Známé novinářce hrozí na Filipínách vězení, dle soudu se dopustila urážky na cti

Soud v Manile dnes uznal vinnou z urážky na cti známou filipínskou novinářku Marii Ressaovou, která patří mezi hlasité kritiky autoritářského prezidenta Rodriga Duterteho. Novinářce, která v minulosti vedla i pobočku americké televize CNN v Manile či Jakartě, hrozí až šest let vězení. Její stíhání kritizovali ochránci lidských práv, podle nichž tak chce režim umlčet své kritiky.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Šestapadesátiletá novinářka, kterou předloni časopis Time s několika dalšími novináři ocenil titulem Osobnost roku, dnes po vynesení verdiktu uvedla, že takový rozsudek čekala. "Budeme pokračovat v boji proti všem útokům na svobodu slova," dodala Ressaová podle agentury AFP.

Ressaová v roce 2012 spoluzaložila zpravodajský portál Rappler, který je jedním z mála místních médií kritických vůči prezidentovi Dutertemu. Ressaová, která má podle některých zdrojů filipínské i americké občanství, byla jako šéfredaktorka portálu loni několikrát zatčena a pak propuštěna na kauci.

Důvodem zatčení bylo obvinění z urážky na cti a také porušení zákona, který zakazuje, aby média na Filipínách byla v rukou zahraničních vlastníků. Ressaová obě obvinění odmítá.

Dnešní verdikt se týká článku portálu Rappler z roku 2012, kvůli němuž podal v roce 2017 stížnost k soudu místní podnikatel s tím, že článek poškodil jeho pověst. Podle agentury Reuters v něm byl podnikatel Wilfredo Keng spojen s vraždou a obchodováním s lidmi a drogami. Soud dnes podle BBC verdikt zdůvodnil tím, že portál Rappler nepředložil žádný důkaz pro svá tvrzení.

Vinným z urážky na cti byl dnes soudem v Manile uznán i bývalý novinář portálu Rappler Reynaldo Santos. On i Rassaová jsou zatím na svobodě, dokud verdikt nepotvrdí nejvyšší soud.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí na čínsko-indické hranici trvá. Módí navštívil místo, kde se…

03.07.2020 17:04 Indický premiér Naréndra Módí dnes odletěl do oblasti himálajského Ladákhu, která je ohniskem…

Čína jmenovala šéfa bezpečnostního úřadu v Hongkongu, vlivný aktivista…

03.07.2020 16:31 Čína dnes jmenovala ředitele nového bezpečnostního úřadu v Hongkongu. Funkcionář zastával pozici…

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

Covid-19 opět trápí východní Asii: Rekordní nárůst infikovaných na…

03.07.2020 13:36 V Číně se za poslední den koronavirem nakazilo dalších pět lidí, o den dříve nejlidnatější země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy