V asijské zemi lidé nevědí o hrozbě nákazy koronavirem. Může za to vláda

V Barmě se pravděpodobně nachází stovky tisíc lidí, kteří nevědí nic o celosvětové pandemii covid-19. Zuřící boje mezi povstalci a vládními vojsky dospěly až do bodu, kdy vláda musela zasáhnout a zablokovat internet v devíti oblastech Myanmaru.

Myanmar má 50 miliónů obyvatel, ale zhruba 800 000 lidí pravděpodobně neví o celosvětové hrozbě viru SARS-CoV-2. Vláda byla nucena internet zablokovat z obav, že podněcuje střety právě mezi povstalci a armádou. Ačkoliv vláda v některých oblastech internet zpřístupnila, stále zůstává oblast bez internetu a podle právnických skupin je vysoce pravděpodobné, že lidé nic o smrtelném viru a jeho dopadu na celý svět.

„Vzhledem k ozbrojenému konfliktu ve státě Rakhine uprostřed pandemie je pro civilisty životně důležité získat informace o probíhající pandemii, aby zůstali v bezpečí,“ řekla Linda Lakhdhirová, asijská právní poradkyně organizace Human Rights Watch ve svém prohlášení. Podle CNN právě Human Rights Watch a Amnesty International upozorňují na fakt, že obyvatelé Myanmaru jsou v ohrožení života nejen na základě možného porušování lidských práv, ale také proto, že jsou odříznuti od informací v oblasti veřejného zdraví v souvislosti s nemocí covid-19.

„Žádná osoba nezůstala pozadu,“ tvrdí Aun Schan Su Ťij.  V roce 2015 se stala neoficiální hlavou státu, která obhajovala etnické čistky muslimských Rohingů, které označila za teroristy. V roce 2018 přišlo OSN se zprávou, že na území Barmy dochází ke genocidě muslimů, za kterou je zodpovědná právě vláda Su Ťij. Státní kancléřka Barmy se objevila i v České republice v roce 2019, kdy jednala s premiérem Andrejem Babišem o posílení spolupráce.

Ačkoliv Su Ťij tvrdí, že jsou obyvatelé Myanmaru dobře informováni ohledně celosvětové pandemie a o prevenci proti nemoci, poslanec Htoot May s tím nesouhlasí. „Když se ptám lidí v mém volebním obvodu, zda vědí o covid-19, musím jim globální pandemii vysvětlovat od základů,“ řekl poslanec z oblasti Rakhine.

Otevřený dopis zaslaný Su Ťij byl podepsán 79 skupinami v Rakhine aapeluje na opětovné připojení internetu. Poslanec Khine Kyaw Moe říká, že bez připojení k internetu se páchají zvěrstva, která nejsou zdokumentovaná a hlášena. „Obě armády se mohou dopouštět porušování lidských práv a bez internetu jsou lidé odříznuti od novinářů a mezinárodních organizací, které by mohly pomoci tyto věci nahlásit,“ řekl Moe. Dopis apeluje na přístup k informacím, které jsou základem demokracie. „V této době je přístup k internetu demokratickým standardem,“ uvádí se v dopise.

V pondělí zaznamenalo myanmarské ministerstvo zdravotnictví šest úmrtí a 292 pozitivních případů covidu-19.

Související

Barma, ilustrační fotografie.

Cyklon zabil v Barmě nejméně tři lidi, evakuace se týkala stovek tisíc osob

Vysoké vlny, vyvolané cyklonem Mocha, dnes zaplavily část barmského města Sistwei ležícího na pobřeží Bengálského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ale cyklon převážně ušetřil oblast s největším uprchlickým táborem na světě, který se nachází u města Cox's Bázár v sousedním Bangladéši. V Barmě přišli v důsledku bouře o život nejméně tři lidé.

Více souvisejících

barma Aun Schan SuŤij amnesty international Human Rights Watch Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy