluje vláda mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, a metropoli Saná ovládanou šíitskými povstalci.

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska prezidenta Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá arabská koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Konflikt si už vyžádal tisíce životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10.000 obětech. Některé zdroje ale odhadují, že zahynulo na 50.000 Jemenců. Saúdská Arábie a šíité vedou od září neformální rozhovory o příměří.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blíží se bouře, varuje vědec. Upozornil na veřejností opomíjený faktor…

19.01.2021 00:01 NÁZOR - Někteří lidé po podání vakcíny proti koronaviru zemřou, i kdyby byla stoprocentně bezpečná,…

Emirates začaly zaměstnancům nabízet očkování

18.01.2021 15:52 Dubajská letecká společnost Emirates dnes začala svým zaměstnancům nabízet očkování. Přednost mají…

V Číně přibývá případů koronaviru, už šestý den je jich přes 100 za den

18.01.2021 10:38 Už šestý den po sobě ohlásila Čína více než 100 nových případů nákazy koonavirem denně. Šíření viru…

Dědic Samsungu I Če-jong se vrátí do vězení, dostal dva a půl roku za…

18.01.2021 07:46 Na dva a půl roku se vrátí do vězení dědic jihokorejského konglomerátu Samsung Electronics I Če…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama