Syrské peklo: V bojích zmrzačeno milion lidí, začínají se šířit nové nemoci

Damašek - Už téměř čtyři roky se Sýrie zmítá v krvavé občanské válce a její konec v nedohlednu. Při bojích bylo zraněno milion lidí a zemí se začínají šířit nemoci.

Ilustrační foto
doporučujeme

Zástupkyně WHO Elizabeth Hoffová řekla, že při průjezdu Sýrií je situace špatná na první pohled, protože všude je vidět lidi s amputovanými končetinami.

Konflikt trvá od jara 2011 a má na kontě na 200.000 lidských životů. Hoffová řekla, že syrský zdravotnický systém kolabuje. Polovina státních nemocnic není v provozu, a péče o nemocné a raněné je proto nesoustavná. Syrská vláda nepouští do oblastí ovládaných rebely humanitární konvoje a blokuje i dodávky chirurgických potřeb - obvazů nebo injekčních jehel.

Podle dnešního oznámení WHO se v Sýrii očkuje místo předválečných 92 procent populace jenom 52 procent, což zvyšuje hrozbu šíření nemocí.

Zdroj: YouTube

Letos bylo v Sýrii zaznamenáno 6500 případů břišního tyfu a 4200 případů spalniček. Podařilo se ale obnovit očkování proti obrně, takže letos byl zaznamenán jenom jeden případ tohoto onemocnění.

Zato se zjistily nemoci, které se v Sýrii dříve nevyskytovaly - například tropická myiáza (onemocnění způsobené parazitováním larev některých much v lidském těle). V Ghútě východně od Damašku zaznamenali případy tuberkulózy.

OSN ve čtvrtek požádala dárce pro příští rok o rekordních 8,4 miliardy dolarů (189 miliard korun) pro 18 milionů Syřanů, kteří budou potřebovat pomoc ať už jako uprchlíci v okolních zemích, nebo jako lidé, kteří přišli o zázemí v Sýrii. Pro letošní rok OSN pro Syřany, kteří se ocitli v potížích doma, žádala o 2,28 miliardy dolarů a nepodařilo se jí získat ani polovinu. Pro uprchlíky v okolních zemích pak chtěla 3,74 miliardy dolarů a dala dohromady 57 procent z nich.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama