Znásilňujete nás, my vás zabijeme. Do nebe se nedostanete, hrozí jezídky a míří do bitvy proti IS

Dohuk (Irák) – Islámský stát se chová velmi krutě vůči menšině jezídů. Muži jsou zabíjeni, ženy znásilňovány a odvlečeny jako sexuální otrokyně. Takového chování ale mají jezídské ženy dost, rozhodly se proto založit batalion a s džihádisty bojovat.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Batalion „Sun Girls" neboli „Dívky slunce" má aktuálně 123 rekrutek ve věku od 17 do 30 let. S nápadem přišla jezídská zpěvačka Xate Shingali, která skupinu vytvořila. Ženy riskují smrt, nebo ještě něco horšího, tedy to, že se i z nich stanou sexuální otrokyně. Všechny jsou si rizika vědomy, zároveň ale chtějí pomstít znásilňování jejich sester a vraždění jejich bratrů.

Islámský stát v srpnu 2014 unesl tisíce jezídských žen a mladých dívek z provincie Sindžár v Iráku. Ti, kteří přežili, vyprávěli o neuvěřitelné krutosti a sexuálním zneužívání, které musely ženy snášet z rukou bojovníků IS.

I kvůli tomu požádala třicetiletá Xate Shingali, která se do té doby věnovala tradiční jezídské hudbě, o udělení zvláštního povolení k vytvoření jednotky kurdského prezidenta. Skupina vznikla 2. července a od té doby už má více než 120 členek. „Prošly jsme zatím jen základním výcvikem, potřebujeme více praxe. Ale jsme kdykoliv připravené bojovat proti IS," cituje zpěvačku deník Daily Mail.

„Můj otec byl tak šťastný, když jsem mu řekla, že jsem se přidala ke skupině," vypráví nejmladší rekrutka Jane Faresová (17). Rodina je prý na ni velmi hrdá. „Dříve jsem se jich bála, ale teď už strach nemám. Kdykoliv nám mohou říci, že jdeme s džihádisty bojovat, a já jsem na to připravená. Doufám, že je všechny zabiju," přeje si dívka. Sama viděla na videích, jak jezídy islamisté zabíjí stětím hlavy. „Když nás tak zabíjí oni, my je tak zabijeme taky," dodává.

Další bojovnice Haida Hassanová se chce pomstít za bratrance svého otce, kterého islamisté vězní někde na území IS, i za svoje sestřenice, které nedávno unikly z Raqqy, kde byly drženy jako sexuální otrokyně. Bojovat by chtěla i její sestra, zatím je ale příliš mladá. K batalionu se může přidat až v sedmnácti letech. „Je jí jen 15. Ale náš otec už s islamisty bojuje v Shingal," dodala dívka, která podle svých slov chtěla být původně novinářkou. Po tom, co viděla a zažila, chce už jen bojovat.

V příštích měsících by se skupina měla přesunout blíže k trvalým základnám armády na hoře Sindžár. Xate doufá, že evropské země budou posílat zbraně a letadla, které by jim v boji proti IS pomáhaly. I ona snila původně o jiném povolání, chtěla být učitelka. „Všechno se ale změnilo, teď preferuji život vojáka," dodala.

Síla skupiny „Sun girls" podle ní spočívá v jednom prostém faktu. „V jezídské komunitě se říká, že bojovníci IS se děsí toho, že budou zabiti právě ženou. Protože mají strach z toho, že pak v nebi nedostanou svých 72 panen za odměnu. Ale oni stejně nepůjdou do nebe. Zabijeme je," dodala Xate.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

VIDEO: V Turecku explodovala továrna na pyrotechniku. Dva mrtví, 73…

03.07.2020 14:19 Aktualizováno Při výbuchu v továrně na zábavní pyrotechniku na severu Turecka dnes přišli o život dva lidé a 73…

V Turecku začal proces s lidmi viněnými z vraždy Chášukdžího

03.07.2020 10:51 V nepřítomnosti obžalovaných dnes v Turecku začal proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy…

Írán prý souhlasí s odškodněním cizinců za lednový pád letadla v Teheránu

02.07.2020 19:49 Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy