Zákaz brýlí na pracovišti? Japonsko se bouří

Japonky se na sociálních sítích bouří proti požadavku některých zaměstnavatelů v zemi, kteří svým ženským pracovnicím nepovolují nosit brýle. Ženy prý pak vypadají "nevychovaně" či "chladně", popsaly dnes zkušenosti japonských zaměstnankyň britská stanice BBC a nadace Thompson Reuters. Je to za posledních šest měsíců už druhý protest proti příliš přísným pravidlům souvisejícím s oblečením na pracovišti, naposledy ženy bojovaly proti nošení podpatků.

brýle
doporučujeme

Debatu odstartovala japonská média, podle kterých některé firmy ženám "zakázaly" brýle nosit. Zatímco například letecké společnosti krok oficiálně zdůvodňují bezpečnostními opatřeními, u žen pracujících v kosmetickém průmyslu brýle prý příliš zakrývají make-up.

"Podobná pravidla vyšla z módy," uvedla jedna z uživatelek twitteru, která se podobně jako tisíce jiných Japonek zapojila do diskuze s hashtagem "brýle jsou zakázané". Další žena si stěžovala, že jí zaměstnavatel několikrát přikázal, aby do práce v restauraci nenosila brýle, protože ty se nehodí k tradičnímu oděvu kimono, který je její pracovní uniformou.

"Pokud pravidla zakazují nosit brýle pouze ženám, jedná se o diskriminaci," uvedla japonská zástupkyně humanitární organizace Human Rights Watch (HRW).

Japonky se už v červnu rozhodly v rámci hnutí KuToo bojovat proti pravidlu mnoha firem, které pro ženy předpokládaly v práci obuv na vysokém podpatku. Bojovnice za rovnoprávnost tehdy odevzdaly vládě petici, pod níž se podepsalo 21.000 lidí. Japonský ministr zdravotnictví však nošení bot s vysokými podpatky označil o pár dní později za "nezbytné a žádoucí".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu

30.09.2020 17:14 Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování americké internetové společnosti Google. Hodlá…

Obyvatelé Fukušimy by se měli po letech dočkat odškodnění, rozhodl soud

30.09.2020 17:10 Odvolací soud v japonském městě Sendai rozhodl, že vláda a energetická firma TEPCO mají vyplatit…

Japonec obviněný z devíti vražd stanul před soudem, oběti si vybíral na…

30.09.2020 16:28 V Tokiu začal soud s mužem obviněným z vraždy devíti osob. Informuje o tom dnes agentura AFP. Podle…

Za zbourání Báburovy mešity trest nepadl, indický soud vynesl kontroverzní…

30.09.2020 13:04 Soud v indickém státě Uttarpradéš nepravomocně osvobodil všech 32 osob obžalovaných z násilné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama