Z Jemenu prchají mezinárodní humanitární organizace, válka se vyhrocuje

Dvanáct humanitárních organizací působících ve městě Dálí na jihozápadě Jemenu přerušilo svou práci po útocích, které zasáhly budovy, ve kterých sídlí. Informovala o tom dnes agentura Reuters. OSN útoky označila "za znepokojivé vyhrocení situace" v oblasti.

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif
doporučujeme

Většina útoků se odehrála v noci ze soboty na neděli. K poslednímu napadení kanceláře organizace Oxfam došlo dnes ráno, uvedly humanitární organizace ve svém prohlášení. Útoky z granátometů, které mají na svědomí zatím neznámí ozbrojenci, zasáhly v sobotu mimo jiné kanceláře humanitární organizace Mezinárodní záchranný výbor (IRC) či právě Oxfam.

Při sobotních útocích utrpěl zranění jeden člověk, poškozeno bylo vybavení kanceláří a 12 organizací se rozhodlo pozastavit své humanitární programy v Dálí, což zasáhne 217.000 obyvatel, uvedl zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární otázky Mark Lowcock.

Britská charitativní organizace Oxfam oznámila, že její sídlo v sobotu zasáhly dva granáty, nikdo ale nebyl zraněn. Za dnešním útokem stálo podomácku vyrobené výbušné zařízení.

Jihozápadní provincie Dálí leží na hlavní silnici spojující jihojemenský přístav Aden, který kontroluje vláda mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, a metropoli Saná ovládanou šíitskými povstalci.

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska prezidenta Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá arabská koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Konflikt si už vyžádal tisíce životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10.000 obětech. Některé zdroje ale odhadují, že zahynulo na 50.000 Jemenců. Saúdská Arábie a šíité vedou od září neformální rozhovory o příměří.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zabitý úředník chtěl možná zběhnout do KLDR, jeho bratr to popírá

29.09.2020 15:44 Jihokorejský úředník, kterého minulý týden zabila na námořní hranici severokorejská hlídka, měl…

Čínská učitelka dostala trest smrti. Ve školce otrávila 25 dětí, jedno…

29.09.2020 14:54 K trestu smrti byla odsouzena v Číně učitelka, která otrávila v mateřské škole 25 dětí, z nichž…

V Brazílii přibylo 13.155 nakažených koronavirem, v Mexiku 3400

29.09.2020 08:00 V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 13.155 nových případů koronaviru, 317 lidí s onemocněním…

"Autobusy byly plné viru." Pozůstalí po obětech covidu-19 chtějí zažalovat…

29.09.2020 07:42 Zamítnutí žalob, nátlak či zastrašování advokátů. Čína se sice s epidemií covid-19 na svém území…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama