Alarmující zjištění novináře: Islámský stát chystá nevídané krveprolití

Mosul - Německému novináři Jürgenovi Todenhöferovi se podařilo proniknout do nitra Islámského státu. Během jeho pobytu na území samozvaného chalífátu se mu sami představitelé této krvelačné teroristické organizace svěřili s hrůzným osudem, který pro zbytek světa chystají.

Přidejte svůj názor 100 komentářů

Islámský stát

Radikální islámská teroristická organizace Islámský stát (dříve ISIL či ISIS) se vyvinula s irácké odnože Al-Káidy na počátku loňského roku. Pro její extrémně rychlý vzestup připravila vhodnou půdu občanská válka v Sýrii a odchod Američanů z Iráku. Ačkoliv se k Islámskému státu hlásí přibližně pouhé jedno procento světové populace muslimů, jeho síla představuje závažnou hrozbu nejen pro blízkovýchodní region.

Islámskému státu se během období zhruba jednoho roku podařilo získat kontrolu nad značným územím v Iráku a Sýrii a díky skvělé výzbroji, schopnému velení a propracované organizaci, má tato džihádistická organizace vhodné předpoklady pro další expanzi.

Německý novinář Jürgen Todenhöferov se během své cesty dokázal infiltrovat do samotného nitra Islámského státu. O svých šokujících poznatcích se svěřil americké CNN. Informace sbíral především v iráckém Mosulu a syrských městech Rakka a Dajr az-Zaur. Rozhovory pak publicista vedl s řadou bojovníků IS, některými jeho vysokými představiteli, ale také s vězni či dětskými vojáky.

Todenhöferova cesta byla pochopitelně velmi nebezpečná, jedním z jeho nejvýznamnějších cílů bylo druhé největší irácké město, jež disponuje značnými zásobami ropy, Mosul. Islámský stát jej dobyl v červnu:

„130 000 křesťanů bylo z města vyhnáno, šíitské obyvatelstvo uprchlo, mnoho lidí bylo zavražděno. Přesto však život ve městě i nadále funguje a mnoho lidí je paradoxně rádo za současný klid, který jim IS přinesl."

Publicista nicméně neopomněl poukázat na všudypřítomnou tíhu strachu, která v mosulském ovzduší permanentně visí. Tresty za porušení striktních pravidel (všechny obchody ve městě například musí být v poledne kvůli modlitbě zavřeny) jsou neúprosné a velmi tvrdé. 

Novinář se dostal také mezi rekruty: "Do náborového domu přicházelo denně padesát nových bojovníků. Nemohl jsem uvěřit té záři, která se skrývala v jejich očích. Měli pocit jako by přicházeli do zaslíbené země, jako by bojovali za správnou věc..."

Řada těchto mladíků přišla z různých zemí Evropy nebo Spojených států. Jeden z nich například přicestoval z New Jersey.

Další novinářovy kroky vedly přímo mezi bojovníky, kde odhalil, v čem vězí jejich síla. Ta se skrývá v jejich ochotě a odhodlání kvůli Alláhovi zemřít:

"Na rozdíl od vojáků ostatních armád, jež k boji motivuje zejména touha po penězích a světských požitcích, bojovníky Islámského státu motivují jejich ideály." Tvrdil jeden z nich.

Todenhöfer si také vyslechl varování pro západní země, když se ptal jistého představitele IS, zda chce Islámský stát expandovat také do Evropy, odpověď kterou uslyšel, byla děsivá:

„Není otázkou, zda dokážeme dobýt Evropu, ale je třeba se ptát, kdy. Naše expanze bude věčná a Evropané by si měli uvědomit, že až přijdeme, nebude to nic příjemného. Přijdeme spolu s našimi zbraněmi a ti, kteří nebudou ochotni konvertovat k islámu, nebo zaplatit islámskou daň, budou zabiti."

Todenhöfer se vrátil se znepokojujícím poznatkem o téměř perfektně fungující struktuře, organizaci a disciplíně, kterou Islámský stát disponuje a se strachem z jeho hrůzných úmyslů:

"ISIS připravuje největší náboženskou čistku, které byl kdy svět svědkem (...) Myslím, že islámský stát, je mnohem nebezpečnější, než jsou si západní vůdci ochotni vůbec připustit."

Navzdory jistým úspěchům Kurdů, spojeneckých náletům a v nedávné době utrpěným ztrátám, zaujímá Islámský stát i nadále silné pozice a nezdá se, že by znatelněji slábl.

Vstupte do diskuze (100)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naštvaná Indie obvinila z bombového útoku v Kašmíru Pákistán

15.02.2019 21:31 Indický premiér Naréndra Módí dnes slíbil "drtivou odpověď" za čtvrteční bombový útok v indické…

Trump napíná svět: USA učiní významné oznámení k Sýrii

15.02.2019 17:27 Spojené státy v nadcházejících 24 hodinách učiní významné oznámení týkající se Sýrie a amerického…

Dědictví Sovětů je pozitivnější než to americké, tvrdí veteráni…

15.02.2019 16:38 Před třiceti lety se sovětské síly stáhly z Afghánistánu, ne nadarmo zvaného „pohřebiště impérií“.…

Netanjahu podněcuje k válce? Záměrně vypustil video ze schůzky arabských…

15.02.2019 13:48 Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua umístil na YouTube klip pořízený ve Varšavě při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama