Triumf nacistů na Ukrajině? Svět je znechucen

Jeruzalém - Ukrajina sice zakazuje sovětské a nacistické symboly, ovšem podle jiného zákona se má prokazovat úcta uskupením, která se za druhé světové války podílela na holokaustu. Na závažný paradox upozornil izraelský list Haarec.

Přidejte svůj názor 202 komentářů

Petr Porošenko, ukrajinský prezident

"Jeden nový zákon staví nacistické a komunistické symboly mimo zákon, ale jiný zákon vyžaduje uctívat nacionalistická uskupení, která zabíjela Židy a Poláky," napsal s odvoláním na zprávu agentury Bloomberg o "triumfu nacistů nad komunisty na Ukrajině".

Připomněl, že zákon, který ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal minulý týden, zakazuje všechny sovětské a nacistické symboly, a to včetně názvů měst či ulic.

Jiný zákon, schválený v dubnu, ale předepisuje Ukrajincům vážit si nacionalistických organizací z časů druhé světové války, z nichž některé, například Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) a Ukrajinská povstalecká armáda (UPA), bojovaly po boku nacistů.

"Nejenže (podle zákona) má být zločinem zpochybňovat legitimitu UPA, která vyvraždila desítky tisíc Poláků v jedné z nejhanebnějších etnických čistek v ukrajinských dějinách, ale také má vyjmout z kritiky OUN, jednu z nejvíce extremistických skupin působící v meziválečném období na západní Ukrajině, která později kolaborovala s nacistickým Německem na počátku vpádu do Sovětského svazu v roce 1941," napsali historici.

Připomněli, že OUN se také podílela na protižidovských pogromech na Ukrajině a že část OUN, vedená Andrijem Melnykem, zůstala spojencem nacistických okupantů po celou válku.

Deník připomněl, že nové ukrajinské zákony kritizovala také Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Rovněž washingtonské muzeum holokaustu vyzvalo ukrajinskou vládu, aby se zdržela opatření cenzurujících či politizujících dějiny. Nové ukrajinské zákony ostře kritizuje také Moskva jako zavádění tvrdé cenzury politického myšlení a omezování svobody svědomí, přesvědčení a projevu.

VIDEO: Ukrajinští nacionalisté oslavují Banderu

Zdroj: YouTube
Vstupte do diskuze (202)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volební kampaň v Izraeli ovládla kauza ponorek, Netanjahu má co vysvětlovat

20.03.2019 16:13 Hlavní svědek v korupční kauze kolem dohody o nákupu ponorek a válečných lodí pro izraelské…

Pompeo navštívil Kuvajt, vyzval k urovnání vleklé diplomatické krize

20.03.2019 14:31 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo při návštěvě Kuvajtu vyzval k urovnání diplomatické krize…

Česká pašeračka Tereza H. si po roce vyslechla verdikt. U soudu se…

20.03.2019 13:46 Aktualizováno Češka Tereza H., které je je od loňského ledna v pakistánském vězení a která byla obviněna z…

Dva Palestinci zaútočili u Josefova hrobu, vojáci je vzápětí zastřelili

20.03.2019 12:25 Izraelští vojáci dnes ráno zastřelili ve městě Nábulus dva Palestince, kteří podle izraelské armády…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama