V asijské zemi lidé nevědí o hrozbě nákazy koronavirem. Může za to vláda

V Barmě se pravděpodobně nachází stovky tisíc lidí, kteří nevědí nic o celosvětové pandemii covid-19. Zuřící boje mezi povstalci a vládními vojsky dospěly až do bodu, kdy vláda musela zasáhnout a zablokovat internet v devíti oblastech Myanmaru.

Barma, ilustrační foto
doporučujeme

Myanmar má 50 miliónů obyvatel, ale zhruba 800 000 lidí pravděpodobně neví o celosvětové hrozbě viru SARS-CoV-2. Vláda byla nucena internet zablokovat z obav, že podněcuje střety právě mezi povstalci a armádou. Ačkoliv vláda v některých oblastech internet zpřístupnila, stále zůstává oblast bez internetu a podle právnických skupin je vysoce pravděpodobné, že lidé nic o smrtelném viru a jeho dopadu na celý svět.

„Vzhledem k ozbrojenému konfliktu ve státě Rakhine uprostřed pandemie je pro civilisty životně důležité získat informace o probíhající pandemii, aby zůstali v bezpečí,“ řekla Linda Lakhdhirová, asijská právní poradkyně organizace Human Rights Watch ve svém prohlášení. Podle CNN právě Human Rights Watch a Amnesty International upozorňují na fakt, že obyvatelé Myanmaru jsou v ohrožení života nejen na základě možného porušování lidských práv, ale také proto, že jsou odříznuti od informací v oblasti veřejného zdraví v souvislosti s nemocí covid-19.

„Žádná osoba nezůstala pozadu,“ tvrdí Aun Schan Su Ťij.  V roce 2015 se stala neoficiální hlavou státu, která obhajovala etnické čistky muslimských Rohingů, které označila za teroristy. V roce 2018 přišlo OSN se zprávou, že na území Barmy dochází ke genocidě muslimů, za kterou je zodpovědná právě vláda Su Ťij. Státní kancléřka Barmy se objevila i v České republice v roce 2019, kdy jednala s premiérem Andrejem Babišem o posílení spolupráce.

Ačkoliv Su Ťij tvrdí, že jsou obyvatelé Myanmaru dobře informováni ohledně celosvětové pandemie a o prevenci proti nemoci, poslanec Htoot May s tím nesouhlasí. „Když se ptám lidí v mém volebním obvodu, zda vědí o covid-19, musím jim globální pandemii vysvětlovat od základů,“ řekl poslanec z oblasti Rakhine.

Otevřený dopis zaslaný Su Ťij byl podepsán 79 skupinami v Rakhine aapeluje na opětovné připojení internetu. Poslanec Khine Kyaw Moe říká, že bez připojení k internetu se páchají zvěrstva, která nejsou zdokumentovaná a hlášena. „Obě armády se mohou dopouštět porušování lidských práv a bez internetu jsou lidé odříznuti od novinářů a mezinárodních organizací, které by mohly pomoci tyto věci nahlásit,“ řekl Moe. Dopis apeluje na přístup k informacím, které jsou základem demokracie. „V této době je přístup k internetu demokratickým standardem,“ uvádí se v dopise.

V pondělí zaznamenalo myanmarské ministerstvo zdravotnictví šest úmrtí a 292 pozitivních případů covidu-19.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indonéská sopka Merapi se opět probudila, chrlí lávu

27.01.2021 07:58 Nejaktivnější indonéská sopka Merapi dnes vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla…

Lidé očkovaní proti covidu-19 se mohou najíst levněji, nabízí dubajské…

25.01.2021 13:28 Tři dubajské restaurace nabízejí menu se slevou lidem, kteří prokážou, že se nechali naočkovat…

Roušky odhozené v přírodě mohou být nebezpečné pro zvířata, varují ochránci

25.01.2021 08:26 Jednorázové roušky pomáhají zachraňovat životy lidí, když je chrání před koronavirem. Mohou být ale…

Záchranáři v Číně vysvobodili polovinu ze zavalených horníků

24.01.2021 09:32 Záchranářům na východě Číny se dnes podařilo vysvobodit 11 horníků, které před dvěma týdny v dole…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama