Nová definice Izraele? Netanjahu narazil, proti zákonu je i prezident

Jeruzalém - Izraelský prezident Reuven Rivlin odsoudil záměr vlády premiéra Benjamina Netanjahua prosadit zákon o nové definici Izraele. Podle Rivlina je norma v rozporu s deklarací o nezávislosti Izraele. Rivlin ale není jediný, kdo Netanjahua ritizuje.

Přidejte svůj názor

Benjamin Netanjahu

"Deklarace o nezávislosti svazuje dohromady oba aspekty státu - jako židovského a demokratického. Oba tyto termíny mají zůstat pohromadě, avšak zákon o národním státě umožní hledat protiklad mezi židovským a demokratickým charakterem státu," řekl Rivlin.

Je proti tomu, aby se v zákoně označovali izraelští Arabové jako menšina. "Arabové i ultraortodoxní věřící byli vždy rovnoprávnými občany této země, která je jejich domovem," řekl Rivlin.

Centristické a levicově orientované kruhy zákon považují za nadbytečný, protože Izrael je jako židovský stát definován od svého vzniku v roce 1948. Netanjahu ale namítá, že zatímco demokracie je v Izraeli pevně zakotvená a není ohrožena, "existují mnozí, kdo zpochybňují charakter Izraele jako národního státu židovského národa".

Dosavadní návrh zákona sice přiznává "individuální práva všem občanům", avšak "národní práva" pouze Židům. Za tato práva se považuje právo hlásit se ke státním atributům Izraele, tedy vlajce, hymně a také k právu na přistěhování. To by znemožnilo Palestincům z diaspory uplatnit právo na návrat.

Parlament měl o zákoně začít jednat dnes, ale norma stále nemá konečnou podobu, takže bylo jednání o týden odloženo. Jedna z verzí zákona dokonce požaduje, aby arabština přestala být považovaná za oficiální jazyk Izraele vedle hebrejštiny.

Arabové tvoří pětinu z téměř osmi milionů Izraelců. Někteří z nich začali své facebookové stránky v reakci na debatu o zákoně označovat razítkem s nápisem druhořadý občan.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volební kampaň v Izraeli ovládla kauza ponorek, Netanjahu má co vysvětlovat

20.03.2019 16:13 Hlavní svědek v korupční kauze kolem dohody o nákupu ponorek a válečných lodí pro izraelské…

Pompeo navštívil Kuvajt, vyzval k urovnání vleklé diplomatické krize

20.03.2019 14:31 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo při návštěvě Kuvajtu vyzval k urovnání diplomatické krize…

Česká pašeračka Tereza H. si po roce vyslechla verdikt. U soudu se…

20.03.2019 13:46 Aktualizováno Češka Tereza H., které je je od loňského ledna v pakistánském vězení a která byla obviněna z…

Dva Palestinci zaútočili u Josefova hrobu, vojáci je vzápětí zastřelili

20.03.2019 12:25 Izraelští vojáci dnes ráno zastřelili ve městě Nábulus dva Palestince, kteří podle izraelské armády…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama