Proč ministr zemřel? Palestina a Izrael se po pitvě hádají

Jeruzalém - Na Západním břehu Jordánu to opět vře, tentokrát kvůli neobvyklému případu. Izraelci a Palestinci se neshodnou v příčině smrti palestinského ministra, který zemřel při středeční demonstraci. Pitvu provedli palestinští a jordánští patologové.

Palestinský ministr zemřel po střetu s izraelskými vojáky
doporučujeme

Palestinský ministr pro civilní záležitosti Husajn Šajch palestinskému rozhlasu řekl, že "příčinou úmrtí byly údery a vystavení slznému plynu". Dodal, že ke smrti přispělo také to, že "okupanti bránili převozu do nemocnice, kde mohl být ministrův život zachráněn". Informace, které o příčině smrti šíří Izrael, považuje Husajn Šajch za bajky.

Izraelské ministerstvo zdravotnictví ve své zprávě uvádí, že příčinou úmrtí bylo "ucpání koronární tepny" krevní sraženinou, již mohl vyvolat stres. Na tom se s Izraelci shodli jejich jordánští kolegové. Při pitvě konstatovali, že smrti předcházelo lehké krvácení v oblasti krčních svalů a aorty. Abú Ajn prý krvácel i z dásní a jazyka, což ale mohlo vzniknout při pokusu poskytnout mu první pomoc na místě.

Izraelská zpráva také uvádí, že abú Ajn měl nemocné srdce a že tepny v oblasti srdce byly z 80 procent zablokované. Našly se také staré jizvy svědčící o tom, že ministr už infarkt prodělal v minulosti. "Vzhledem ke špatnému stavu srdce byl méně odolný stresu," stojí ve zprávě.

Abú Ajn byl mezi lidmi, kteří přišli protestovat do vesnice Turmus Ajja u Ramalláhu proti záborům půdy. Měli s sebou sazenice olivovníků, které chtěli zasadit. Proti asi stovce demonstrantů stálo 30 izraelských pohraničních policistů, kteří k rozehnání demonstrantů použili slzný plyn a podle svědků i pažby svých zbraní.

Palestinské vedení označilo ve středu incident za barbarství a vyhlásilo třídenní smutek. Izraelský ministr obrany Moše Jaalon vyslovil nad smrtí ministra politování.

V Ramalláhu se dnes konal státní pohřeb, na nějž přišlo několik tisíc lidí a celé palestinské vedení. Uniformovaní Palestinci přinesli rakev zabalenou v palestinské vlajce na nádvoří sídla samosprávy. Mnozí přihlížející mávali vlaječkami. "Pomstu, neprolil jsi krev nadarmo!" volali. Izrael ve snaze vyhnout se násilí posílil své jednotky i pohraniční stráž na Západním břehu.

Zdroj: YouTube
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama