Za zbourání Báburovy mešity trest nepadl, indický soud vynesl kontroverzní verdikt

Soud v indickém státě Uttarpradéš nepravomocně osvobodil všech 32 osob obžalovaných z násilné demolice Báburovy mešity v poutním městě Ajódhja. Uvádí to dnes agentura AP. Zbourání mešity vyvolalo v roce 1992 vlnu náboženského násilí mezi hinduisty a muslimy, o život tehdy přišlo přes 2000 lidí.

Státnímu zástupci se u soudu nepodařilo prokázat, že obžalovaní jednali koordinovaně s cílem odstranit mešitu, která na hinduistickém poutním místě stála od 16. století.

Obžalovaní, mezi kterými jsou i čtyři vrcholní představitelé vládnoucí nacionalistické hinduistické Indické lidové strany (BJP), uspěli s argumentací, že zbourání bylo "spontánním výbuchem hněvu" hinduistických věřících.

Proti rozsudku podá odvolání právní zástupce muslimské menšiny. "Rozsudek jde proti důkazům i právu," uvedl podle AP advokát Džaffarjab Džilani.

Hinduističtí aktivisté zbourali mešitu, aby na jejím místě postavili chrám hinduistického boha Rámy, který podle staroindického eposu Rámájana ve městě Ajódhja sídlil. Obnovení hinduistického chrámu na místě mešity vloni povolil indický Nejvyšší soud a současně určil pozemek na postavení nového chrámu pro muslimy. Nejvyšší soud také konstatoval, že zbourání Báburovy mešity bylo nezákonné.

O obnovu hinduistického chrámu na místě Báburovy mešity usilovala BJP od začátku 90. let, kdy to téma zvedl její tehdejší předseda Lál Kišínčand Advání. Základní kámen nového chrámu nakonec položil v srpnu letošního roku současný předseda BJP a indický premiér Naréndra Módí.

Násilné zbourání muslimského chrámu vyvolalo v roce 1992 vlnu náboženských konfliktů mezi hinduisty a muslimy. Ve střetech přišlo o život přes 2000 lidí. Hinduisté tvoří více než 83 procent obyvatel Indie, muslimové jen 12 procent. Vztahy mezi oběma konfesními skupinami jsou desítky let napjaté.

Související

Více souvisejících

Indie islám hinduismus Náboženství Naréndra Módí (indický premiér)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy