Zemřel fotograf Charlie Cole, jeho snímek je symbolem masakru na Tchien-an-men

Ve věku 64 let zemřel americký fotograf Charlie Cole, který proslul snímkem osamoceného muže, jak stojí proti koloně tanků. Informoval o tom dnes server BBC News. Snímek se stal symbolem prodemokratických protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men z roku 1989. Čínská policie tehdy demonstrace brutálně potlačila. Cole za fotografii dostal v roce 1990 cenu World Press Photo.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Masakr v Číně
doporučujeme

Cole žil v posledních letech na indonéském ostrově Bali, kde minulý týden zemřel. Slavný snímek muže proti tanku pořídil 5. června 1989 pro časopis Newsweek z hotelového balkonu. Cole byl jedním ze čtyř fotografů, kterým se podařilo scénu zachytit.

Den předtím - v noci na 4. června - čínská armáda tvrdě zasáhla proti demonstrantům, kteří několik týdnů v centru Pekingu požadovali při protestních akcích demokratické reformy. Zahynuly stovky, možná až tisíce studentů, aktivistů i dalších občanů. Úřady následně pozatýkaly více než 1600 lidí po celé zemi, které podezíraly ze zločinů spojených s demonstracemi. Oficiální bilanci obětí čínské úřady nikdy nezveřejnily.

Symbolem mírového odporu se stal muž oblečený v bílé košili s nákupní taškou v ruce, který se den po masakru postavil v Pekingu do cesty dlouhé koloně tanků a obrněných vozidel. Totožnost muže není dosud známá, stejně jako není známo jméno řidiče tanku, který dotyčného odmítl srazit.

Fotograf Charlie Cole uvedl, že očekával mužovu smrt a cítil odpovědnost zaznamenat, co se děje. Protestujícího nakonec z ulice odtáhli dva muži. O jeho dalším osudu se nic neví.

Coleovi bylo jasné, že ho čínské bezpečnostní složky podrobí prohlídce, a tak nevyvolaný film ukryl v koupelně hotelu. Krátce poté, co snímek zhotovil, vtrhli do jeho hotelového pokoje zástupci čínských úřadů, film ale nenašli.

Události na náměstí Tchien-an-men jsou v komunistické Číně dodnes předmětem přísné cenzury a fotografie muže stojícího proti tanku je nadále zakázaná.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový Zéland se s českým zločincem nepáře. Na svobodu ho úřady nepustí

18.09.2019 12:01 Novozélandské úřady odmítly žádost českého občana Karla Šroubka o podmínečné propuštění z vězení,…

Jihokorejští politici se bouří proti ministrovi, dali si oholit hlavy

18.09.2019 10:17 Místopředseda jihokorejského parlamentu dnes rozšířil řady politiků, kteří si veřejně nechali…

Správkyně Hongkongu Lamová zahájí dialog s nespokojenými obyvateli města

17.09.2019 21:37 Aktualizováno Propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová dnes oznámila, že příští týden zahájí se svým…

Pytláci z KLDR zaútočili na ruské pohraničníky

17.09.2019 16:03 Severokorejští pytláci zaútočili na hlídkovou loď ruských pohraničníků v Japonském moři. Oznámila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama