Letectvo podniklo nálety na baštu IS. Na místě jsou desítky mrtvých

Bagdád - Džihádisté mají v Iráku a Sýrii nejméně 46 vojenských táborů, v nichž cvičí nováčky. Americká webová stránka Long War Journal uvádí, že většina z táborů patří organizaci Islámský sátt (IS). V západní Evropě se prudce zvyšuje pravděpodobnost krvavého útoku teroristů. Syrské letectvo při dnešním náletu na město Rakka na severu země zabilo 63 lidí.

Ilustrační foto

Exilová opozice, která monitoruje situaci v Sýrii z Londýna, oznámila, že letectvo podniklo dva nálety. Druhý z nich na skupinu lidí, která přiběhla na pomoc obětem prvního útoku. Mezi nejméně 63 mrtvými je 36 civilistů. Asi dvacítka těl zůstala neidentifikovaná a soudí se, že jsou to zřejmě členové IS.

Long War Journal identifikoval 34 táborů v Sýrii a 12 v Iráku. Přitom 25 výcvikových zařízení řídí IS, devět fronta An-Nusra, která se hlásí k síti Al-Káida, a zbytek pak menší skupiny. Táborů neustále přibývá a Telegraph píše, že západní tajné služby mají obavy, že se tam připravují lidé nejen k bojům v Iráku a Sýrii, ale také k útokům v USA a v Evropě.

List tvrdí, že Spojené státy v minulosti podcenily tréninkové tábory v Afghánistánu, v nichž Al-Káida připravila své lidi na útoky po celém světě. Tábor, v němž působil šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin, charakterizoval někdejší ministr obrany William Cohen jako primitivní cvičiště.

Teď jsou výcvikové prostory radikálů hlavními cíly letecké kampaně spojeneckých zemí v Iráku i Sýrii. Při jednom z prvních náletů v srpnu přišel o život velitel An-Nusry abú Júsuf Turkí. Byl veteránem z Afghánistánu a nyní připravoval do boje odstřelovače.

Britská vláda ve středu parlamentu předloží návrh nových protiteroristických opatření. Telegraph píše, že je zaměřený právě na nebezpečí vyplývající z návratu lidí vycvičených radikály.

IS loni obsadil sever Sýrie a letos postoupil do Iráku; hlavní stan má v syrské Rakce. Tu dnes bombardovalo syrské letectvo a zabilo tam 23 civilistů. Syrská exilová opozice tvrdí, že jsou mezi mrtvými tři děti a že několik desítek lidí utrpělo zranění.

"Odhaduje se, že nyní IS hospodaří s rozpočtem až dvě miliardy dolarů, což z něj dělá hráče nezávislého na okolním světě . S tím souvisí i téměř úplná operační autonomie, kdy IS nemá potřebu hledat v regionu žádné partnery. Pokud některá lokální skupina složí slib věrnosti IS, je to buď z popudu IS omezit tak konkurenci (alternativou by byla její likvidace), nebo z popudu dané skupiny získat vyšší statut na poli povstaleckých uskupení. Někdy je možné zaznamenat vyřčení loajality ze strany zahraničních skupin, reálný dopad na situaci v Iráku a Sýrii to má však takřka nulový," říká pro Natoaktual.cz Martin Dunaj.

"Západ bude muset nadále flexibilně řešit další problematické oblasti jako mohutné finanční zásoby IS, jeho výjimečnou útočnou agilitu, komplikovanou pozici Turecka, přes jehož značně propustnou hranici proniká do Sýrie obrovské množství radikálů, či bezpečnostní situaci v Jordánsku a Libanonu. Pokud nebude aktivní zapojení Západu do situace na Blízkém východě dostatečně komplexní a dlouhodobé, není nemožné, že se bude imploze bezpečnosti mezi Sýrií a Irákem v budoucnu opakovat. Protentokrát se ale zdá, že se nad Islámským státem, minimálně v Iráku, počaly stahovat mračna," dodal.

V Damašku zaútočili radikálové, exploze zabila 14 lidí

20.10.2021 21:51 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a…

Tálibán odškodnil rodiny zemřelých sebevražedných atentátníků

20.10.2021 11:59 Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce…

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

NÁZOR: Sen o irácké demokracii v troskách. Analytik popsal, co se v zemi…

14.10.2021 00:01 Od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená "koalice ochotných" vojensky svrhla režim Saddáma Husajna,…

Izrael ostře kritizuje záměr USA otevřít konzulát pro styky s Palestinci

12.10.2021 12:40 Izrael bude i nadále odmítat plán Washingtonu znovuotevřít v Jeruzalémě konzulát, který sloužil pro…

Guterres vyčetl Tálibánu neplnění slibů. Afghánistánu hrozí humanitární…

11.10.2021 20:53 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů,…

Rozhovory s Tálibánem byly upřímné a profesionální, uvedla americká…

11.10.2021 11:48 Za "upřímné a profesionální" označilo americké ministerstvo zahraničí rozhovory s delegací…

Podle Kulhánka se do Česka vracejí horolezci, kteří uvízli v Pákistánu

10.10.2021 10:32 Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvázli na hoře Rakapoši v Pákistánu.

Související:

Právě se děje

reklama