Kdy skončí boj s Islámským státem? Diplomat nemá dobré zprávy

Bagdád - Irácká armáda nebude do jara připravená dobýt zpět severní Irák, který letos v červnu obsadil Islámský stát (IS), sdělil jeden z poradců prezidenta iráckého Kurdistánu Masúda Barzáního. USA přitom s jarním termínem počítaly. Tažení proti džihádistům se tak nejspíš o dost protáhne a prodraží.

Vlajka Islámského státu
doporučujeme

Barzáního poradce Himin Havrámí řekl Reuters, že boje o Mosul, který padl jako první velké město do rukou IS v červnu, nebudou moci začít dříve než koncem příštího roku. "Žádná jarní ofenzíva nebude," řekl.

Armádě v boji proti IS pomáhají šíitské a kurdské milice: společně se jim podařilo v minulých týdnech vytlačit radikály z některých měst v provincii Dijála severovýchodně od Bagdádu. Jeden z velitelů šíitské brigády Badr řekl, že se nyní tyto jednotky zaměří na sunnitské provincie Saláhaddín a Anbár, tedy na oblasti severně a západně od irácké metropole.

Zahájení bojů o Mosul na jaře nepřipadá v úvahu ani podle vládního poradce Zuhajra Čalabího. Podle něj situaci komplikuje hluboká nedůvěra sunnitů ze severu vůči šíitským milicím. Irácký ministr financí Hošjar Zibarí řekl, že IS je stále vojensky silný, ale jeho schopnosti obstát ve větších bitvách maří letecké operace proti němu.

USA zřídily čtyři výcvikové tábory pro 80.000 iráckých vojáků, dva jsou poblíž Bagdádu, jeden v kurdském Irbílu a další v provincii Anbár. Washington hodlá poskytnout ochranné vesty a zbraně pro 45.000 vojáků, 15.000 pešmergů a 5000 členů sunnitských kmenů. Výcvikový program je půlroční a první absolventi by měli být připraveni koncem jara.

Americká vláda na výcvik iráckých vojáků a vojenskou pomoc Iráku vyčlenila 1,6 miliardy dolarů (35 miliard korun). Nejmenovaný západní diplomat působící v Bagdádu řekl Reuters, že i když tlak na IS pokračuje, boje budou zřejmě trvat až do roku 2016.

VIDEO: Drsná přestřelka mezi iráckou armádou a IS

Zdroj: YouTube
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

VIDEO: V Turecku explodovala továrna na pyrotechniku. Dva mrtví, 73…

03.07.2020 14:19 Aktualizováno Při výbuchu v továrně na zábavní pyrotechniku na severu Turecka dnes přišli o život dva lidé a 73…

V Turecku začal proces s lidmi viněnými z vraždy Chášukdžího

03.07.2020 10:51 V nepřítomnosti obžalovaných dnes v Turecku začal proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy…

Írán prý souhlasí s odškodněním cizinců za lednový pád letadla v Teheránu

02.07.2020 19:49 Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy