Drsné obvinění: Rusko může zastavit masakry v Sýrii, ale nechce

"Během mé návštěvy Moskvy minulý týden jsem byl šokován, jak málo Rusů ví o barelových bombách s devastujícími efekty, která syrská vláda používá k zabíjení civilistů. Slyšel jsem naopak často větu: 'my jsme vám to říkali' v souvislosti s tím, že vzestup Islámského státu ospravedlňuje ruskou podporu vojenským operacím syrského prezidenta Bašára Asada," začíná svůj komentář Kenneth Roth, výkonný ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch. Jeho apel zveřejnil server Moscow Times.

Občanská válka v Sýrii

Děsivá zbraň

"Nalezl jsem (v Rusku) malé pochopení pro to, že Asadovy barelové bomby nemají nic společného s bojem proti Islámskému státu a nezákonně zavraždili mnohem více civilistů než Islámský stát," uvádí Roth.

"Barelová bomba je strašlivá zbraň vyvinutá především k zabíjení a terorizování civilistů. Jedná se o benzínový nebo podobný sud naplněný trhavinou a šrapnely. Syrské letectvo je většinou shazuje z vrtulníků vznášejících se ve velké výšce, aby se vyhnuly protiletadlovým zbraním. Z takové vzdálenosti je nemožné přesně určit a zasáhnout cíl. Barelová bomba padá na zem a vydává obávaný svištivý zvuk, jak se její obsah převaluje, dokud nedopadne a vybuchne," připomíná ředitel.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Barelové bomby jsou natolik nepřesné, že se syrská armáda obává shazovat je na frontových liniích, aby nezasáhla vlastní vojáky. Raději je svrhává do obydlených oblastí, které ovládají povstalecké skupiny. Syrská armáda je shazuje, ačkoliv ví, že ničí rezidenční budovy, nemocnice a školy," poukazuje lidskoprávní aktivista.

"To činí život mnoha civilistů tak strašným, že ti, kteří neopustili zemi, se raději přesidlují k frontovým liniím, preferují čelit ostřelovačům a dělostřelectvu než peklu barelových bomb," píše komentář.

"Namísto jakéhokoliv legitimního vojenského účelu mají barelové bomby potrestat celé komunity za jejich údajné politické sympatie. Netřeba dodávat, že útoky na civilisty jsou závažným porušením mezinárodního humanitárního práva a válečným zločinem," dodává Roth.

Rusko má vliv, musí jednat

"Zastavení tohoto barelového bombardování civilistů by bylo významnou věcí, která by ušetřila civilní životy v rebely držených oblastech Sýrie. Ruská vláda v únorové rezoluci Rady bezpečnosti OSN připustila, že barelové bomby jsou užívány v obydlených oblastech. Stejná rezoluce vyzvala Radu bezpečnosti, aby podnikla další kroky, pokud toto bude pokračovat. Rusko ale doposud odmítá využít svého vlivu na Damašek, aby barelové bombardování zastavil. Místo toho usnadňuje Asadovu civilisty vraždící mašinérii tím, že mu poskytuje vojenskou pomoc, včetně servisu helikoptér," kritizuje šéf Human Rights Watch.

"V Moskvě jsem slyšel množství argumentů, všechny podobné a nepřesvědčivé. Někteří vyjadřují potřebu zadržet Islámský stát. To je zajisté správný cíl, ale jelikož jsou barelové bomby natolik nepřesné, jejich dopad na bojovníky v obydlených oblastech je zanedbatelný ve srovnání se ztrátami na civilních životech. Naopak, pokud něco, tak barelové bomby Islámský stát posílily, jelikož mu umožňují vydávat se za sílu, která zastaví Asadovo vraždění civilistů," míní Roth.

"Někteří argumentovali tím, že nejlepší cestou k zastavení barelových bomb je mírová dohoda, o níž se ruská vláda snaží. Ale jen málokdo věří, že taková dohod přijde brzy. Mezitím není důvod, proč by Rusko nemohlo využít své páky a zastavit probíhající odporné barelové bombardování civilistů. Jiní zase poukazují na nedostatek těchto pák. Ale pokud Rusko přesvědčilo Asada k tomu, aby se vzdal chemických zbraní, nepochybně ho dokáže přimět k zastavení útoků barelovými bombami na civilisty," uvádí článek.

"Slyšel jsem i argumenty o geopolitickém kontextu - je prý politicky neférové vyzdvihovat barelové bomby, když i další zbraně zabíjejí civilisty. Tlak by měl směřovat na zastavení všech forem záměrných a nevybíravých útoků na civilisty. Ale opravdu Moskva trvá na perfektním řešení, když je možné dosáhnout alespoň nějaké dobré věci?" ptá se aktivista.

"Minulý rok Kreml úspěšně přinutil Damašek k povolení přísunu přeshraniční humanitární pomoci. Pokud chce Rusko dále demonstrovat svůj pozitivní vliv na Sýrii, mělo by rovněž trvat na ukončení neospravedlnitelného barelového bombardování civilistů," apeluje závěrem svého komentáře Roth.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Témata: Rusko | Sýrie | Aleppo, Sýrie

Do vraždy novináře Chášukdžího měli být zapojeni i lidé s výcvikem z USA

23.06.2021 16:06 Čtyři saúdskoarabští agenti, kteří se v roce 2018 podíleli na vraždě novináře Džamála Chášukdžího v…

Tálibán ovládl přístupovou cestu z Afghánistánu do Tádžikistánu

23.06.2021 15:05 Afghánské povstalecké hnutí Tálibán od úterý kontroluje hlavní přístupovou cestu z Afghánistánu do…

Bývalý izraelský premiér Netanjahu poděkoval Zemanovi za dopis

23.06.2021 14:49 Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na twitteru poděkoval českému prezidentovi Miloši…

Izrael může posílat do karantény i očkované, pokud se setkají s mutací…

23.06.2021 13:10 Izraelské úřady mohou nově poslat do karantény kohokoliv, kdo přišel do kontaktu s velmi nakažlivou…

Írán podle tamních médií zmařil pokus o útok na svůj jaderný program

23.06.2021 12:24 Íránské úřady zmařily útok na íránský civilní jaderný program. Podle agentury AP to dnes uvedl…

Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá…

23.06.2021 00:01 NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných…

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Související:

Právě se děje