Na stopě džihádistů z IS: Kdo jsou ti muži, kteří popravují ve jménu černé vlajky?

SPECIÁL - Kdo jsou ti muži, kteří vraždí zajatce a mávají vlajkou islámského státu? Jeden z nich měl před sebou možná snovou fotbalovou kariéru. Jenže místo toho, aby následoval Figa nebo Cristiana Ronalda, konvertoval k islámu...

FBI žádá veřejnost o pomoc při identifikaci tohoto zřejmě amerického džihádisty.
doporučujeme

Pátrání po krutých džihádistech, kteří posílají do světa videa s řezáním hlav zajatců, možná spěje k odhalením konkrétních osob. Ve Velké Británii jsou přesvědčeni o tom, že je má na svědomí skupinka mužů okolo "džihádisty Johna", která je napojená na nejvyšší vedení Islámského státu. Investigativní vyšetřování přineslo možná šokujující zjištění. Hned pětice chlapíků pochází z Portugalska, chvíli žila ve východním Londýně a pak se přesunula do Sýrie.

Je mezi nimi i jeden velmi nadějný fotbalista, který prošel akademií Sportingu Lisabon a když odjížděl na Britské ostrovy, možná spíš snil o hvězdné profesionální kariéře.

Foto

Fabio Pocas je mladík, je mu 22 let a v Londýně měl v plánu studovat a zaujmout skauty fotbalových klubů. Také proto našel akademii UK Football Finder Club, do které často dochází skauti velkých klubů a vybírají zajímavé a dobré fotbalisty.

Fabio do tohoto tréninkového centra přišel se skvělým životopisem. Prošel akademií mládeže Sportingu Lisabon, která vychovala světové hvězdy. Mohl být jako Luis Figo nebo Cristiano Ronaldo. "Připojil se k nám v květnu 2013 a opravdu to bral vážně," říkal trenér Ewemade Orobator deníku The Sunday Times. "Tým, kde hrál, zvítězil, získal pohár. Fabio pak přes další léto dřel a byli jsme domluvení na pohovorech s některými z klubů," dodal Orobator.

Jenže něco se zvrtlo. Fabio Pocas nabídku nakonec nedostal a pak ze dne na den zmizel. Možná proto, že neuspěl, tak konvertoval k islámu a pak se objevily už jeho fotky ze Sýrie, na nichž se tváří odhodlaně pod vlajkou Islámského státu. Možná právě díky němu se videa dostávají do celého světa. On sám býval hodně aktivní na sociálních sítích a byl zručný programátor.

Foto

Nyní si říká Abdurahman Al Andalus a podle profilu žije v městečku Manjib.

Fabio asi není oním vrahem, tělesné proporce nesedí. Spíše se spekuluje o tom, že by roli "džihádisty Johna" mohl převzít osmadvacetiletý Nero Saraiva, který měl vyrůst v jednoho z nejvýše postavených bojovníků ISIS, který se zase chlubí tím, že vystavuje zbraně, kterými Islámský stát vraždí.

Foto

Skupinka mužů, kteří žili v Leytonu a Walthamstowu je na radaru zpravodajských služeb už delší dobu. Bohužel už asi nikdy hrát nebude.

Poslední akcí radikální skupiny islámských vrahů a vyděračů jsou popravy japonských občanů Kendžiho Gota a Haruny Jukawy. Na seznamu poprav mají tito džihádisté ale také uříznuté hlavy novináře Jamese Foleyho nebo humanitárního pracovníka Stevena Sotloffa.

Foto

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Spojené arabské Emiráty uzavřely dohodu o bezvízovém styku

20.10.2020 13:44 Izrael a Spojené arabské emiráty se dohodly na bezvízovém styku. Oznámil to izraelský premiér…

Významný palestinský politik Irikát bojuje s covidem, jeho stav je kritický

19.10.2020 09:15 Stav palestinského politika Saíba Irikáta hospitalizovaného kvůli covidu-19 v Izraeli se zhoršil a…

Izrael a Bahrajn oficiálně navázaly diplomatické vztahy, USA chtějí val…

18.10.2020 21:26 Aktualizováno Izrael a Bahrajn dnes podepsaly dohodu o oficiálním navázání diplomatických styků. K podpisu dohody…

Islámský stát vyzval k útokům na západní cíle v Saúdské Arábii

18.10.2020 21:10 Mluvčí teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hamza Kurajší dnes vyzval stoupence k útokům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama