Islámský stát stvořily Spojené státy úmyslně, tvrdí vysoce postavený zpravodajec

Dauhá - Bývalý ředitel americké tajné služby DIA, která se specializuje na vojenské zpravodajství, Michael Flynn v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra tvrdí, že za vznikem radikálních organizací Nusra a Islámský stát stojí Spojené státy. Ty podle něj chtěly radikály využít proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Islámský stát
doporučujeme

V otevřeném rozhovoru Flynn přiznává, že už v roce 2012 bylo vládě Spojených států jasné, že se radikálové mohou na východě Sýrie zformovat v nebezpečnou organizaci. Bílý dům podle něj navíc úmyslně sponzoroval džihádisty z Islámského státu a organizace Nusra, aby se postavili proti syrskému režimu. Podle něj šlo o "úmyslné rozhodnutí."

Flynn v rozhovoru s moderátorem Mehdi Hasanem zdůraznil, že politika vedoucí k vzestupu Islámského státu nebyla důsledkem neznalosti, ale jde o výsledek vědomého rozhodování.

Hasan: Vy v podstatě tvrdíte, že v době, kdy jste věděl, že vznikají tyto skupiny, a měl jste na to dokonce analýzy, Vás vláda neposlouchala. Kdo přesně Vás neposlouchal?
Flynn: Celá státní správa.
Hasan: Takže administrativa byla vůči Vaší analýze slepá?
Flynn: Já nevím, jestli byla slepá, myslím si, že se jednalo rozhodnutí. Že to bylo úmyslné rozhodnutí.
Hasan: Úmyslné rozhodnutí podpořit povstání, které měla na svědomí Al-Káida a Muslimské bratrstvo?
Flynn: (Spojené státy) úmyslně udělaly co udělaly.

Hasan sám vyjádřil překvapení nad Flynnovou upřímnost během této části rozhovoru. Měl rovněž možnost nahlédnout do kopie zprávy z roku 2012, z níž nahlas přečetl několik pasáží. "Hrozi riziko vzniku salafistského knížectví ve východní Sýrii, což je přesně to, co opoziční podpůrné síly chtějí a potřebují k izolaci syrského režimu," cituje moderátor z analýzy. Flynn navíc podotkl, že této zprávě věnoval "velkou pozornost" zejména proto, že všechny informace tajných služeb byly v tomto ohledu "velmi jasné."

Hasan: V roce 2012 USA pomáhaly koordinovat dodávky zbraní do stejných skupin (Saláfisté, Muslimské bratrstvo, Al-Káida v Iráku). Proč jste to nezastavil, když jste měl obavy ze vzestupu islámských extrémistů?
Flynn: Nechci říkat, že to nebyla moje práce ... ale ... mým úkolem bylo ... bylo zajistit správnost námi podávaných informací a prezentovat je tak dobře, jak to jen šlo. 

Z analýzy mimo jiné vyplývá, že řada analytiků a novinářů už dříve poukazovala na informace zpravodajských služeb upozorňující na formování vytrénované a ozbrojené syrské opozice. Flynn tak přímo potvrzuje teorii, podle které chtěly Spojené státy využít Islámský stát jako svůj vlastní nástroj pro převrat v Sýrii.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být…

09.08.2020 21:18 Aktualizováno Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc…

V Bejrútu pokračují masivní demonstrace. Hořelo u parlamentu, lidé žádají…

09.08.2020 20:31 Aktualizováno Libanonská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům v Bejrútu, kteří házeli kameny u…

Naděje, že se v Bejrútu podaří najít přeživší, uvadá. Stále se pohřešuje…

09.08.2020 17:39 Naděje, že se v troskách budov podaří najít další lidi, kteří přežili úterní explozi v Bejrútu,…

Čeští záchranáři v Bejrútu se pustili do práce, odpoledne se museli…

09.08.2020 15:46 Aktualizováno Čeští záchranáři v Bejrútu se dnes díky zlepšení bezpečnostní situace mohli znovu pustit do práce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama