Zkáza po supercyklonu Amphan. Indický premiér Módí přijel obhlédnout škody

Indický premiér Naréndra Módí dnes navštívil Kalkatu a z letadla si prohlédl škody, které za sebou nechal cyklon Amphan. V Indii a Bangladéši bouře zabila 96 lidí, přičemž nejničivěji se projevila právě v indickém státě Bangla (Západní Bengálsko) a jeho středisku Kalkatě. Módí tomuto státu přislíbil pomoc ve výši deseti miliard rupií (3,3 miliardy korun).

Módí, Naréndra (indický premiér)
doporučujeme

Jak upozornila agentura Reuters, počet obětí se může zvýšit, protože ještě nebylo obnoveno spojení s některými vesnicemi.

Před úderem živlu se podařilo evakuovat na tři miliony lidí, což zřejmě pomohlo uchránit mnoho životů.

Módí řekl, že vláda chce postižené oblasti pomoci, i když se vypořádává s epidemií způsobenou koronavirem. "Zvládnout pandemii znamená zachovávat odstup, zatímco v boji s cyklonem je třeba lidi dostat do bezpečnější oblasti. Navzdory tomu si Západní Bengálsko vede dobře. Všichni jsme v této nepříznivé době s ním," řekl. Premiér vystoupil z letadla v Kalkatě s rouškou na obličeji a měli ji při vítání s ním i místní představitelé.

Policie použila k odhalení škod ve čtyřmilionové Kalkatě bezpilotní letadla. Bouře trvala několik hodin, vyvrátila podle odhadů 10.000 stromů a způsobila záplavy. "Město je stále v šoku," řekl zástupce kalkatského starosty Atin Ghoš. Civilní obrana s policií se snaží znovu zprůjezdnit silnice, ale kvůli omezením daným epidemií není dostatek personálu. Je omezená autobusová i železniční doprava a město potřebuje, aby se do zásahu zapojilo víc občanů.

V Kalkatě zemřelo nejméně 12 lidí, mnohé zabil elektrický proud nebo zřícené zdi. "Je to naprostá zkáza, nejdřív covid-19, který odčerpal zdroje, a teď toto," řekla šéfka místní vlády Mamata Banerdžíová.

Podle úřadů potrvá několik dní, než se podaří získat informace z méně dostupných regionů.

Podle předběžných odhadů vlády v Bangladéši tam cyklon způsobil škody v přepočtu za 3,2 miliardy korun. Enamur Rahmán z úřadu pro zvládání katastrof řekl, že je v pobřežních oblastech poničeno 1100 kilometrů silnic, 200 mostů a množství přehrad. Zemědělci přišli o úrodu ze 176.000 hektarů polí, obnovuje se dodávka elektřiny pro deset milionů obyvatel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína po zkušenosti s koronavirem buduje soběstačné město: Záhony na střeše…

20.09.2020 08:05 Poblíž Pekingu vzniká nové město, jehož součástí budou i dřevostavby bytových domů se záhony na…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 07:56 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Japonský expremiér Šinzó Abe navštívil kontroverzní svatyni, na twitteru…

19.09.2020 21:50 Bývalý japonský premiér Šinzó Abe dnes navštívil kontroverzní svatyni Jasukuni, kde je mezi 2,5…

Afghánská armáda podnikla nálety na základnu Tálibánu, desítky mrtvých

19.09.2020 19:55 Vzdušné síly afghánské armády dnes provedly dvojí nálet na základnu povstaleckého hnutí Tálibán na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama