Izrael míří k předčasným volbám, ve vládě je prý spiknutí

Jeruzalém - Předčasné parlamentní volby se mají v Izraeli konat 17. března příštího roku. Důvodem jsou vleklé neshody v současné koalici, v jejímž čele stojí premiér Benjamin Netanjahu. Ten dospěl k názoru, že proti němu někteří ministři osnují spiknutí, což znemožňuje další práci kabinetu.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Datum 17. března jako termín příštích voleb je podle agentury Reuterts zahrnuto v návrhu zákona o rozpuštění parlamentu. Poslanci dnes tento zákon schválili v předběžném hlasování poměrem 84:0 hlasům. Zákon musí ještě projít třemi řádnými koly a to poslední by se mohlo podle izraelských sdělovacích prostředků konat příští pondělí.

Současná vládní koalice je u moci od začátku roku 2013. Za spiknutím jsou dle Netanjahua ministr financí Jair Lapid a ministryně spravedlnosti Cipi Livniová. Oba politiky premiér v úterý odvolal.

Lapidovi se nepodařilo prosadit rozpočet, v němž se počítalo také se sociálními programy pro Izraelce, kteří si stěžují na vysoké životní náklady. Nesouhlasil ani s připravovaným zákonem o židovském charakteru Izraele. Lapid i Livniová představovali centristicky orientované členy jinak pravicové vlády.

Izraelské televize už spekulují o výsledku voleb. Podle nich by strany nakloněné Netanjahuovu Likudu - tedy pravicová sionistická strana Židovský domov, strana ruských přistěhovalců Izrael je náš domov, ultrakonzervativní Šas a náboženská koalice Jednotný judaismus tóry - spolu s Likudem obsadily nyní až 78 ze 120 parlamentních křesel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama