Záhada v KLDR: Covid nemáme, tvrdí Kim. Přesto zavřel hranice, města a mění politiky

Je Severní Korea jednou z mála zemí na světě, které se nákaza koronavirem prakticky vyhnula? Vyplývalo by to z vyjádření severokorejského vůdce Kim Čong-una, který dlouhodobě tvrdí, že v zemi není nikdo nakažený. Indicie ale naznačují pravý opak.

Kim Čong-un
doporučujeme

KLDR dlouhodobě tvrdí, že v zemi nejsou lidé nakažení nemocí covid-19. Přesto před třemi týdny úřady zavřely do karantény tisíce lidí v městě Kesong. Oficiálně kvůli zběhovi, který v červenci nelegálně překonal hranici z Jižní Koreje a jevil příznaky koronaviru.

Nyní tato opatření úřady zrušily. Kim přijal rozhodnutí na čtvrtečním zasedání politbyra vládnoucí strany svolaném s cílem prodiskutovat plány vlády, jak zabránit šíření nákazy.

Upozornila na to agentura AP s odkazem na severokorejskou agenturu KCNA a dodala, že Kim během čtvrtečního zasedání prohlásil situaci v Kesongu za stabilní. Jakou situaci měl na mysli, pokud se ve městě nakažení neobjevili, není známo.

Hranice Severní Koreje ale zůstávají navzdory čtvrtečnímu rozhodnutí uzavřené nadále. V zemi také dlouhodobě platí zákaz shromažďovaní, lidé musejí nosit roušky a školy mají prodloužené letní prázdniny. 

Experti se ale obávají, že ve skutečnosti není situace taková, jakou ji severokorejská propaganda popisuje. "I když v KLDR zatím nemuselo dojít k větší epidemii, je pravděpodobné, že značný počet jejích obyvatel se již nakazil," tvrdí Hong Min z Korejského institutu pro národní sjednocení.

V zemi panují dlouhodobě špatné podmínky, hladomor a nedostatečná lékařská péče. Koronavirus by se tak mezi lidmi mohl šířit výrazně rychleji, než v zemích s pokročilým zdravotnictvím.

Otázky vyvolává také politický krok Kima, který odvolal z funkce premiéra Kim Če-rjonga a za jeho nástupce jmenoval Kim Tok-Huna. Důvod této výměny není znám, může ale souviste právě s problematikou šíření koronaviru, stejně jako se záplavami, které zemi postihly.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na pobřeží Tasmánie uvázly stovky kulohlavců, většina zahynula

23.09.2020 12:36 Většina ze zhruba 500 kulohlavců, kteří uvázli na západním pobřeží australského ostrova Tasmánie,…

Čínský prezident vyzval k solidaritě během pandemie covidu-19

22.09.2020 17:48 K solidaritě během pandemie covidu-19 dnes vyzval čínský prezident Si Ťin-pching v předem nahraném…

Žháři dostali v Pákistánu trest smrti. Zapálili továrnu plnou dělníků, 250…

22.09.2020 14:26 V Pákistánu byli dnes odsouzeni k trestu smrti dva žháři, kteří mají na svědomí požár, při němž v…

Bývalý magnát nazval čínského prezidenta klaunem, dostal 18 let vězení

22.09.2020 11:17 K 18 letům vězení byl v Číně odsouzen někdejší vlivný realitní magnát Žen Č'-čchiang, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama