Za havárii Fukušimy zodpovídá bývalé vedení provozovatele, rozhodl soud

Tokijský soud dnes nařídil čtyřem bývalým manažerům společnosti provozující jadernou elektrárnu Fukušima, kterou zničila vlna tsunami v roce 2011, aby zaplatili 13 bilionů jenů (2,2 bilionu korun) a uznal je odpovědnými za havárii elektrárny, informovala agentura AP. Jedná se o nejvyšší kompenzaci, jaká kdy byla v Japonsku v rámci soudního sporu nařízena.

Bývalý předseda představenstva společnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO) Cunehisa Kacumata a další tři bývalí vedoucí pracovníci podle vyjádření soudu nesplnili svou povinnost zavést maximální bezpečnostní opatření. Vedení údajně vědělo o možném riziku vážné havárie, která hrozila v případě vlny tsunami. Katastrofě mohli pracovníci podle soudu zabránit, kdyby brali vážněji dostupná vědecká data a jednali dříve.

Zemětřesení o síle devět stupňů spolu s vlnou tsunami zničilo klíčové chladicí systémy v elektrárně Fukušima, což způsobilo roztavení tří reaktorů, ze kterých se do okolí rozšířilo obrovského množství radiace. Desítky tisíc obyvatel se kvůli obavám o bezpečnost nemohly vrátit do svých domovů.

Skupina 48 akcionářů společnosti TEPCO podala v roce 2012 žalobu, v níž požadovala, aby Kacumata a čtyři další pracovníci zaplatili společnosti odškodné ve výši 22 bilionů jenů (3,8 bilionu korun). Žaloba tvrdí, že nedbali na předpovědi odborníků ohledně tsunami a nepřijali dostatečně brzy odpovídající preventivní opatření.

Bývalým vedoucím pracovníkům TEPCO zásadně chybělo povědomí o bezpečnosti a smysl pro odpovědnost, uvedl dnes soudce. Podle rozsudku společnost TEPCO mohla katastrofě zabránit, kdyby provedla nezbytné stavební práce. Ty mohly předejít zaplavení klíčových částí elektrárny a zajistit voděodolnost reaktorových budov.

Dnešní rozsudek je v rozporu s rozhodnutím Nejvyššího soudu, který minulý měsíc dospěl k závěru, že vláda nemusí vyplatit odškodnění tisícům obyvatel Fukušimy, kteří kvůli havárii přišli o práci a živobytí. Soud to odůvodnil tím, že tsunami takového rozsahu nebylo možné předvídat ani s využitím nejnovějších vědeckých dat, která byla v té době k dispozici.

Související

Japonsko, ilustrační foto.

Zemětřesení v Japonsku: Otřesy u pobřeží Fukušimy cítili lidé i v Tokiu

Asii zasáhlo ve čtvrtek další zemětřesení. Otřesy o síle šesti stupňů postihly Japonsko u pobřeží regionu Fukušima na severovýchodě země. Informovala o tom agentura Reuters. O den dříve otřáslo silné zemětřesení ostrovem Tchaj-wan, kde zemřelo nejméně devět lidí. Přes 1000 osob utrpělo zranění. 

Více souvisejících

Jaderná elektrárna Fukušima soudy Japonsko

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy