Za havárii Fukušimy zodpovídá bývalé vedení provozovatele, rozhodl soud

Tokijský soud dnes nařídil čtyřem bývalým manažerům společnosti provozující jadernou elektrárnu Fukušima, kterou zničila vlna tsunami v roce 2011, aby zaplatili 13 bilionů jenů (2,2 bilionu korun) a uznal je odpovědnými za havárii elektrárny, informovala agentura AP. Jedná se o nejvyšší kompenzaci, jaká kdy byla v Japonsku v rámci soudního sporu nařízena.

Bývalý předseda představenstva společnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO) Cunehisa Kacumata a další tři bývalí vedoucí pracovníci podle vyjádření soudu nesplnili svou povinnost zavést maximální bezpečnostní opatření. Vedení údajně vědělo o možném riziku vážné havárie, která hrozila v případě vlny tsunami. Katastrofě mohli pracovníci podle soudu zabránit, kdyby brali vážněji dostupná vědecká data a jednali dříve.

Zemětřesení o síle devět stupňů spolu s vlnou tsunami zničilo klíčové chladicí systémy v elektrárně Fukušima, což způsobilo roztavení tří reaktorů, ze kterých se do okolí rozšířilo obrovského množství radiace. Desítky tisíc obyvatel se kvůli obavám o bezpečnost nemohly vrátit do svých domovů.

Skupina 48 akcionářů společnosti TEPCO podala v roce 2012 žalobu, v níž požadovala, aby Kacumata a čtyři další pracovníci zaplatili společnosti odškodné ve výši 22 bilionů jenů (3,8 bilionu korun). Žaloba tvrdí, že nedbali na předpovědi odborníků ohledně tsunami a nepřijali dostatečně brzy odpovídající preventivní opatření.

Bývalým vedoucím pracovníkům TEPCO zásadně chybělo povědomí o bezpečnosti a smysl pro odpovědnost, uvedl dnes soudce. Podle rozsudku společnost TEPCO mohla katastrofě zabránit, kdyby provedla nezbytné stavební práce. Ty mohly předejít zaplavení klíčových částí elektrárny a zajistit voděodolnost reaktorových budov.

Dnešní rozsudek je v rozporu s rozhodnutím Nejvyššího soudu, který minulý měsíc dospěl k závěru, že vláda nemusí vyplatit odškodnění tisícům obyvatel Fukušimy, kteří kvůli havárii přišli o práci a živobytí. Soud to odůvodnil tím, že tsunami takového rozsahu nebylo možné předvídat ani s využitím nejnovějších vědeckých dat, která byla v té době k dispozici.

Související

Více souvisejících

Jaderná elektrárna Fukušima soudy Japonsko

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 21 minutami

Aktualizováno před 49 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 6 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

Zdroj: David Holub

Další zprávy