Triumf nacistů na Ukrajině? Svět je znechucen

Jeruzalém - Ukrajina sice zakazuje sovětské a nacistické symboly, ovšem podle jiného zákona se má prokazovat úcta uskupením, která se za druhé světové války podílela na holokaustu. Na závažný paradox upozornil izraelský list Haarec.

Petr Porošenko, ukrajinský prezident
doporučujeme

"Jeden nový zákon staví nacistické a komunistické symboly mimo zákon, ale jiný zákon vyžaduje uctívat nacionalistická uskupení, která zabíjela Židy a Poláky," napsal s odvoláním na zprávu agentury Bloomberg o "triumfu nacistů nad komunisty na Ukrajině".

Připomněl, že zákon, který ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal minulý týden, zakazuje všechny sovětské a nacistické symboly, a to včetně názvů měst či ulic.

Jiný zákon, schválený v dubnu, ale předepisuje Ukrajincům vážit si nacionalistických organizací z časů druhé světové války, z nichž některé, například Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) a Ukrajinská povstalecká armáda (UPA), bojovaly po boku nacistů.

"Nejenže (podle zákona) má být zločinem zpochybňovat legitimitu UPA, která vyvraždila desítky tisíc Poláků v jedné z nejhanebnějších etnických čistek v ukrajinských dějinách, ale také má vyjmout z kritiky OUN, jednu z nejvíce extremistických skupin působící v meziválečném období na západní Ukrajině, která později kolaborovala s nacistickým Německem na počátku vpádu do Sovětského svazu v roce 1941," napsali historici.

Připomněli, že OUN se také podílela na protižidovských pogromech na Ukrajině a že část OUN, vedená Andrijem Melnykem, zůstala spojencem nacistických okupantů po celou válku.

Deník připomněl, že nové ukrajinské zákony kritizovala také Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Rovněž washingtonské muzeum holokaustu vyzvalo ukrajinskou vládu, aby se zdržela opatření cenzurujících či politizujících dějiny. Nové ukrajinské zákony ostře kritizuje také Moskva jako zavádění tvrdé cenzury politického myšlení a omezování svobody svědomí, přesvědčení a projevu.

VIDEO: Ukrajinští nacionalisté oslavují Banderu

Zdroj: YouTube
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán i Rusko se ohradily proti obvinění ze zásahu do voleb v USA

22.10.2020 14:29 Írán i Rusko popřely americké obvinění, že se snaží zasáhnout do amerických voleb. Írán si dnes…

Krize ve východním Středomoří trvá. Turecko prodlouží spornou misi…

22.10.2020 07:40 Turecko prodlouží současnou misi svých průzkumných plavidel, která k nevoli Řecka a EU hledají nová…

Izrael a Spojené arabské Emiráty uzavřely dohodu o bezvízovém styku

20.10.2020 13:44 Izrael a Spojené arabské emiráty se dohodly na bezvízovém styku. Oznámil to izraelský premiér…

Významný palestinský politik Irikát bojuje s covidem, jeho stav je kritický

19.10.2020 09:15 Stav palestinského politika Saíba Irikáta hospitalizovaného kvůli covidu-19 v Izraeli se zhoršil a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama