Triumf nacistů na Ukrajině? Svět je znechucen

Jeruzalém - Ukrajina sice zakazuje sovětské a nacistické symboly, ovšem podle jiného zákona se má prokazovat úcta uskupením, která se za druhé světové války podílela na holokaustu. Na závažný paradox upozornil izraelský list Haarec.

Petr Porošenko, ukrajinský prezident
doporučujeme

"Jeden nový zákon staví nacistické a komunistické symboly mimo zákon, ale jiný zákon vyžaduje uctívat nacionalistická uskupení, která zabíjela Židy a Poláky," napsal s odvoláním na zprávu agentury Bloomberg o "triumfu nacistů nad komunisty na Ukrajině".

Připomněl, že zákon, který ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal minulý týden, zakazuje všechny sovětské a nacistické symboly, a to včetně názvů měst či ulic.

Jiný zákon, schválený v dubnu, ale předepisuje Ukrajincům vážit si nacionalistických organizací z časů druhé světové války, z nichž některé, například Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) a Ukrajinská povstalecká armáda (UPA), bojovaly po boku nacistů.

"Nejenže (podle zákona) má být zločinem zpochybňovat legitimitu UPA, která vyvraždila desítky tisíc Poláků v jedné z nejhanebnějších etnických čistek v ukrajinských dějinách, ale také má vyjmout z kritiky OUN, jednu z nejvíce extremistických skupin působící v meziválečném období na západní Ukrajině, která později kolaborovala s nacistickým Německem na počátku vpádu do Sovětského svazu v roce 1941," napsali historici.

Připomněli, že OUN se také podílela na protižidovských pogromech na Ukrajině a že část OUN, vedená Andrijem Melnykem, zůstala spojencem nacistických okupantů po celou válku.

Deník připomněl, že nové ukrajinské zákony kritizovala také Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Rovněž washingtonské muzeum holokaustu vyzvalo ukrajinskou vládu, aby se zdržela opatření cenzurujících či politizujících dějiny. Nové ukrajinské zákony ostře kritizuje také Moskva jako zavádění tvrdé cenzury politického myšlení a omezování svobody svědomí, přesvědčení a projevu.

VIDEO: Ukrajinští nacionalisté oslavují Banderu

Zdroj: YouTube
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko vydalo zatykač na 83 prokurdských aktivistů, kvůli protestům v…

25.09.2020 11:06 Turecké úřady vydaly zatykač na více než 80 prokurdských aktivistů, kteří se před šesti lety…

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Izraelská vláda schválila zostření karantény. Jsme na okraji propasti,…

24.09.2020 12:21 Aktualizováno Izraelská vláda dnes po mnohahodinovém jednání schválila zostření podmínek celostátní karantény,…

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama