Svět se loučí s rokem 2020. Vstupuje do roku 2021

Svět se dnes rozloučí s rokem 2020, který se nesl především ve znamení pandemie způsobené koronavirem. Opatření proti šíření viru poznamenají i poslední den roku. Mnohde je zakázáno noční vycházení, shromažďování lidí nebo pořádání tradičních ohňostrojů. Sledujte s námi novoroční oslavy po celém světě živě.

Nebe nad australským velkoměstem Sydney i letos rozzáří novoroční ohňostroj. Tentokrát ale bez diváků

SLEDUJTE OHŇOSTROJE Z CELÉHO SVĚTA ŽIVĚ!

Přímý přenos ohňostrojů z celého světa | zdroj: YouTube

1:10 - Záchranná služba uvedla, že letos nemusela velkokapacitní Golem určený například pro hromadná neštěstí vůbec využít, proto ho po půlnoci začala balit. Posilové posádky nicméně zůstanou v provozu po celou noc. Záchranáři řešili během večera a noci zatím zhruba osm desítek událostí, což je zhruba stejně jako v běžný den. V souvislosti s oslavami měli osm výjezdů.

1:06 - Letošní oslavy příchodu nového roku byly dosud v centru Prahy klidné. Ulice metropole se postupně po začátku zákazu vycházení vylidnily a lidé se do nich nevrátili ani s příchodem půlnoci. K vidění v nich tak byly v centru města zejména desítky policistů, strážníků a záchranářů. Oproti v minulosti také nebyla v centru hlavního města odpalována zábavní pyrotechnika, vyplývá ze zjištění zpravodajů ČTK.

0:22 - Zaměstnancům se od letošního roku po 13 letech přestanou zdaňovat jejich příjmy jako takzvaná superhrubá mzda. Daňovým poplatníkům se také zvýší jejich daňová sleva o 3000 korun ročně na 27.840 korun. V příštím roce se zvýší o dalších 3000 korun. Zaměstnanci budou mít k dispozici také stravenkový paušál, který bude sloužit jako alternativa k dosavadním stravenkám. Tyto a další změny přináší daňový balíček, který dnešním dnem vstupuje v účinnost.

0:20 - Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se ode dneška zvyšují. Všichni důchodci a důchodkyně dostanou 60 korun navíc a k tomu se jim o 7,1 procenta zvedá zásluhová část jejich důchodu. Průměrný starobní důchod tak roste celkem o 839 korun. O nižší částku si přilepší lidé, kteří pobírali dosud měsíčně méně než 14.449 korun. Navýšení penzí upravuje vládní nařízení, které začíná dnes platit. Podle schváleného rozpočtu by do důchodů mělo letos putovat téměř 537 miliard korun. Je to zhruba 30 procent výdajů státu.

Ohňostroj v Moskvě (13:35) | zdroj: YouTube

23:41 - ZZS přistavila kolem 17:00 na Václavské náměstí modul pro hromadná neštěstí Golem. "Také kolegové z Českého červeného kříže nám tady budou vypomáhat jako pěší hlídka," uvedla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Posádku má záchranná služba také na Staroměstské náměstí. Zdravotníci se budou případně operativně přesouvat tam, kde je bude nejvíce potřeba.

23:18 - Stodolní ulice v Ostravě dnes večer ničím nepřipomínala proslulé centrum zábavy. Ulice byla prakticky prázdná, výlohy většiny z desítek podniků byly tmavé. Pouze dva bary nabízely prodej nápojů z okýnek, ale před 21:00 zavřely i ty. Kromě toho byly byly v ulici otevřeny tři provozovny s občerstvením, které nově nabízejí i rozvozy jídel, zákazníky z ulice ale večer neměly.

22:49 - V souvislosti se silvestrovskými oslavami museli záchranáři a hasiči v Praze k 22:00 řešit jen několik případů. Policisty zaměstnala demonstrace proti vládním opatřením na Václavském náměstí, při které zajistila tři lidi. Nikdo nebyl zraněn. Záchranné složky to uvedly na svých twitterových účtech, o výjezdech pražských hasičů informoval ČTK jejich mluvčí Martin Kavka.

Ohňostroj v Dubaji (15:00) | zdroj: YouTube

22:21 - V Ústí nad Labem dnes odpalovali lidé zábavní pyrotechniku od dopoledne. Ve 21:00, kdy začíná platit zákaz nočního vycházení, ale petardy téměř utichly. Zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný ČTK řekl, že strážníci budou během noci hlídat vládou nařízená opatření, která mají pomoci zamezit šíření koronaviru.

21:40 - V Praze, Ostravě nebo Olomouci lidé dnes večer protestovali proti vládním koronavirovým opatřením. V hlavním městě se podle policie demonstrace zúčastnilo několik desítek lidí, dva z nich policisté pro neuposlechnutí výzvy zajistili. ČTK to řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Podle zjištění zpravodajky ČTK na místě kolem 21:00 nadále na místě zůstává asi deset lidí, kteří se odmítají rozejít. Policie Václavské náměstí po 21:00 ze všech stran uzavřela, vstup na něj hlídají těžkooděnci, zjistili zpravodajové ČTK na místě. Od 21:00 platí v ČR zákaz vycházení.

20:49 - Nový rok už má za sebou prakticky celá Asie. Podobně jako v jiných zemích na jiných kontinentech se zde oslavy pořádaly většinou s ohledem na koronavirová opatření. Podívejte se, jakým ohňostrojem přivítal rok 2021 Tchaj-wan.

Ohňostroj na Tchaj-wanu (9:10) | zdroj: YouTube

20:01 - Silvestr v Brně se v podvečer nesl v poklidném duchu. Centrum Brna se téměř vylidnilo, v ulicích či na náměstích se míjeli v podstatě jen jednotlivci či dvojice. Někdy zdáli zaznívaly petardy. Také záchranné složky nemusely v souvislosti s oslavami do 19:00 řešit nic mimořádného, sdělili ČTK jejich mluvčí.

19:18 - Na Staroměstském náměstí v Praze bylo dnes před 18:00 jen několik desítek lidí. V okolních ulicích v centru lidé jen korzovali. Podobně tomu bylo na Václavském náměstí. Výbuchy zábavní pyrotechniky bylo v centru slyšet spíše výjimečně.

img-responsive

Lidé v centru Prahy | foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

18:34 - Ve Francii začíná dnes zákaz vycházení již ve 20:00 a skončí až v 6:00 na Nový rok. Místo silvestrovského večírku v klubu mohou Francouzi sledovat na internetu koncert elektronické hudby Jeana-Michela Jarrea, který se bude odehrávat ve virtuální kulise pařížské katedrály Notre-Dame nebo charitativní koncert dýdžeje Davida Guetty, který se natáčel před muzeem Louvre. Zákaz vycházení bude po celé zemi hlídat 100.000 policistů.

17:29 - V Číně před oslavou civilního kalendáře dávají přednost oslavám příchodu lunárního nového roku. Oslava roku buvola začne 12. února 2021. V posledních letech jsou v Číně populární i západní tradice včetně silvestra, letos je však omezí i nízké teploty, v Pekingu je okolo 15 stupňů Celsia pod bodem mrazu. Peking kvůli koronaviru zrušil tradiční čtyřdenní světelnou projekci na televizní věži. Chrám Lama omezil na polovinu počet turistů, kteří ho mohou navštívit a také samotní Číňané letos cestují o poznání méně, než je v tomto období zvykem.

16:22 - V Itálii podle průzkumu zemědělského svazu Coldiretti vydá průměrná rodina za silvestrovské oslavy 65 eur (1700 Kč), což je o 32 procent méně než loni. Příchod nového roku bude letos vypadat zcela jinak, protože v zemi jsou uzavřené bary a restaurace a platí i zákaz nočního vycházení. Na 94 procent respondentů uvedlo, že budou slavit doma s méně než čtyřmi dalšími lidmi, jen šest procent hodlá slavit s větší skupinou přátel.

15:59 - Ruský prezident Vladimir Putin ve svém tradičním novoročním projevu konstatoval, že uplynulý rok byl mimo jiné kvůli pandemii koronaviru obtížný pro všechny a vyjádřil naději, že v nadcházejícím období se podaří Rusům vrátit k normálnímu životu. Agentura TASS upozornila, že jeho letošní novoroční přání trvalo šest minut, nejdéle ze všech jeho podobných vystoupení v 21. století.

15:14 - Tradiční silvestrovský křest začínajících otužilců v Náchodě v řece Metuji ovlivnila epidemie koronaviru. Do ledové vody se dnes po skupinkách postupně vnořila čtyřicítka plavců. Účast na závěrečné každoroční akci náchodských otužilců byla v minulých letech vyšší. ČTK to řekl Petr Kocián z pořádajícího oddílu zimního a dálkového plavání Metujští tygři. Akce nazvaná "Loučení se s rokem 2020 - sejdeme se na Metuji" se konala za přísných hygienických pravidel.

14:35 - Papež František se kvůli bolesti zad a nohy nezúčastní tradiční silvestrovské bohoslužby Te Deum, ani novoroční bohoslužby. S odvoláním na prohlášení Vatikánu o tom dnes informovala agentura Reuters. Připomněla, že 84letý papež dlouhodobě trpí ischiasem.

13:59 - Podíl alkoholických nápojů na celkových výdajích domácností v České republice v loňském roce činil 3,4 procenta, takže patřil k nejvyšším v Evropské unii. Vyplývá to z údajů, které dnes na svých internetových stránkách zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Novoroční ohňostroj v Sydney | zdroj: YouTube

13:24 - Poláci i Italové letos budou kvůli koronavirovým omezením slavit příchod nového roku mnohem skromněji než v předchozích letech. Průzkumy ukázaly, že v obou zemích se chystají lidé na oslavy vynaložit asi o třetinu méně peněz než loni.

12:57 - Nový rok mohou vždy jako první vítat obyvatelé území, která se nacházejí nejblíže na západ od datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum.

12:29 - V 11:15 SEČ odbila půlnoc na Chathamových ostrovech, které patří Novému Zélandu. Zbytek Novozélanďanů se k oslavám přidal ve 12:00 SEČ, spolu s obyvateli Fidži a ostrovního království Tonga. Celkem ve světě potrvá přechod do nového roku 26 hodin. Nový Zéland je jedna z mála zemí, kde mohou silvestrovské oslavy proběhnout bez omezení, nejsou zde žádné místní aktivní případy koronaviru.

Ohňostroj na Novém Zélandu (40:30) | zdroj: YouTube

11:51 - Jedním z prvních států, které zakázaly silvestrovské ohňostroje, bylo už v polovině listopadu Nizozemsko. Zákaz se nevztahuje na drobné petardy a dělbuchy či prskavky. Podle serveru NOS zaznamenali zdravotníci v souvislosti s odpalováním větších dělbuchů a ohňostrojů na přelomu loňského a letošního roku 1300 zraněných. Téměř 400 z nich skončilo v nemocnici. V Amsterodamu se chystá jako náhrada za ohňostroj světelná show nazvaná Electric Fireworks. Policisté ale mají zajistit, aby se při jeho sledování neshromaždovali lidé.

11:17 - Obyvatelé tichomořského státu Samoa a Vánočního ostrova, který je součástí ostrovního státu Kiribati, slaví jako první na planetě příchod nového roku 2021, který k nim dorazil úderem 11:00 SEČ. O hodinu později se k oslavám přidá většina Nového Zélandu. Letošní vítání nového roku bude většinou poklidnější než jindy kvůli restrikcím vyvolaným současnou pandemií. Mnohé vlády zavedly zákaz nočního vycházení, omezily větší shromáždění lidí a zrušily tradiční ohňostroje.

11:13 - Kvůli šíření koronaviru budou letos silvestrovské oslavy jiné než v předchozích letech. V řadě zemí světa včetně Německa, Francie, Itálie či Ruska bude totiž na přelomu roku platit zákaz vycházení. Mnohde úřady zakázaly i odpalování petard a rachejtlí, aby zabránily úrazům, kterým by se museli věnovat lékaři v přetížených nemocnicích. Ke kontrole dodržování opatření pošle Francie do ulic až 100.000 policistů. Tisíce mužů a žen hlídky posílí například i v Německu, Rakousku či Řecku.

10:50 - Nebe nad australským velkoměstem Sydney i letos rozzáří novoroční ohňostroj, který ale bude zkrácený na sedm minut. Nábřeží, odkud pyrotechnické představení sledují obvykle tisíce lidí, budou ale uzavřená.

10:35 - Jednou z mála světových metropolí, kde bude letošní silvestrovská noc bez výrazných omezení, je Auckland. Na Novém Zélandu nejsou žádné místní aktivní případy koronaviru.

10:18 - Podoba silvestrovských oslav bude v mnoha světových metropolích poklidnější než obvykle, protože v řadě států platí přísná protiepidemická nařízení a bezpečnostní opatření, která veselí a bouchání zátek od šampaňského vykážou z rušných veřejných prostranství do soukromí domovů. Světové metropole omezily kvůli epidemii silvestrovský program a vyzvaly obyvatele, aby strávili konec roku doma.

10:00 - Silvestrovské a novoroční oslavy dnes odstartují v 11:00 SEČ příchodem nového roku v tichomořských ostrovních státech Samoa a Kiribati. Následně budou slavit konec obecně ne příliš vydařeného roku například Novozélanďané a Australané, Japonci, Korejci nebo Číňané. Po Evropě a Africe se o několik hodin později půlnoční oslavy uskuteční na americkém kontinentě.

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Předpověď počasí na červen: S tropy meteorologové zatím nepočítají

27.05.2022 06:30 V červnu začíná pravé léto, s tropickými teplotami ale lidé v Česku zatím počítat nemají.…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ukrajina může vyhrát. Díky západním dělostřeleckým systémům má obrovský…

27.05.2022 13:33 Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

KLDR se zásobila rouškami a ventilátory z Číny, než přiznala covid

27.05.2022 13:12 Během několika měsíců před tím, než Severní Korea přiznala svou první epidemii covidu-19, nechal…

V Japonsku začal soud s provozovatelem Fukušimy, žaluje ho šest lidí

26.05.2022 17:49 V Tokiu dnes poprvé zasedl soud v případu šesti lidí, kteří kvůli rakovině štítné žlázy zažalovali…

Tchaj-wan se potýká s rekordní vlnou nákazy koronaviru

26.05.2022 15:00 Ostrov Tchaj-wan, který byl dlouho vyzdvihován jako jeden z nejúspěšnějších bojovníků proti…

Si Ťin-pching hájil přístup Číny k otázce lidských práv

25.05.2022 15:05 Čínský prezident Si Ťin-pching dnes ve videohovoru s vysokou komisařkou OSN pro lidská práva…

Severní Korea odpálila východním směrem tři balistické střely

25.05.2022 08:22 Severní Korea odpálila východním směrem celkem tři balistické střely. S odvoláním na jihokorejskou…

Severokorejské úřady dnes informovaly o dalších 167.650 pacientech s…

23.05.2022 07:54 Severokorejské úřady dnes informovaly o dalších 167.650 pacientech s "příznaky horečky" a jednom…

Schůzka ministrů APEC skončila. Kvůli rozdílnému názoru na válku…

22.05.2022 21:40 Schůzka ministrů obchodu členských zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC)…

V čínské Šanghaji dnes zprovoznili čtyři z 20 linek metra

22.05.2022 12:04 V čínské Šanghaji dnes zprovoznili čtyři z tamních 20 linek metra. Město postupně ruší přísná…

Severokorejské úřady informovaly o dalších 186.090 lidech s příznaky covidu

22.05.2022 08:21 Severokorejské úřady dnes informovaly o dalších 186.090 lidech, kteří mají příznaky nemoci covid-19…

Čínské úřady kvůli koronaviru nařídily zavřít všechny obchody v šanghajské…

21.05.2022 20:18 Čínské úřady dnes kvůli šíření koronaviru nařídily zavřít všechny supermarkety a obchody v…

Související:

Právě se děje

reklama