Za zbourání Báburovy mešity trest nepadl, indický soud vynesl kontroverzní verdikt

Soud v indickém státě Uttarpradéš nepravomocně osvobodil všech 32 osob obžalovaných z násilné demolice Báburovy mešity v poutním městě Ajódhja. Uvádí to dnes agentura AP. Zbourání mešity vyvolalo v roce 1992 vlnu náboženského násilí mezi hinduisty a muslimy, o život tehdy přišlo přes 2000 lidí.

Muslim
doporučujeme

Státnímu zástupci se u soudu nepodařilo prokázat, že obžalovaní jednali koordinovaně s cílem odstranit mešitu, která na hinduistickém poutním místě stála od 16. století.

zdroj: YouTube

Obžalovaní, mezi kterými jsou i čtyři vrcholní představitelé vládnoucí nacionalistické hinduistické Indické lidové strany (BJP), uspěli s argumentací, že zbourání bylo "spontánním výbuchem hněvu" hinduistických věřících.

Proti rozsudku podá odvolání právní zástupce muslimské menšiny. "Rozsudek jde proti důkazům i právu," uvedl podle AP advokát Džaffarjab Džilani.

Hinduističtí aktivisté zbourali mešitu, aby na jejím místě postavili chrám hinduistického boha Rámy, který podle staroindického eposu Rámájana ve městě Ajódhja sídlil. Obnovení hinduistického chrámu na místě mešity vloni povolil indický Nejvyšší soud a současně určil pozemek na postavení nového chrámu pro muslimy. Nejvyšší soud také konstatoval, že zbourání Báburovy mešity bylo nezákonné.

O obnovu hinduistického chrámu na místě Báburovy mešity usilovala BJP od začátku 90. let, kdy to téma zvedl její tehdejší předseda Lál Kišínčand Advání. Základní kámen nového chrámu nakonec položil v srpnu letošního roku současný předseda BJP a indický premiér Naréndra Módí.

Násilné zbourání muslimského chrámu vyvolalo v roce 1992 vlnu náboženských konfliktů mezi hinduisty a muslimy. Ve střetech přišlo o život přes 2000 lidí. Hinduisté tvoří více než 83 procent obyvatel Indie, muslimové jen 12 procent. Vztahy mezi oběma konfesními skupinami jsou desítky let napjaté.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co zvládne nová severokorejská raketa? Historik vysvětlil, jaký je cíl KLDR

22.10.2020 00:01 NÁZOR - Nová, výbušná zpráva předpokládá, že navzdory předchozímu širokému konsensu expertů se…

Před konzulátem v Afghánistánu nastala tlačenice, ušlapáno 15 lidí

21.10.2020 10:52 Aktualizováno Nejméně 15 Afghánců přišlo na východě Afghánistánu o život v tlačenici při čekání na možnost…

Čína považuje přijetí šéfa tibetského exilu v USA za vměšování

20.10.2020 14:15 Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Spojené státy, aby přestaly zasahovat do čínských…

Úřady v Austrálii nařídily evakuovat loď, polovina posádky má koronavirus

20.10.2020 10:53 Australské úřady u západního pobřeží evakuovaly posádku z lodě s dobytkem, protože asi u poloviny z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama