Kurdové zabili přes 30 bojovníků IS

Kobani (Sýrie) - Po strategicky významném vítězství kurdských bojovníků (pešmergů) proti teroristickým milicím Islámského státu (IS) v severním Iráku dnes kurdští milicionáři oznámili nové úspěchy i v bojích o kurdské město Kobani na severu Sýrie.

Kurdové
doporučujeme

Příslušníkům kurdských milicí se podařilo odrazit útok jednotek IS zahájený v pátek, zabili při tom 26 ozbrojenců IS, informovala agentura DPA.

Sedm dalších islamistických bojovníků bylo podle kurdských zdrojů zabito při následném protiútoku na východní frontě obléhaného města.

Klíčem k pochopení situace současného Kurdistánu je závěr první světové války. V ní se na straně poražených ocitla Osmanská říše, kterou měly nahradit nástupnické „národní" státy pod patronátem vítězných západních mocností. Slovo „národní" v předchozí větě je v uvozovkách, protože šlo mnohdy o pouhou fikci až karikaturu národních států evropského typu. Země jako např. Sýrie se objevily na mapě světa vůbec poprvé a pod názvy oprášenými ze starověku, neboť po dlouhá staletí mezi tím se pro jejich území používala zcela odlišná pojmenování. Co je však hlavní – státy pod týmiž názvy a ve stejných hranicích ve většině případů přetrvaly dodnes.

Z hlediska toho, co bylo řečeno, Kurdové měli reálný nárok na skutečný národní stát, protože již tehdy obývali souvislé území v rámci Osmanské říše. Přes značné vzájemné jazykové rozdíly měli prokazatelné vědomí společného základu. Vzhledem k tomu, že nikdy předtím nebyli politicky sjednoceni ve vlastním státě, se tak u jejich předáků nadále projevoval neblahý kmenový a oblastní partikularismus.

Konference vítězných velmocí v Sévres u Paříže, která se otázkou poválečného rozdělení Osmanské říše zabývala, skutečně počítala s ustavením Kurdistánu. Západním státům v minulosti daleko více ležel na srdci osud jiné menšiny bývalé Osmanské říše, a to Arménů, kteří byli horskými sousedy Kurdů, uvedl server kurdove.ecn.cz.

Témata: Sýrie | Kurdové
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama