Zákeřný koronavirus zhatil novoroční oslavy v Číně, plány milionů lidí vzaly za své

Lunární Nový rok je v Číně bezpochyby největším svátkem roku. V mnoha čínských městech byly ale letošní oslavy, připadající na 25. ledna, zrušeny kvůli šíření nového typu koronaviru, jímž se v zemi nakazilo již přes 800 lidí a 26 pacientů na něj zemřelo.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Wu-chan
doporučujeme

Číňané vítají příchod nového roku tradičně modlitbami v chrámech, ohňostroji a především rodinnými sešlostmi a hostinami. Domů se vydávají zástupy lidí pracujících či studujících ve velkých městech. Úřady odhadují, že lidé v Číně uskuteční během čtyřicetidenního období kolem Nového roku kolem tří miliard cest.

zdroj: YouTube

Nyní se ale plány statisíců cestujících zhroutily. Jedenáctimilionové město Wu-chan, kde nákaza propukla, je uzavřeno, podobně jako některá sousední města. Ve čtvrtek ráno bylo na nádraží ve Wu-chanu vidět fronty lidí, kteří se snažili dostat z města předtím, než přestanou vlaky jezdit úplně.

Úřady v metropoli Pekingu všechny velké oslavy chystané k uvítání příchodu nového roku odvolaly, a to včetně tradičních poutí konaných na prostranstvím před chrámy. Nepřístupná je hlavní pekingská turistická atrakce Zakázané město a od soboty si návštěvníci neprohlédnou ani úseky Velké čínské zdi v okolí metropole.

V Šanghaji kvůli hrozbě nákazy dočasně uzavřel své brány Disneyland, který má denní kapacitu 100.000 návštěvníků a kde bylo loni o novoročních prázdninách vyprodáno.

Uvedení sedmi filmových trháků, které měly přijít o víkendu do kin, bylo odloženo. Zrušeny byly také veřejné oslavy lunárního Nového roku v Macau a v Hongkongu, které jsou zvláštními správními oblastmi Číny.

Pětatřicetiletá Eva Kwangová šla dnes na nádraží na hongkongském poloostrově Kowloon vrátit jízdenky pro celou rodinu do města Kuang-čou v jihočínské provincii Kuang-tung. Cítila smutek, že se neuvidí se svou rodinou, ale strach o děti byl silnější.

"Myslím si, že bezpečnost mojí rodiny je důležitější než oběd s rodiči," řekla televizi CNN. "Zajedu za nimi na návštěvu třeba za měsíc, dva," dodala.

O střídmějších oslavách Nového roku se vedou diskuze i na čínských sociálních sítích. Některým z diskutujících se tato změna zdá pozitivní. Tentokrát nebudu muset obcházet všechny členy rodiny osobně, postačí, když jim zavolám, napsal jeden přispěvatelů.

Jiný pisatel - žijící údajně ve Wu-chanu - si naopak postěžoval, že ačkoli má rodiče jen na druhé straně řeky, nebude s nimi moci povečeřet. "Chápete, jak lidé ve Wu-chanu trpí?" uvedl.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonsko kvůli koronaviru uzavře školy na ostrově Hokkaido

26.02.2020 07:43 Úřady na japonském ostrově Hokkaido dnes vyzvaly k dočasnému uzavření veřejných škol. Učinily tak…

Nakažených koronavirem COVID-19 v Jižní Koreji přibývá. Už jich je 1146

26.02.2020 07:21 Aktualizováno Jižní Korea dnes ohlásila 169 nových případů nákazy koronavirem. Celkem se v této asijské zemi…

Koronaviru podlehlo v úterý v Číně dalších 52 lidí

26.02.2020 03:27 V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, dosud podlehlo novému koronaviru…

Češka v Koreji: Dochází roušky, koronavirus vyvolal paniku

25.02.2020 17:14 eště před týdnem šíření nového koronaviru život v jihokorejském velkoměstě Tegu příliš neovlivňoval…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama