Známé novinářce hrozí na Filipínách vězení, dle soudu se dopustila urážky na cti

Soud v Manile dnes uznal vinnou z urážky na cti známou filipínskou novinářku Marii Ressaovou, která patří mezi hlasité kritiky autoritářského prezidenta Rodriga Duterteho. Novinářce, která v minulosti vedla i pobočku americké televize CNN v Manile či Jakartě, hrozí až šest let vězení. Její stíhání kritizovali ochránci lidských práv, podle nichž tak chce režim umlčet své kritiky.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Šestapadesátiletá novinářka, kterou předloni časopis Time s několika dalšími novináři ocenil titulem Osobnost roku, dnes po vynesení verdiktu uvedla, že takový rozsudek čekala. "Budeme pokračovat v boji proti všem útokům na svobodu slova," dodala Ressaová podle agentury AFP.

Ressaová v roce 2012 spoluzaložila zpravodajský portál Rappler, který je jedním z mála místních médií kritických vůči prezidentovi Dutertemu. Ressaová, která má podle některých zdrojů filipínské i americké občanství, byla jako šéfredaktorka portálu loni několikrát zatčena a pak propuštěna na kauci.

Důvodem zatčení bylo obvinění z urážky na cti a také porušení zákona, který zakazuje, aby média na Filipínách byla v rukou zahraničních vlastníků. Ressaová obě obvinění odmítá.

Dnešní verdikt se týká článku portálu Rappler z roku 2012, kvůli němuž podal v roce 2017 stížnost k soudu místní podnikatel s tím, že článek poškodil jeho pověst. Podle agentury Reuters v něm byl podnikatel Wilfredo Keng spojen s vraždou a obchodováním s lidmi a drogami. Soud dnes podle BBC verdikt zdůvodnil tím, že portál Rappler nepředložil žádný důkaz pro svá tvrzení.

Vinným z urážky na cti byl dnes soudem v Manile uznán i bývalý novinář portálu Rappler Reynaldo Santos. On i Rassaová jsou zatím na svobodě, dokud verdikt nepotvrdí nejvyšší soud.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Súdán se dohodly na normalizaci vzájemných vztahů, oznámil Trump

23.10.2020 20:36 Aktualizováno Izrael se dohodl se Súdánem na normalizaci vzájemných diplomatických vztahů. Podle agentury Reuters…

Soul zkoumá úmrtí lidí, kteří zemřeli po očkování proti chřipce

23.10.2020 19:49 Jihokorejský vládní zdravotní úřad dnes zopakoval, že bude pokračovat v rozsáhlém programu očkování…

Trumpův výrok o špinavém vzduchu vyvolal v Indii bouři

23.10.2020 18:20 Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil…

Greenpeace varuje: Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může poškodit…

23.10.2020 14:25 Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama