Z Jemenu prchají mezinárodní humanitární organizace, válka se vyhrocuje

Dvanáct humanitárních organizací působících ve městě Dálí na jihozápadě Jemenu přerušilo svou práci po útocích, které zasáhly budovy, ve kterých sídlí. Informovala o tom dnes agentura Reuters. OSN útoky označila "za znepokojivé vyhrocení situace" v oblasti.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif
doporučujeme

Většina útoků se odehrála v noci ze soboty na neděli. K poslednímu napadení kanceláře organizace Oxfam došlo dnes ráno, uvedly humanitární organizace ve svém prohlášení. Útoky z granátometů, které mají na svědomí zatím neznámí ozbrojenci, zasáhly v sobotu mimo jiné kanceláře humanitární organizace Mezinárodní záchranný výbor (IRC) či právě Oxfam.

Při sobotních útocích utrpěl zranění jeden člověk, poškozeno bylo vybavení kanceláří a 12 organizací se rozhodlo pozastavit své humanitární programy v Dálí, což zasáhne 217.000 obyvatel, uvedl zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární otázky Mark Lowcock.

Britská charitativní organizace Oxfam oznámila, že její sídlo v sobotu zasáhly dva granáty, nikdo ale nebyl zraněn. Za dnešním útokem stálo podomácku vyrobené výbušné zařízení.

Jihozápadní provincie Dálí leží na hlavní silnici spojující jihojemenský přístav Aden, který kontroluje vláda mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, a metropoli Saná ovládanou šíitskými povstalci.

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska prezidenta Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá arabská koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Konflikt si už vyžádal tisíce životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10.000 obětech. Některé zdroje ale odhadují, že zahynulo na 50.000 Jemenců. Saúdská Arábie a šíité vedou od září neformální rozhovory o příměří.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus má v Austrálii pozoruhodně málo obětí. Čím to je?

09.04.2020 18:50 V Austrálii zemřelo na onemocnění COVID-19 51 lidí. Z celkového počtu 6 108 potvrzených případů…

Čína má dalších 63 nakažených koronavirem, problém jsou "tiší přenašeči"

09.04.2020 13:57 Aktualizováno V Číně za středu přibylo 63 nových případů nákazy koronavirem. Informovaly o tom dnes místní…

Čínské město na ruských hranicích je novým ohniskem koronaviru. Jsem…

09.04.2020 13:31 Zatímco město Wu-chan, původní ohnisko epidemie koronaviru v Číně, se ve středu po více než dvou…

Japonská prefektura Aiči vyhlásí stav nouze, opatření se dotkne i…

09.04.2020 09:00 Guvernér prefektury Aiči ve středním Japonsku dnes informoval, že od pátku v tomto regionu, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy