Zbourané mešity, sterilizované ženy. Čínský prezident páchá genocidu, zní z USA

NÁZOR - Uplynulé tři roky vedl čínský komunistický režim kampaň "kulturní genocidy" v rozlehlém regionu Sin-ťiang na západě země, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní poukazuje, že v detenčních centrech se ocitl více než milion Ujgurů a Kazachů, což má vykořenit jejich islámskou identitu.

Čínský prezident Si Ťin-pching
doporučujeme

Mimořádný zločin

Zadržovaní jsou nuceni jíst vepřové a učit se čínské písně, ženy jsou sterilizovány, děti oddělovány od rodičů a posílány do internátních škol, tvrdí americký deník. Podotýká, že v oblasti byl zaveden orwellovský systém elektronického sledování, které prostřednictvím technologií jako rozpoznávání tváře monitoruje zbytek obyvatelstva.

"Spojené státy a další západní vlády začínají pozvolna reagovat na tento mimořádný zločin," pokračuje washingtonský server. Poukazuje, že americký prezident Donald Trump sice údajně během svých schůzek s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem dvakrát probíhající represe posvětil, ale jeho administrativa přesto uvalila sankce na čínské činitele odpovědné za perzekuci.

Nejenže Washington již dříve omezil dovoz zboží z regionu, ale dolní komora amerického Kongresu minulý týden schválila zákon, celkově zakazuje import z Sin-ťiangu, pokud nebude prokazatelné, že konkrétní výrobek není spojen s nucenou prací, nastiňuje editorial.

Takový postup ovšem čínského prezidenta nevyvedl z míry, konstatuje vlivný server. "Praxe prokázala, že stranická strategie pro správu Sin-ťiangu v nové éře je naprosto správná," cituje slova, která Si pronesl minulý týden na konferenci sinťiangských a stranických představitelů, kde nařídil přijmou opatření, která vytvoří "sdílené vědomí čínské národnosti hluboce zakořeněné v duši" Ujgurů a dalších muslimských menšin.   

Si Ťin-pching podle amerického deníku násobí genocidu, jelikož minulý týden se objevily dvě studie, které ukazují, že jeho slova nebyla prázdná. Think tank Australian Strategic Policy Institute zjistil, že čínský režim pokračuje v Sin-ťiangu ve výstavbě množství objektů vězeňského typu, upozorňuje Washington Post. Zmiňuje též satelitní snímky, které odhalily 380 potenciálních detenčních zařízení vybudovaných, případně rozšířených po roce 2017, včetně jednašedesáti postavených v posledních 15 měsících.  

Novinářka Anna Fifieldová zase zpracovala na základě očitých svědectví  exkluzivní reportáž o jednom z nových zařízení ve městě Kašgar, uvádí prestižní server. Konstatuje, že svědci mluví o objektu rozkládajícím se na 24 hektarech obehnaném 13 metrů vysokou zdí se strážními věžemi, kde se nachází 13 pětipatrových budov pro více než 10 tisíc lidí.

Si hodlá pokračovat ve zločinech

Ostnaté dráty a strážní světla vyvracejí propagandistická tvrzení čínského režimu, že jde o učiliště, která většina lidí již dávno opustila, deklaruje Washington Post. Podotýká, že mnoho Ujgurů, kteří se nejprve nacházeli v táborech s nízkou ostrahou, bylo převezeno do nových věznic, zatímco ostatní byli posláni na nucené práce.

Další zpráva, kterou zveřejnili výzkumníci z Xinjiang Data Project, se rovněž zakládá na satelitních snímcích, přičemž ukázala, že od roku 2017 bylo v regionu zničeno na 8,5 tisíce mešit a dalších 7,5 tisíce bylo poškozeno, upozorňuje editorial. Dodává, že jde o dvě třetiny všech mešit v Sin-ťiangu, což demonstruje, nakolik lživá jsou tvrzení čínských představitelů o ochraně těchto náboženských objektů.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Si jasně signalizuje, že hodlá pokračovat v těchto zločinech," pokračuje washingtonský deník. Kritizuje, že mezinárodní reakce je doposud slabá - EU se například omezila na opatrnou výzvu k vyslání pozorovatelů do regionu.

Západní demokracie musejí přijít s jasnou a jednotnou reakcí, která bude Peking daleko více bolet, nabádá vlivný server. Přiznává ovšem, že to se zřejmě nestane pokud bude v listopadu opět zvolen americkým prezidentem Donald Trump, který - dle svědectví svého někdejšího poradce Johna Boltona - považuje čínský útok na Ujgury za "naprosto správnou věc".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V muslimských zemích trvají protesty, dánská krajní pravice chce…

30.10.2020 15:55 Dánská krajně pravicová strana Nová buržoazie hodlá zahájit kampaň, jejímž cílem je opětovné…

Vietnam odklízí spoušť po tajfunu Molave, už se blíží další silná bouře

30.10.2020 10:29 K Vietnamu, kde od středy zahynulo téměř 40 lidí v důsledku tajfunu Molave, se blíží další bouře.…

Referenda na Novém Zélandu: Eutanazie schválena, rekreační marihuana…

30.10.2020 07:30 Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro…

Tajfun Molave se prohnal Vietnamem. Nejméně 35 mrtvých, desítky lidí se…

29.10.2020 15:42 Aktualizováno Nejméně 35 lidí zahynulo a více než 50 se pohřešuje v důsledku tajfunu Molave, který v posledních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama