Ohavný útok na Sýrii, křičí Damašek a žádá sankce proti Izraeli

Jeruzalém - Po nedělních náletech u damašského letiště a hranic z Libanonem roste mezi Sýrii a Izraelem napětí. Izraelský ministr mezinárodních vztahů Juval Steinic dnes naznačil, že za nálety mohl stát židovský stát. Syrské ministerstvo zahraničí chce požádat OSN o uvalení sankcí na Izrael.

Ilustrační foto
doporučujeme

Syrské ministerstvo zahraničí nálety označilo za "ohavný útok na svrchovanost Sýrie". Ačkoli se izraelská armáda k akci nevyjádřila, izraelské sdělovací prostředky dnes zveřejnily detailní popis cílů a většina jich připomněla okolnosti vyzbrojování Hizballáhu.

Libanonský tisk dnes napsal, že cílem útoků byly skrýše zbraní Hizballáhu. Podle syrské opozice izraelská letadla u Damašku zničila objekt, v němž byly protiletecké střely a bezpilotní letadla určená Hizballáhu.

Izrael i nadále ohledně náletů oficiálně mlčí. Armádní mluvčí uvedl, že nebude komentovat žádné "zahraniční zprávy". Podrobnosti ale přinesla některá arabská média. Útoky prý provedlo osm izraelských letounů. Jednou ze dvou obětí pak měl být vysoce postavený vojenský velitel Hizballáhu.

Znalec syrské problematiky z telavivské univerzity Ejal Ciser řekl, že politika Izraele v Sýrii je jasná - "nevměšuje se do bojů a nemá zájem útočit na prezidenta Bašára Asada ani na jeho armádu a nechce ani sesadit jeho režim". Dodal, že Izrael už v minulosti několikrát zastavil zbrojní dodávky ze Sýrie k Hizballáhu. Ani v jednom případě se kvůli tomu neotevřela bojová fronta. "Doufejme, že tomu tak bude i tentokrát," řekl.

Izrael za minulé dva roky provedl asi desítku takových útoků a Sýrie i Hizballáh vždy reagovaly výhrůžkami, ale nikdy útoky. Až po únorovém náletu, kdy Izraelci bombardovali konvoj na libanonském území, se nechal Hizballáh slyšet, že bude na jakoukoli vojenskou akci na území Libanonu reagovat. Následovalo několik raketových útoků na Golanských výšinách, za nimiž byl zřejmě Hizballáh.

Zdroj: YouTube
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama