Pivo jako zdroj energie. V Austrálii přišli s jedinečným nápadem

Uzavření barů a restaurací po celém světe kvůli pandemii covid-19 způsobilo obrovské finanční ztráty podnikatelům, ale ukázalo se, že například v pivovarech zůstaly obrovské zásoby piva. V Austrálii přebytečné a zvětralé pivo nešlo rovno do kanálu, využili jej jako zdroj energie v čističce odpadu.

Pivo
doporučujeme

Koncem března letošního roku karanténní opatření tvrdě zasáhly i pivovarnický průmysl. Jedna z největších australských společností Lion Beer Australia uvedla koncem května, že se zkazilo 4,5 milionu litrů piva, které bude muset zlikvidovat, uvedlo CNN. Austrálie ale nenechala pivo jen tak odtéct do kanálu.

Čistírna odpadních vod Glenelg ležící kousek od hlavního města Adelaide využila miliony litrů piva z místních pivovarů na výrobu bioplynu, který se následně přemění na elektřinu. Ta pohání celou čističku a zajistí až 80 % energetických nároků. Přidáním zvětralého piva se ovšem produkce energie rapidně zvýšila.

„Přidáním zhruba 150 tisíc litrů piva týdně jsme v květnu vygenerovali rekordních 355 200 metrů krychlových bioplynu a dalších 320 000 metrů krychlových v červnu, což je dost pro napájení 1 200 domácností,“ uvedla vedoucí výroby Lisa Hannantová.

Pivo bylo podle Hannantové dobré pro trávení splaškového kalu, který se zahřívá v prostředí bez kyslíku v obřích betonových nádržích. Dodává, že je za to zodpovědná vysoká kalorická hodnota alkoholu, protože množství tepla, které vyprodukuje je výbornou potravou pro rozkládající se splaškové kaly.

„Je pravda, že naše nádrže dělají pro životní prostředí službu tím, že hodně jí a s tak hroznou stravou není divu, že produkují tolik plynu,“ dodala Hannantová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie hlásí přes 96.000 nových případů koronaviru

18.09.2020 08:22 V uplynulých 24 hodinách v Indii přibylo 96.424 nových případů nákazy koronavirem, čímž tam celkový…

Čína se podle americké diplomacie chová po světě jako násilník

17.09.2020 17:45 Čína se v poslední době po celém světě nechová jako zodpovědný globální aktér, ale spíše jako…

Čína protestuje proti cestě vládního činitele USA na Tchaj-wan

17.09.2020 13:22 Čína podala oficiální protest proti cestě náměstka amerického ministra obchodu Keitha Kracha, který…

Indie má znovu rekordní nárůst případů koronavirové infekce

17.09.2020 08:22 V Indii za poslední den znovu přibyl rekordní počet lidí nakažených koronavirem, testy infekci nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama