Kdo je Trumpův student? Na Putina s Kimem zapomeňte, tvrdí profesor

NÁZOR - Komentátoři se často zaměřují na spřízněnost amerického prezidenta Donalda Trump s diktátory jako Vladimir Putin nebo Kim Čong-un, poukazuje politolog B. J. Lee v komentáři pro server Washington Post. Politolog z Sookmyung Women’s University v Soulu však soudí, že skutečná spřízněná duše Trumpa žije v Tokiu.

Horlivý Trumpův student

Japonský premiér Šinzó Abe vystupuje jako horlivý student Trumpova světonázoru, především v otázce využívání obchodu coby zbraně, deklaruje politolog. Připomíná, že v posledních týdnech Abe uvalil četná omezení na obchod s Jižní Koreou, čímž demonstroval svou ochotu upřednostňovat zájmy své země před vším ostatním, včetně vztahů s blízkým sousedem.

Jižní Korea odpověděla podobnými obchodními opatřeními, nastiňuje Lee. Vysvětluje, že Soul minulý týden zrušil dlouholetou dohodu o sdílení zpravodajských informací s Japonskem, čímž prohloubil krizi ve vztazích mezi dvěma nejdůležitějšími spojenci USA v Asii.  

"Abeho krok je přímo z Trumpovy příručky," píše profesor. Podotýká, že od svého nástupu do úřadu americký prezident agresivně prosazuje domnělé zájmy své země bez ohledu na tradiční vazby s přáteli a partnery, přičemž se netají tím, že využívá obchod jako nástroj zahraniční politiky, a to i ve věcech, které s ekonomikou příliš nesouvisejí, například při nátlaku na Mexiko v otázce migrace.

Navenek se zdá, že Abe se uchýlil k omezení obchodu, aby čelil korejským nárokům v dlouhodobém sporu ohledně historie, uvádí Lee. Připomíná, že Korejci požadují upřímnou omluvu za kompenzace za válečná zvěrstva, zatímco Japonci tvrdí, že již učinili dostatečné pokání.  

Soul a množství expertů soudí, že Abeho krok je odplatou za loňské rozhodnutí jihokorejských soudů, které nařídili japonským firmám odškodnit Jihokorejce, kteří museli pro Japonsko nuceně pracovat během japonské kolonizace Korejského poloostrova v letech 1910-1945, poukazuje odborník. Doplňuje, že podle Japonska byla záležitost vyřešena smlouvou z roku 1965 o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi, v rámci které Tokio kompenzovalo korejské újmy v koloniálním období  částkou 800 milionů dolarů v podobě půjček a grantů jihokorejské vládě.

"Tento a další historické spory mezi oběma sousedy přivedly jejich vztahy na nejnižší bod v nedávné historii, jelikož se v obou zemích šíří nepokryté nacionalistické nálady," píše politolog. Zdůrazňuje, že neshody ohledně minulosti ale nejsou vším a stále jasněji se ukazuje, že Abe využívá této diskuze k zamaskování prosazování japonských ekonomických cílů.

Já především

Pod záminkou stávajícího jiskření tak Japonsko posiluje konkurenceschopnost svých firem, které v mnoha oblastech, jako například automobily a elektronika, přímo soupeří s těmi jihokorejskými, poukazuje Lee. Zdůrazňuje, že poslední japonská opatření již poškodila jihokorejské společnosti, které mají nedostatek klíčových materiálů, protože je nyní těžké dovážet je z Japonska.

Japonský krok a následná reakce Soulu zřejmě naruší globální dodavatelský řetězec a oslabí trojstrannou alianci s USA, navíc v momentě, kdy je toto spojenectví velmi potřeba k zadržení severokorejského jaderného programu a vzestupu Číny v regionu, obává se expert. Dodává, že jde o další narušení globálního obchodu, který již poškozuje americko-čínská obchodní válka.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zdá se, že Soul si je japonských postranních motivů vědom a jihokorejský prezident Mun Če-in odsoudil to, co označil za jasný a změrný útok, který má poškodit jihokorejskou ekonomiku a oslabit její další růst, konstatuje akademik. Podotýká, že rozzuřený Mun slíbil odvetu a jeho vláda následně přestala sdílet zpravodajské informace s Japonskem, což by však podle analytiků mohlo více poškodit Jižní Koreu, jelikož hrozba agresivní Severní Koreje směřuje více na ní.  

"Co se obchodu týká, jihokorejské možnosti jsou silně omezené, protože velké společnosti jsou příliš závislé na japonských dodavatelích klíčových materiálů a vybavení," upozorňuje Lee. Odkazuje na zlověstné předpovědi, že letošní růst jihokorejské ekonomiky bude nejpomalejší za poslední desetiletí, částečně i díky japonským sankcím.

To, že ohledně obchodu Abe čerpá z Trumpovy příručky, nepovažuje politolog za překvapivé, protože mezi oběma politiky panuje osobní chemie, což vyplývá z jejich dlouhých a častých jednání. Když Trump v květnu navštívil Japonsko, aby se zúčastnil korunovace nového císaře, s Abem se vřele bavil, zahrál si s ním golf, zašel na sushi, zápas sumo a věnoval mu svou typickou červenou čepici, připomíná Lee. Dodává, že japonský premiér je jedním z mála politiků západního střihu, o nichž se ví, že je má americký prezident v oblibě.   

Abeho postup vůči Soulu rozzuřil mnoho Jihokorejců, ale může posílit jeho domácí podporu, podobně jako Trump boduje u svých příznivců svou neurvalosti vůči americkým spojencům pod praporem "Amerika především", domnívá se profesor. Podotýká, že v poválečném období země zpravidla odmítaly používat obchod jako zbraň v politických otázkách, ale v současné éře vypjatého nacionalismu a přístupu "já především" se mnozí stále zřetelněji učí od Trumpa.  

Související

Státní pohřeb japonského expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel v červenci poté, co ho během předvolebního projevu smrtelně postřelil bývalý voják. První státní pohřeb po 55 letech v Japonsku hluboce rozdělil veřejnost. Kritici poukazují mimo jiné na vysokou cenu obřadu či na kontroverzní vztahy Abeho a jeho Liberálnědemokratické strany (LDP) s Církví sjednocení, která je známá jako moonisté.
Šinzó Abe, japonský politik a předseda vlády.

V Japonsku se snažil upálit muž kvůli pohřbu pro Abeho

Poblíž úřadu japonského premiéra se dnes ráno pokusil upálit muž,. Zřejmě tak protestoval proti státnímu pohřbu bývalého premiéra Šinzóa Abeho, který v červenci zemřel při atentátu. Zhruba sedmdesátiletý muž policii sdělil, že se úmyslně polil hořlavinou. Kvůli rozsáhlým popáleninám skončil v nemocnici, stejně tak jako jeden zasahující policista, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

Šinzó Abe Japonsko Donald Trump Jižní Korea Mun Če-in

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 8 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

Saharský prach bude od víkendu nad ČR. Může ovlivnit sobotní maxima

Zítra začínají Velikonoce, které má podle předpovědi doprovázet velmi teplé počasí pro přelom března a dubna. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ale dnes upozornil, že odhad sobotní maximální teploty nemusí být stoprocentně přesný. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy