Zasedl ústřední výbor čínských komunistů. Prezident Si chce vylepšit socialismus

V Pekingu dnes začalo plenární zasedání ústředního výboru Komunistické strany Číny, které se podle odborníků citovaných agenturou AP vyhne kontroverzním bodům. Nečeká se proto debata o neutichajících protestech v Hongkongu, zhoršující se hospodářské situaci či o kritice adresované Pekingu ze zahraničí. Jednat se prý má hlavně o zajištění stability země do budoucna, píše AP.

Čínský prezident Si Ťin-pching představil návrh dokumentu, který podle státní tiskové agentury Nová Čína zahrnuje změny týkající se "udržení a zlepšení socialistického systému čínského typu a modernizace čínského politického systému a řízení státu". Lze očekávat upevnění pozice komunistické strany v zemi, uvádí AP. Podrobnosti ze zasedání mají být zveřejněny ve čtvrtek.

Peking i přes přísný dohled nad kontinentální Čínou trápí pět měsíců trvající nepokoje ve finančním velkoměstě Hongkongu, kde demonstranti požadují odstoupení tamní správy dosazené Pekingem a obecné demokratické reformy včetně řádných voleb. Hongkong, někdejší britská kolonie, je od roku 1997 spravován Pekingem podle principu "jedna země, dva systémy". Má vlastní právní systém, omezenou demokracii s politickými stranami a garantována určitá práva, jako je svoboda shromažďování a projevu. Kritici však tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Chaos v Hongkongu má dominový efekt na Tchaj-wanu, který si skrze vlastní vládu udržuje nezávislost na pevninské Číně. Peking však tento ostrovní stát považuje za jednu ze svých provincií. Podpora modelu "jedna země, dva systémy", který Čína nabízí jako řešení tchajwanské situace, má na ostrově téměř nulovou podporu.

Rozlehlý asijský stát trápí rovněž hospodářská situace. Čínský hospodářský růst se ve třetím čtvrtletí zpomalil na šest procent, což je nejnižší úroveň od roku 1993, kdy země začala o těchto údajích informovat. Obchod poškodilo jak zvýšení amerických dovozních cel v rámci celní války s USA, tak oslabení domácí výroby, investic a vnitřní spotřeby.

Peking neslaví úspěchy ani na poli mezinárodní politiky. Se státy jihovýchodní Asie má přetrvávající spory o Jihočínské moře. S kritikou se setkává i čínský globální projekt nové Hedvábné stezky, kterým podle jeho odpůrců Peking uvrhl některé ze zúčastněných států do dluhu za projekty, které buď tyto země nepotřebují, nebo si je nemohou dovolit.

Čínský vůdce přesto podle AP neztrácí optimismus. "Žádná síla nemůže ohrozit status naší významné vlasti, žádná síla nemůže zastavit pokrok čínského lidu," uvedl Si během oslav 70 let vzniku komunistické Číny, který si země připomněla 1. října.

Související

Tomáš Řepa (použito se svolením respondenta) Rozhovor

Země vyčerpaná válkami a surovinový přívěšek Číny, předpovídá historik budoucnost Putinova Ruska

Jaká je budoucnost Ruska se znovuzvoleným Putinem? A proč jsou Rusové zvyklí na tvrdou ruku autoritáře spíše než na demokracii? Nejen na to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně. „Mnozí Rusové o skutečné demokracii nic neví, protože ji nikdy nezažili. Spíše bude dále stoupat poptávka po změnách, vůbec ale bohužel nemusí vést k přerodu Ruska v demokratický stát,“ říká. 

Více souvisejících

Čína Si Ťin-pching

Aktuálně se děje

před 42 minutami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ANO vyzvalo vládu, aby zveřejnila částku, kterou Česko přispěje na nákup munice pro Ukrajinu

Opoziční hnutí ANO vyzvalo vládu, aby alespoň v hrubých obrysech zveřejnila částku, kterou Česká republika přispěje na nákup munice pro Ukrajinu zemím mimo Evropskou unii. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy