Noční protesty v Iráku se změnily v jatka, 18 mrtvých. Dnes jsou lidé v ulicích znovu

Na náměstí Tahrír v centru Bagdádu se dnes večer navzdory zákazu vycházení opět sešly desetitisíce demonstrantů, kteří žádají konec vlády premiéra Ádila Abdal Mahdího. Lidé vyšli do ulic přesto, že média informovala o nejméně 18 mrtvých a stovkách zraněných po ranním útoku proti demonstrantům v šíitském městě Karbalá. Šíitský duchovní Muktada Sadr dnes vyzval svého politického oponenta Hádího Amírího, aby mu pomohl vyslovit nedůvěru vládě, a přidal se na stranu demonstrantů v šíitském posvátném městě Nadžaf.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Irák
doporučujeme

Agentura AP dnes uvedla, že na demonstranty v Karbale zaútočili maskovaní ozbrojení muži. Ti se zaměřili na demonstranty, kteří se vydali do ulic brzo ráno. Mnoho jich bylo ve stanech postavených na hlavním náměstí města, když se ozvala střelba. Agentura Reuters hovoří o 14 mrtvých a 865 zraněných a střelbu v Karbale připisuje členům bezpečnostních sil. Karbalský guvernér ale incident popírá, podle něj na místě žádní mrtví nejsou a zprávy o tragédii jsou výmyslem médií.

"Poslední vývoj v mnoha oblastech Iráku a zvláště v noci na dnešek v Karbale je nanejvýš znepokojující. Zprávy svědků naznačují, že proti demonstrantům byla použita ostrá střelba, což způsobilo množství obětí," uvedla nicméně ve svém prohlášení mise OSN pro Irák (UNAMI).

Iráčané zahájili masivní protivládní protesty začátkem října, za čtyři týdny při nich po celé zemi zahynulo podle agentury Reuters na 250 lidí. Důvodem nespokojenosti jsou zejména korupce a ekonomické problémy.

Ve snaze zastavit nejnovější vlnu protestů vyhlásily úřady v pondělí v Bagdádu noční zákaz vycházení. Obyvatelé metropole jej ale nerespektují, dnes jich do ulic vyšlo vůbec nejvíc od pátku, kdy začala druhá vlna demonstrací proti vládě. Policie použila slzný plyn proti demonstrantům, kteří se pokoušeli prolomit bezpečnostní kordony a probojovat se do tak zvané Zelené zóny, kde sídlí některé vládní úřady a rovněž velvyslanectví.

Šíitský duchovní Sadr vyzval k vypsání předčasných voleb a apeloval na svého největšího politického oponenta, šéfa aliance Fatah Amírího, aby jej podpořil ve snaze vyslovit nedůvěru vládě. Učinil tak poté, co premiér Mahdí řekl, že vypsání předčasných voleb není na něm, ale na parlamentu.

Parlament ve snaze zklidnit občany v pondělí odhlasoval rozpuštění provinčních a místních rad a omezení výhod pro nejvyšší vládní představitele. Ustavil rovněž zvláštní výbor a pověřil ho navrhnout do čtyř měsíců ústavní změny.

Iráčané demonstrovali už začátkem měsíce a v prvních devíti dnech přišlo o život 157 lidí. Nově se protesty rozhořely v pátek. Lidé se dožadují odstoupení vlády a hnutí označují za revoluci. Protesty neorganizuje žádná politická skupina, při demonstracích byly vypáleny kanceláře několika politických stran i ozbrojených milicí.

Sadr, který patří k nejsilnějšímu parlamentnímu bloku, vyzval demonstranty, aby se nenechali pondělním rozhodnutím parlamentu odradit od dalších akcí, protože ti, kdo jsou viněni z korupce, nebyli potrestáni.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fatální rána míru na Blízkém východě. Expert mluví o ponížení muslimů

09.12.2019 00:01 NÁZOR - Před dvěma lety americký prezident Donald Trump formálně uznal Jeruzalém jako hlavní město…

Libanon chce na premiéra nominovat opět Saada Harírího

08.12.2019 19:46 Libanonský podnikatel Samír Chatíb dnes oznámil, že existuje shoda na opětovné nominaci Saada…

Revoluce v Saúdské Arábii: Ženy a muži mohou jít na jídlo spolu

08.12.2019 19:08 Restaurace v Saúdské Arábii již nebudou muset mít oddělené vchody pro ženy a pro muže, oznámily…

Tisíce demonstrantů protestovaly v Bagdádu proti desítkám mrtvých

08.12.2019 17:52 Tisíce Iráčanů vyšly dnes opět do ulic a na náměstí v Bagdádu i ve městech na jihu Iráku. Jak se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama