Biden: I po útoku na kábulské letiště budou evakuace pokračovat

Americký prezident Joe Biden slíbil, že navzdory teroristickému útoku u kábulského letiště, který si podle nové bilance Pentagonu vyžádal 13 mrtvých a 18 zraněných amerických vojáků, budou evakuace ze země pokračovat. "Zachráníme Američany a dostaneme odtud naše afghánské spojence," prohlásil ve čtvrtek před novináři. Potvrdil současně termín 31. srpna, ke kterému má skončit stahování amerických sil z Afghánistánu. I poté se Spojené státy budou snažit dostat ze země Afghánce, kteří pomáhali USA v uplynulých letech. Za svým rozhodnutím ohledně stažení jednotek z Afghánistánu si šéf Bílého domu stojí.

Joe Biden

Z Afghánistánu bylo dosud evakuováno více než 100.000 lidí. Až tisícovka Američanů a mnoho dalších Afghánců se stále snaží dostat z Kábulu, připomněla agentura AP.

"Nenecháme se odradit teroristy. Dostaneme všechny Američany ven," slíbil Biden. "Dokončíme naši misi a i po stažení vojáků budeme pokračovat v určování prostředků, za jejichž pomoci dokážeme naít jakéhokoli Američana, který se chce dostat z Afghánistánu. Najdeme je a dostaneme je ven," dodal podle BBC.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová podle agentury Reuters uvedla, že před stažením amerických sil 31. srpna nebude možné evakuovat každého Afghánce, který si přeje odjet ze země. Řekla také, že neexistuje žádný konečný termín ohledně závazku evakuovat všechny Američany přející si opustit Afghánistán, a to i po stažení amerických vojsk.

Biden také oznámil, že nařídil vojenským velitelům podniknout maximum k ochraně sil v Kábulu. USA podle něj neodpustí viníkům a donutí je zaplatit za útok, který si vyžádal životy nejméně 12 amerických vojáků a šesti desítek afghánských civilistů. Uvedl také, že teroristický útok podle zpravodajských služeb podnikla teroristická organizace Islámský stát (IS) a že není žádný důkaz o nějaké tajné dohodě mezi radikálním hnutím Tálibán, které Afghánistán ovládlo, a IS. "Máme důvod věřit, že víme, kdo to (viníci) jsou, ale ne jistotu," řekl.

Novináři se prezidenta dotazovali na zprávu serveru Politico, podle kterého američtí představitelé v Kábulu poskytli jména evakuovaných z Kábulu Tálibánu, aby jim umožnil vstup na letiště, což by ale Afghánce dříve pracující pro Američany vystavilo riziku, že budou zabiti. Biden připustil, že mohlo dojít k případům, kdy USA z bezpečnostních důvodů koordinovaly postup s Tálibánem. "Nemohu vám s jistotou říci, že existoval nějaký seznam jmen," dodal.

Kvůli smrti amerických vojáků při dnešních explozích u kábulského letiště zní z řad republikánské opozice výzvy k odstoupení prezidenta Bidena a jeho vlády. "Joe Biden, (viceprezidentka) Kamala Harrisová, (ministr zahraničí) Antony Blinken, (ministr obrany) Lloyd Austin a (nejvýše postavený americký generál Mark) Milley by měli všichni odstoupit anebo čelit impeachmentu (ústavní žalobě) a odvolání," zareagovala senátorka Marsha Blackburnová podle serveru Daily Wire na skutečnost, že hodiny po útoku nebyl prezident Biden nikde k zastižení a odmítal se bavit s novináři, zatímco zpackané stahování vojáků z Afghánistánu se dále zhoršilo.

Biden čelí nejvážnější krizi od svého nástupu do Bílého domu a prezident se zdá jakoby paralyzován situací, kterou nepředvídal, zatímco konec afghánské mise se pro něj mění v katastrofický scénář, poznamenala agentura AFP ještě před Bidenovou tiskovou konferencí.

Bidenova vláda je široce obviňována z chaotické a krvavé evakuace, která se vážně rozběhla až po pádu afghánské vlády podporované USA a převzetí moci Tálibánem, připomněla AP. Dodala, že čtvrteční útoky určitě zesílí politický tlak ze všech stran na Bidena, který už byl pod silnou kritikou, že nezačal s evakuací dříve; již v dubnu oznámil, že ukončí válku a že do září budou všechny jednotky staženy.

Vůdce republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy vyzval předsedkyni Nancy Pelosiovou, aby svolala zasedání kvůli přijetí zákona, který by zakázal stažení USA, dokud nebudou všichni Američané venku z Afghánistánu. Pelosiové kancelář takové návrhy odmítla jako "prázdné triky", dodala AP.

Témata: Afghanistán | Joe Biden

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Prokurátor chce obžalovat haitského premiéra kvůli vraždě prezidenta

14.09.2021 20:02 Nejvyšší prokurátor Haiti dnes požádal vyšetřujícího soudce, aby obžaloval premiéra země Ariela…

Soud s teroristou z 11. září začne nejdříve za rok

14.09.2021 15:50 Soud s pěticí mužů, mezi kterými je i údajný strůjce atentátů z 11. září 2001 na USA, začne…

Americká policie u sídla demokratů zatkla muže se sečnými zbraněmi

13.09.2021 18:48 Policie Kapitolu nedaleko sídla Celostátního výboru Demokratické strany (DNC) ve Washingtonu zatkla…

Další vlny covidu v USA ustupuje. Týdně se nakazilo přes milion lidí

13.09.2021 10:52 Nová vlna epidemie covidu-19 ve Spojených státech se zdá být pro tuto chvíli za svým vrcholem, co…

Související:

Právě se děje

reklama