Zabitý úředník chtěl možná zběhnout do KLDR, jeho bratr to popírá

Jihokorejský úředník, kterého minulý týden zabila na námořní hranici severokorejská hlídka, měl možná v úmyslu uprchnout do KLDR. S podezřením přišla jihokorejská pobřežní stráž, píší dnes světové agentury. Podezření rezolutně odmítá bratr mrtvého.

Ilustrační foto
doporučujeme

Jihokorejská pobřežní stráž vyšetřuje okolnosti, za kterých byl muž usmrcen. "Máme potvrzené, že severní strana získala informace, které jí mohl dát jen on (...) a že pohřešovaný vyjádřil svůj úmysl uprchnout na sever," uvedl podle agentury AP vedoucí vyšetřovacího týmu Jun Song-hjon. Podle pobřežní stráže se na základě záznamů a zpravodajských informací podařilo vyloučit další možné hypotézy. Vyšetřovatelé se původně domnívali, že úředník mohl ztratit na moři kurz či se pokusil o sebevraždu.

Podle vyšetřovatelů se úředník rozhodl zběhnout do KLDR kvůli rodinným problémům a vysokým dluhům způsobeným vášní pro hazardní hry.

Možnost, že by muž měl úmysl uprchnout do KLDR, ale rezolutně popírá jeho bratr. "Většina mužů v našem věku má problémy v rodině nebo dluhy, kdo by ale kvůli tomu prchal na sever," uvedl na tiskové konferenci bratr zabitého. "Mluvil jsem s ním dva dny před jeho smrtí a nikdy se o možnosti zběhnout na sever nezmínil," dodal. Podle něj byl zabitý muž hrdý na své povolání.

K zabití jihokorejského úředníka došlo na začátku minulého týdne v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. KLDR uvedla, že severokorejští vojáci vypálili na úředníka asi deset ran v rámci "opatření na kontrolu šíření infekce" poté, co se muž odmítl identifikovat a snažil se uprchnout. Podle jihokorejské armády pak hlídka spálila tělo i člun, na kterém se muž plavil. Pchjongjang potvrdil, že vojáci spálili úředníkovu loď, jeho tělo ale prý nenašli a pátrají po něm.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papežův názor na svazky homosexuálů vyvolal kontroverze, ozvali se…

22.10.2020 17:13 Aktualizováno Papežova podpora registrovaného partnerství homosexuálů se nesetkala na Filipínách, považovaných za…

USA prodají Tchaj-wanu zbraně za dvě miliardy dolarů, včetně odpalovačů…

22.10.2020 11:56 Aktualizováno Spojené státy schválily zbojní kontrakt s Tchaj-wanem za 1,8 miliardy dolarů (41 miliard korun).…

Thajsko zrušilo mimořádná opatření v Bangkoku, ta měla zabránit masovým…

22.10.2020 08:42 V Bangkoku počínaje dnešní 7:00 SELČ přestala platit mimořádná opatření zavedená kvůli rozsáhlým…

Co zvládne nová severokorejská raketa? Historik vysvětlil, jaký je cíl KLDR

22.10.2020 00:01 NÁZOR - Nová, výbušná zpráva předpokládá, že navzdory předchozímu širokému konsensu expertů se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama