Zkáza po supercyklonu Amphan. Indický premiér Módí přijel obhlédnout škody

Indický premiér Naréndra Módí dnes navštívil Kalkatu a z letadla si prohlédl škody, které za sebou nechal cyklon Amphan. V Indii a Bangladéši bouře zabila 96 lidí, přičemž nejničivěji se projevila právě v indickém státě Bangla (Západní Bengálsko) a jeho středisku Kalkatě. Módí tomuto státu přislíbil pomoc ve výši deseti miliard rupií (3,3 miliardy korun).

Přidejte svůj názor

Módí, Naréndra (indický premiér)
doporučujeme

Jak upozornila agentura Reuters, počet obětí se může zvýšit, protože ještě nebylo obnoveno spojení s některými vesnicemi.

Před úderem živlu se podařilo evakuovat na tři miliony lidí, což zřejmě pomohlo uchránit mnoho životů.

Módí řekl, že vláda chce postižené oblasti pomoci, i když se vypořádává s epidemií způsobenou koronavirem. "Zvládnout pandemii znamená zachovávat odstup, zatímco v boji s cyklonem je třeba lidi dostat do bezpečnější oblasti. Navzdory tomu si Západní Bengálsko vede dobře. Všichni jsme v této nepříznivé době s ním," řekl. Premiér vystoupil z letadla v Kalkatě s rouškou na obličeji a měli ji při vítání s ním i místní představitelé.

Policie použila k odhalení škod ve čtyřmilionové Kalkatě bezpilotní letadla. Bouře trvala několik hodin, vyvrátila podle odhadů 10.000 stromů a způsobila záplavy. "Město je stále v šoku," řekl zástupce kalkatského starosty Atin Ghoš. Civilní obrana s policií se snaží znovu zprůjezdnit silnice, ale kvůli omezením daným epidemií není dostatek personálu. Je omezená autobusová i železniční doprava a město potřebuje, aby se do zásahu zapojilo víc občanů.

V Kalkatě zemřelo nejméně 12 lidí, mnohé zabil elektrický proud nebo zřícené zdi. "Je to naprostá zkáza, nejdřív covid-19, který odčerpal zdroje, a teď toto," řekla šéfka místní vlády Mamata Banerdžíová.

Podle úřadů potrvá několik dní, než se podaří získat informace z méně dostupných regionů.

Podle předběžných odhadů vlády v Bangladéši tam cyklon způsobil škody v přepočtu za 3,2 miliardy korun. Enamur Rahmán z úřadu pro zvládání katastrof řekl, že je v pobřežních oblastech poničeno 1100 kilometrů silnic, 200 mostů a množství přehrad. Zemědělci přišli o úrodu ze 176.000 hektarů polí, obnovuje se dodávka elektřiny pro deset milionů obyvatel.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hongkong si podle Pompea nezaslouží zvláštní status kvůli vměšování Číny

27.05.2020 19:05 Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené…

Čínští výzkumníci vystoupili na Mount Everest, nejvyšší horu světa přeměří

27.05.2020 16:43 Členové čínského výzkumného týmu jsou první a možná také poslední skupinou, která letos zdolala…

Sever Indie zasáhla vlna veder, v Dillí bylo 47,6 stupně Celsia

27.05.2020 14:52 Indii, která se v současné době potýká s epidemií nemoci covid-19 a také s hejny kobylek ničících…

Hongkong se opět bouří. Lidé demonstrovali proti zákonu u urážce čínské…

27.05.2020 12:45 V Hongkongu dnes lidé znovu vyšli do ulic na protest proti spornému zákonu o národní bezpečnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy