Alarmující zjištění novináře: Islámský stát chystá nevídané krveprolití

Mosul - Německému novináři Jürgenovi Todenhöferovi se podařilo proniknout do nitra Islámského státu. Během jeho pobytu na území samozvaného chalífátu se mu sami představitelé této krvelačné teroristické organizace svěřili s hrůzným osudem, který pro zbytek světa chystají.

Islámský stát

Radikální islámská teroristická organizace Islámský stát (dříve ISIL či ISIS) se vyvinula s irácké odnože Al-Káidy na počátku loňského roku. Pro její extrémně rychlý vzestup připravila vhodnou půdu občanská válka v Sýrii a odchod Američanů z Iráku. Ačkoliv se k Islámskému státu hlásí přibližně pouhé jedno procento světové populace muslimů, jeho síla představuje závažnou hrozbu nejen pro blízkovýchodní region.

Islámskému státu se během období zhruba jednoho roku podařilo získat kontrolu nad značným územím v Iráku a Sýrii a díky skvělé výzbroji, schopnému velení a propracované organizaci, má tato džihádistická organizace vhodné předpoklady pro další expanzi.

Německý novinář Jürgen Todenhöferov se během své cesty dokázal infiltrovat do samotného nitra Islámského státu. O svých šokujících poznatcích se svěřil americké CNN. Informace sbíral především v iráckém Mosulu a syrských městech Rakka a Dajr az-Zaur. Rozhovory pak publicista vedl s řadou bojovníků IS, některými jeho vysokými představiteli, ale také s vězni či dětskými vojáky.

Todenhöferova cesta byla pochopitelně velmi nebezpečná, jedním z jeho nejvýznamnějších cílů bylo druhé největší irácké město, jež disponuje značnými zásobami ropy, Mosul. Islámský stát jej dobyl v červnu:

„130 000 křesťanů bylo z města vyhnáno, šíitské obyvatelstvo uprchlo, mnoho lidí bylo zavražděno. Přesto však život ve městě i nadále funguje a mnoho lidí je paradoxně rádo za současný klid, který jim IS přinesl."

Publicista nicméně neopomněl poukázat na všudypřítomnou tíhu strachu, která v mosulském ovzduší permanentně visí. Tresty za porušení striktních pravidel (všechny obchody ve městě například musí být v poledne kvůli modlitbě zavřeny) jsou neúprosné a velmi tvrdé. 

Novinář se dostal také mezi rekruty: "Do náborového domu přicházelo denně padesát nových bojovníků. Nemohl jsem uvěřit té záři, která se skrývala v jejich očích. Měli pocit jako by přicházeli do zaslíbené země, jako by bojovali za správnou věc..."

Řada těchto mladíků přišla z různých zemí Evropy nebo Spojených států. Jeden z nich například přicestoval z New Jersey.

Další novinářovy kroky vedly přímo mezi bojovníky, kde odhalil, v čem vězí jejich síla. Ta se skrývá v jejich ochotě a odhodlání kvůli Alláhovi zemřít:

"Na rozdíl od vojáků ostatních armád, jež k boji motivuje zejména touha po penězích a světských požitcích, bojovníky Islámského státu motivují jejich ideály." Tvrdil jeden z nich.

Todenhöfer si také vyslechl varování pro západní země, když se ptal jistého představitele IS, zda chce Islámský stát expandovat také do Evropy, odpověď kterou uslyšel, byla děsivá:

„Není otázkou, zda dokážeme dobýt Evropu, ale je třeba se ptát, kdy. Naše expanze bude věčná a Evropané by si měli uvědomit, že až přijdeme, nebude to nic příjemného. Přijdeme spolu s našimi zbraněmi a ti, kteří nebudou ochotni konvertovat k islámu, nebo zaplatit islámskou daň, budou zabiti."

Todenhöfer se vrátil se znepokojujícím poznatkem o téměř perfektně fungující struktuře, organizaci a disciplíně, kterou Islámský stát disponuje a se strachem z jeho hrůzných úmyslů:

"ISIS připravuje největší náboženskou čistku, které byl kdy svět svědkem (...) Myslím, že islámský stát, je mnohem nebezpečnější, než jsou si západní vůdci ochotni vůbec připustit."

Navzdory jistým úspěchům Kurdů, spojeneckých náletům a v nedávné době utrpěným ztrátám, zaujímá Islámský stát i nadále silné pozice a nezdá se, že by znatelněji slábl.

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Pražští hygienici letos uložili kvůli covidu pokuty za 3,7 milionu korun

08.12.2021 11:30 Při kontrolách dodržování opatření proti šíření covidu uložili pražští hygienici letos do konce…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Brazílie otočila boj s covidem. Z noční můry se dostala díky očkování

08.12.2021 09:55 Poté, co zaznamenala jeden z nejhorších vývojů epidemie covidu-19 na světě, se Brazílii podařilo…

Izrael eviduje nejvyšší přírůstek nakažených za šest týdnů

08.12.2021 12:21 V Izraeli se v úterý nákaza koronavirem potvrdila u dalších 786 lidí, což je nejvíce za posledních…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka, píše server

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Muž v Jeruzalémě zaútočil nožem, policie ho zastřelila

04.12.2021 17:59 Palestinský útočník dnes nožem zranil mladého muže v centru Jeruzaléma, informovala agentura AFP.…

Ženy nejsou majetek, vyhlásil Tálibán. Studovat a pracovat jim ale…

03.12.2021 16:20 Aktualizováno Vláda radikálního islamistického hnutí Tálibán dnes zveřejnila vyhlášku, podle níž ženy v…

Izraelský expert pro boj s covidem-19 navrhl zvážit povinné očkování

01.12.2021 11:03 Salman Zarka, který v Izraeli koordinuje postup v boji proti covidu-19, navrhl zavést povinné…

Tálibán chce mírové vztahy se světem, uvedl afghánský premiér v prvním…

28.11.2021 08:28 Režim Tálibánu si přeje mírové vztahy se zbytkem světa, prohlásil v sobotu afghánský premiér…

Izrael uvažuje o vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Aktualizováno Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Při útoku v Jeruzalémě zastřelili jednoho člověka a další čtyři zranili

21.11.2021 11:25 Při útoku v jeruzalémském Starém městě útočníci dnes ráno zabili jednoho Izraelce a další čtyři…

Írán hlásí přes polovinu obyvatel plně očkovaných

20.11.2021 16:41 Írán dnes oznámil, že proti covidu-19 je v zemi plně naočkováno asi 44 milionů lidí, což je více…

Češka Tereza Hlůšková byla propuštěna z pákistánského vězení

20.11.2021 16:08 Aktualizováno Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v Láhauru s devíti kilogramy…

Související:

Právě se děje

reklama