Život v izolovaném městě: Čech uvězněný v ohnisku nákazy koronavirem hovoří o panice

Strach. Zřejmě nejsilnější emoce, která v posledních hodinách a dnech rezonuje mezi obyvateli Wu-chanu, města, na které čínská vláda uvalila karanténu kvůli masivnímu šíření neznámého koronaviru. Jedním z lidí, kteří se z místa nemohou dostat, je i mladý student z Ostravy.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Wu-chan
doporučujeme

Poslední letadlo z Wu-chanu přistálo na tokijském letišti Narita včera večer. Od desáté hodiny místního času (04:00 SEČ) už žádný vlak, ani letadlo nesmí opustit jedenáctimilionový Wu-chan.

Všechny obchody byly zavřeny a venku není prakticky nikdo. Všichni nosí roušky. Autobusy a metro nejezdí. Lidé se děsí, co bude. Jak dlouho zůstane město odříznuté od světa nikdo neví.

Kromě čínských obyvatel se ale ve městě pohybuje i mnoho turistů a cizinců. Jedním z nich je 21letý Daniel. Student z Ostravy, který se nemůže vrátit zpět do Evropy. 

"Nikdo se o tenhle problém nestaral, nikdo si nemyslel, že by to bylo tak vážné. Teď všichni panikaří, bojí se a chtějí z Wu-chanu utéct. Spousta lidí odešla a zdá se, že mají na lidi odsud tendenci se dívat zvrchu. Jsem znechucený rasistickými a politickými vtipy západních lidí," popisuje tamní situaci na sociální síti.

"Bojíme se, i já se bojím. Mluvil jsem se svou přítelkyní, která je lékárnicí a tvrdě pracuje celý den a riskuje tak svůj život, protože spousty lidí se snaží nakoupit zásoby, dokud můžou, protože obchody jsou vyprodané. Jsou tu doktoři, ale nikde jich není tolik, kolik potřebujeme," přiznal dále.

Důvod, proč je doktorů žalostně málo, je prostý. Nakazili se od pacientů. "Tvrdě pracují na záchraně životů, zatímco my se vyděšeně schováváme v našich domovech. Neděláme nic, abychom to zastavili, naše životy jsou ve srovnání s těmi jejich bezvýznamné," popisuje Daniel.

"Všichni bychom měli chovat obrovskou úctu ke každému, kdo se to snaží vyřešit a zachránit lidi zasažené touto epidemií. Bůh nám požehnej," dodal Daniel na sociální síti.

Počet prokázaných případů se zvýšil na 876 a počet mrtvých stoupnul na 26. V nejvíce zasažené provincii Chu-pej je prakticky uzavřených 11 měst s přibližně 37 miliony obyvatel. 

Ve Wu-chanu, které je pátým největším čínským městem a epicentrem nákazy, narychlo vzniká nová nemocnice s 1000 lůžky, kde se budou léčit lidé nakažení koronavirem. Staví se na kraji města u rekreačního areálu, který podle původních plánů měli využívat dělníci. Podle místních médií má být nemocnice hotová během několika dnů.

Dosud nepříliš zmapované onemocnění postiženým osobám způsobuje horečky, kašel a problémy s dýcháním, může ale i přejít v zápal plic. Jeho původ zatím není objasněný, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ale zřejmě na člověka přenesl z nakažených divoce žijících zvířat prodávaných ilegálně na jednom wuchanském tržišti.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jižní Korea má 256 nových případů koronaviru, nejvíc zasažené je město Tegu

28.02.2020 07:28 Jižní Korea dnes oznámila, že se nákaza novým koronavirem potvrdila u dalších 256 lidí, počet…

Počet nově nakažených koronavirem v Číně klesl nejvíce od ledna

28.02.2020 07:23 V pevninské Číně stoupl ve čtvrtek počet případů nákazy novým typem koronaviru o 327, celkově se…

Kancléř Mynář se v Číně setkal s vicepremiérem, řešila se humanitární pomoc

27.02.2020 17:41 Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář se dnes v Pekingu setkal s jedním z čínských…

Kvůli invazi kobylek Pákistán nasadí 100 tisíc čínských kachen

27.02.2020 16:55 Čína vyšle do boje proti kobylkám, jejichž hejna zaplavila sousední Pákistán, 100.000 kachen. Tito…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama