Islámský stát stvořily Spojené státy úmyslně, tvrdí vysoce postavený zpravodajec

Dauhá - Bývalý ředitel americké tajné služby DIA, která se specializuje na vojenské zpravodajství, Michael Flynn v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra tvrdí, že za vznikem radikálních organizací Nusra a Islámský stát stojí Spojené státy. Ty podle něj chtěly radikály využít proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Přidejte svůj názor 152 komentářů

Islámský stát
doporučujeme

V otevřeném rozhovoru Flynn přiznává, že už v roce 2012 bylo vládě Spojených států jasné, že se radikálové mohou na východě Sýrie zformovat v nebezpečnou organizaci. Bílý dům podle něj navíc úmyslně sponzoroval džihádisty z Islámského státu a organizace Nusra, aby se postavili proti syrskému režimu. Podle něj šlo o "úmyslné rozhodnutí."

Flynn v rozhovoru s moderátorem Mehdi Hasanem zdůraznil, že politika vedoucí k vzestupu Islámského státu nebyla důsledkem neznalosti, ale jde o výsledek vědomého rozhodování.

Hasan: Vy v podstatě tvrdíte, že v době, kdy jste věděl, že vznikají tyto skupiny, a měl jste na to dokonce analýzy, Vás vláda neposlouchala. Kdo přesně Vás neposlouchal?
Flynn: Celá státní správa.
Hasan: Takže administrativa byla vůči Vaší analýze slepá?
Flynn: Já nevím, jestli byla slepá, myslím si, že se jednalo rozhodnutí. Že to bylo úmyslné rozhodnutí.
Hasan: Úmyslné rozhodnutí podpořit povstání, které měla na svědomí Al-Káida a Muslimské bratrstvo?
Flynn: (Spojené státy) úmyslně udělaly co udělaly.

Hasan sám vyjádřil překvapení nad Flynnovou upřímnost během této části rozhovoru. Měl rovněž možnost nahlédnout do kopie zprávy z roku 2012, z níž nahlas přečetl několik pasáží. "Hrozi riziko vzniku salafistského knížectví ve východní Sýrii, což je přesně to, co opoziční podpůrné síly chtějí a potřebují k izolaci syrského režimu," cituje moderátor z analýzy. Flynn navíc podotkl, že této zprávě věnoval "velkou pozornost" zejména proto, že všechny informace tajných služeb byly v tomto ohledu "velmi jasné."

Hasan: V roce 2012 USA pomáhaly koordinovat dodávky zbraní do stejných skupin (Saláfisté, Muslimské bratrstvo, Al-Káida v Iráku). Proč jste to nezastavil, když jste měl obavy ze vzestupu islámských extrémistů?
Flynn: Nechci říkat, že to nebyla moje práce ... ale ... mým úkolem bylo ... bylo zajistit správnost námi podávaných informací a prezentovat je tak dobře, jak to jen šlo. 

Z analýzy mimo jiné vyplývá, že řada analytiků a novinářů už dříve poukazovala na informace zpravodajských služeb upozorňující na formování vytrénované a ozbrojené syrské opozice. Flynn tak přímo potvrzuje teorii, podle které chtěly Spojené státy využít Islámský stát jako svůj vlastní nástroj pro převrat v Sýrii.

Loading...
Vstupte do diskuze (152)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Utečou hordy džihádistů? V Sýrii je bez dozoru 12 věznic se zajatci z řad…

21.10.2019 15:39 Aktualizováno V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály, řekl dnes ruský…

EU a NATO na straně teroristů? Erdogan běsní, znovu pohrozil úderem v Sýrii

21.10.2019 14:51 Západ se přidal na stranu teroristů, když podporuje syrské Kurdy a kritizuje Turecko za ofenzívu v…

Vojáci USA přejeli ze Sýrie do Iráku. Rozzlobení lidé po nich házeli…

21.10.2019 14:11 Aktualizováno Američtí vojáci, kteří se už několik dní stahují ze svých postů v severní Sýrii, překročili syrsko…

V Libanonu vypukly bouřlivé demonstrace, část ministrů rezignovala

20.10.2019 19:48 Aktualizováno Strana libanonských křesťanů kvůli několikadenním protivládním protestům odvolala své čtyři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama