V asijské zemi lidé nevědí o hrozbě nákazy koronavirem. Může za to vláda

V Barmě se pravděpodobně nachází stovky tisíc lidí, kteří nevědí nic o celosvětové pandemii covid-19. Zuřící boje mezi povstalci a vládními vojsky dospěly až do bodu, kdy vláda musela zasáhnout a zablokovat internet v devíti oblastech Myanmaru.

Myanmar má 50 miliónů obyvatel, ale zhruba 800 000 lidí pravděpodobně neví o celosvětové hrozbě viru SARS-CoV-2. Vláda byla nucena internet zablokovat z obav, že podněcuje střety právě mezi povstalci a armádou. Ačkoliv vláda v některých oblastech internet zpřístupnila, stále zůstává oblast bez internetu a podle právnických skupin je vysoce pravděpodobné, že lidé nic o smrtelném viru a jeho dopadu na celý svět.

„Vzhledem k ozbrojenému konfliktu ve státě Rakhine uprostřed pandemie je pro civilisty životně důležité získat informace o probíhající pandemii, aby zůstali v bezpečí,“ řekla Linda Lakhdhirová, asijská právní poradkyně organizace Human Rights Watch ve svém prohlášení. Podle CNN právě Human Rights Watch a Amnesty International upozorňují na fakt, že obyvatelé Myanmaru jsou v ohrožení života nejen na základě možného porušování lidských práv, ale také proto, že jsou odříznuti od informací v oblasti veřejného zdraví v souvislosti s nemocí covid-19.

„Žádná osoba nezůstala pozadu,“ tvrdí Aun Schan Su Ťij.  V roce 2015 se stala neoficiální hlavou státu, která obhajovala etnické čistky muslimských Rohingů, které označila za teroristy. V roce 2018 přišlo OSN se zprávou, že na území Barmy dochází ke genocidě muslimů, za kterou je zodpovědná právě vláda Su Ťij. Státní kancléřka Barmy se objevila i v České republice v roce 2019, kdy jednala s premiérem Andrejem Babišem o posílení spolupráce.

Ačkoliv Su Ťij tvrdí, že jsou obyvatelé Myanmaru dobře informováni ohledně celosvětové pandemie a o prevenci proti nemoci, poslanec Htoot May s tím nesouhlasí. „Když se ptám lidí v mém volebním obvodu, zda vědí o covid-19, musím jim globální pandemii vysvětlovat od základů,“ řekl poslanec z oblasti Rakhine.

Otevřený dopis zaslaný Su Ťij byl podepsán 79 skupinami v Rakhine aapeluje na opětovné připojení internetu. Poslanec Khine Kyaw Moe říká, že bez připojení k internetu se páchají zvěrstva, která nejsou zdokumentovaná a hlášena. „Obě armády se mohou dopouštět porušování lidských práv a bez internetu jsou lidé odříznuti od novinářů a mezinárodních organizací, které by mohly pomoci tyto věci nahlásit,“ řekl Moe. Dopis apeluje na přístup k informacím, které jsou základem demokracie. „V této době je přístup k internetu demokratickým standardem,“ uvádí se v dopise.

V pondělí zaznamenalo myanmarské ministerstvo zdravotnictví šest úmrtí a 292 pozitivních případů covidu-19.

Související

Barma, ilustrační fotografie.

Cyklon zabil v Barmě nejméně tři lidi, evakuace se týkala stovek tisíc osob

Vysoké vlny, vyvolané cyklonem Mocha, dnes zaplavily část barmského města Sistwei ležícího na pobřeží Bengálského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ale cyklon převážně ušetřil oblast s největším uprchlickým táborem na světě, který se nachází u města Cox's Bázár v sousedním Bangladéši. V Barmě přišli v důsledku bouře o život nejméně tři lidé.

Více souvisejících

barma Aun Schan SuŤij amnesty international Human Rights Watch Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Izraelská armáda se chystá na evakuaci Rafáhu před plánovanou vojenskou ofenzívou

V období sílícího napětí mezi Izraelem a Íránem se izraelská armáda chystá na evakuaci palestinských civilistů z Rafáhu před plánovanou pozemní vojenskou ofenzívou do tohoto nejjižnějšího města v Pásmu Gazy. Informuje o tom deník The Wall Street Journal (WSJ).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy