Roztrhám ho na cucky. V TV show se setkávají teroristé s oběťmi

Bagdád - Reality show se nezastaví před ničím. Některé jsou zábavné, jiné hodně ujeté a jiné zase kontroverzní. K nim lze zařadit i pořád "V sevření práva", kde se tváří v tvář sejdou teroristé se svými oběťmi. Lidskoprávní organizace zuří.

Terorismus
doporučujeme

Hajdar Alí Mutár byl před měsícem odsouzen za podíl na spáchání několika teroristických útoků v Bagdádu ve jménu extremistické skupiny Islámský stát. Nyní se 21letý muž - byť neochotně - účastní oblíbené televizní reality show, napsala agentura AP.

V pořadu "V sevření práva", který má být oslavou místních bezpečnostních složek, se setkávají tváří v tvář teroristé se svými oběťmi. Reality show vysílá státní televize Al-Irakíja.

Minulý týden dorazil štáb v osmi vojenských dodávkách na místo jednoho z Mutárových útoků v doprovodu silně ozbrojené ochranky. Kolemjedoucí auta se zastavovala, aby se podívala na natáčení, ale vojáci je vždy rychle odehnali.

Poté, co ho vytáhli z obrněného vozidla, ocitl se spoutaný Mutár tváří v tvář nervózním příbuzným obětí útoku, který se tu odehrál. "Dejte mi ho! Roztrhám ho na cucky," křičel jeden z příbuzných zpoza bariéry.

V okamžiku, kdy kamery spustily, začal se moderátor Ahmad Hasan vyptávat stále spoutaného vězně na podrobnosti útoku. Když ho pak Hasan konfrontoval s mladým mužem na vozíčku, kterého útok připravil o otce, začal Mutár plakat - za stálého dohledu kamer.

Zdroj: YouTube

"Chtěli jsme vytvořit program, který podá jasné a nezvratné svědectví, s úplným příběhem, který ukážeme iráckému publiku," řekl Hasan. "Pomocí záznamů z bezpečnostních kamer ukazujeme, jak obviněný zaparkoval auto, jak ho odpálil, jak provedl atentát," dodal.

Všichni údajní teroristé se v rozhovoru s moderátorem ke svým činům přiznávají. Jednotlivé díly pořadu se podle Hasana ale natáčejí jen v případě, že se obvinění už přiznali před soudem. Není podle něj tedy možné, že by v pořadu vystupovali i nevinní lidé.

Lidskoprávní organizace si dlouhodobě stěžují na vysílání pořadu, v němž vystupují vězni, které předtím často drželi na samotkách v tajných zařízeních. V září vydala Amnesty International zprávu, podle níž bylo v Iráku "mnoho obviněných z terorismu odsouzeno k dlouhým trestům vězení nebo i k smrti na základě 'přiznání' vynucených mučením".

Takové informace se do irácké televize dostanou jen zřídka, pokud vůbec. Její pořady jsou oslavou bezpečnostních složek. Během reklamních přestávek zpívají oblíbení zpěváci obklopení vojáky vlastenecké písně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama