Saúdská Arábie dál bombarduje Jemen, do konfliktu vstupuje Islámský stát

Saná - Saúdská Arábie oficiálně oznámila konec náletů v Jemenu, realita je ale jiná. Arabská koalice i dnes pokračovala v bombardování pozic vzbouřených síitů. Konflikt si vyžádal už přes 900 obětí, do střetů začíná zasahovat Islámský stát.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Brazislký Avibras ASTROS-II SS-30 ve službách Saudi Arabia Army.

Boje byly znovu hlášeny i ve středu a pokračují také dnes. Letadla ráno a v noci útočila na šíitské oddíly s tanky severně od jihojemenského přístavu Aden a dále na pozice šíitů poblíž metropole Saná a města Táizz, které leží ve stejnojmenné provincii v jihozápadním Jemenu.

Cílem útočící kolice jsou také armádní jednotky věrné bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi, které stojí v konfliktu na straně šíitů.

Velvyslanec Saúdské Arábie ve Washingtonu Ádil Džubajr prohlásil, že budou-li šíité pokračovat v agresi, bude následovat odpověď. "Stále používáme armádu, aby zabránila obsazení Jemenu útočnými akcemi," sdělil. Šíité podle něj znovu postupují na Aden ze tří směrů a do města by se mohli dostat "do několika hodin".

Analytik ze Spojených arabských emirátů Abdalchálik Abdalláh je k možnosti udržení klidu zbraní skeptický. "Vývoj v posledních 48 hodinách prokázal, že tam zatím nejsou podmínky pro skutečné příměří, válka ještě neskončila," řekl.

Další analytici se snaží odpovědět na otázku, proč Rijád hlavní fázi bojů ukončil zjevně předčasně. Mohl ho k tomu podle nich vést velmi rychlý růst počtu obětí a také humanitární krize. Nadace Melindy a Billa Gatesových dnes oznámila, že věnuje jemenským nemocnicím 800.000 dolarů (20 milionů Kč).

V Jemenu působí také obávaná sekce Al-Káidy a kromě ní do bojů nyní začal zasahovat rovněž Islámský stát (IS), bojující především v Sýrii a Iráku. Přihlásil se k březnovému atentátu na šíitskou mešitu v Saná, kde zahynulo přes 140 lidí. Dnes tato sunnitská organizace oznámila, že její lidé zabili pět šíitů v jihozápadní provincii Ibb. IS o akci informoval na Twitteru a je to poprvé, kdy jeho lidé zaútočili v této části Jemenu. Dosud byli přítomni spíš v Saná.

Zdroj: YouTube
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naštvaná Indie obvinila z bombového útoku v Kašmíru Pákistán

15.02.2019 21:31 Indický premiér Naréndra Módí dnes slíbil "drtivou odpověď" za čtvrteční bombový útok v indické…

Trump napíná svět: USA učiní významné oznámení k Sýrii

15.02.2019 17:27 Spojené státy v nadcházejících 24 hodinách učiní významné oznámení týkající se Sýrie a amerického…

Dědictví Sovětů je pozitivnější než to americké, tvrdí veteráni…

15.02.2019 16:38 Před třiceti lety se sovětské síly stáhly z Afghánistánu, ne nadarmo zvaného „pohřebiště impérií“.…

Netanjahu podněcuje k válce? Záměrně vypustil video ze schůzky arabských…

15.02.2019 13:48 Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua umístil na YouTube klip pořízený ve Varšavě při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama