Křesťané v Sýrii? Snaží se nás systematicky zbavit. Západ nás zaprodal, říká duchovní z Aleppa

Aleppo – Ze Sýrie už uprchly více než 4 miliony lidí. Mezi nimi je také asi 100 tisíc křesťanů, kteří utekli ze syrského Aleppa. Podle místního biskupa Antoine Audoa se stačí podívat na to, jak vypadá každodenní život v zemi a všichni pochopí, proč se lidé ženou do Evropy.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Biskup Audoa pro list Independent uvedl, že lidé nejsou v bezpečí v domovech, školách, ulicích, kostelích ani mešitách. „Je vyčerpávající v tomto strachu žít každou hodinu, den za dnem. I bez ostřelování je život zde téměř nesnesitelný," uvedl duchovní. Čtyři z pěti lidí podle něj nemají práci. Střední třída se stala chudou a chudí nemají ani co jíst. Nikdo, kdo v Aleppu zůstává, tak podle něj nečiní dobrovolně – prostě jen nemají peníze na to, aby odešli.

Syrský jezuita a biskup Aleppa vystoupil před několika dny na tiskové konferenci v Římě, při té příležitosti dal také několik rozhovorům místním médiím. Evropští křesťané se podle něj za víru stydí. To ho velmi bolí, protože pro něj je důležité víru bránit dokonce i před těmi, kteří v Sýrii křesťany pronásledují.

Upozorňuje na to, že jeho ovečky žijí už čtyři roky v obležení v Aleppu jen 40 kilometrů od Turecka. Právě to podle něj financuje útoky proti místím křesťanům a podporuje Islámský stát. I proto říká, že do Turecka se uprchlíci z Aleppa nemohou uchýlit. Původně ve městě žilo 150 tisíc křesťanů, dnes jich zůstává asi jen třetina.

Pokud někdo nevěří, že lidé opravdu musí ze Sýrie utíkat, vzkazuje jim biskup Audo, aby se podívali například na křesťanská území v Homsu. Na severovýchodě Sýrie podle něj bylo zbouráno 36 křesťanských vesnic. Fanatici se nepohybují náhodně, následují konkrétní vzorec. Podle duchovního se bojovníci snaží se na Středním východě zbavit všech křesťanů, což je nebezpečné nejen pro daný region, ale i pro celé křesťanství. Uvedl to pro italský deník Il Giornale.

„Nedělají to syrští muslimové. Většina z nich nemá s pronásledováním křesťanů nic společného. Toto jde zvenčí. Je to dílo Muslimského bratrstva, salafistických skupin a států, které je podporují," tvrdí biskup. Islámský stát je pak podle něj jen skvělé divadlo, které skrývá širší strategie a tajemství.

Křesťané a muslimové podle něj žili v Sýrii bok po boku po generace, sdíleli spolu stejné hodnoty. „Dokonce i dnes, když kolem nás zuří válka, většina lidí nemá zájem o sektářské skupiny. Nedávno jsem vyšel ze svého domu a na zemi seděl muslimský muž, který pomáhal Charitě. Vstal a řekl: Vím, kdo jsou křesťané, stojí za jejich váhu ve zlatě," popisuje vztahy mezi místními kněz.

Západ podle něj jedná pouze s ohledem na hospodářské zájmy. Ve jménu toho je prý Evropa připravena zaprodat celé komunity. „Tváří v tvář ekonomickým zájmům to vypadá, že jste připraveni ignorovat životy stovek tisíc křesťanů," myslí si Audo.

V komentáři k masovému exodu uprchlíků ze Sýrie biskup Audo řekl, že lidé ztrácejí naději. „Uprchlíci jsou hlavně mladí muži, protože se obávají, že budou povoláni k výkonu vojenské služby. Oni se nechtějí zúčastnit nesmyslné války," vysvětluje duchovní.

Biskup Audo také uvedl, že křesťané jsou "odhodláni zůstat v Sýrii." Situace je ale podle něj velmi špatná, protože "se zdá, že mezinárodní společenství touží vidět, jak válka pokračuje". Dodal, že v arabském a muslimském kontextu je důležité, aby křesťané v oblasti zůstali a vedli dialog s muslimy.

Lidé podle něj odchází se Sýrie jen kvůli vlastnímu bezpečí a chudobě. „Netoužíme po odchodu na Západ, který není lepší než naše země," řekl Audo s tím, že by Evropa měla pomáhat potřebným, ale na druhou stranu by neměla vyzývat křesťany k odchodu. „Nelžete jim a neříkejte, že na Západě najdou ráj. Syřané musí zůstat doma, aby ze své země opět vybudovali ráj. Přestože současný život křesťanů v Aleppu není možné nazývat životem, ale jen přežíváním," dodal duchovní.

Témata: Sýrie | křesťanství
Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová vlna pandemie? Írán ohlásil rekordní nárůst případů koronaviru

04.06.2020 12:37 V Íránu za den přibylo 3574 nových případů nákazy koronavirem, což je dosud nejvyšší denní nárůst.…

Nové detaily pádu letounu v Pákistánu. Pilot asi neuposlechl dispečery

03.06.2020 21:30 Pákistánské letecké úřady zveřejnily podrobnosti k nehodě letounu, který se v květnu zřítil v…

OSN varuje před omezením či ukončením programů v Jemenu

03.06.2020 18:55 OSN dnes varovala, že bude muset do konce měsíce omezit či zcela pozastavit své programy na boj s…

Zabití Floyda odhaluje pravou podstatu vlády USA, tvrdí duchovní Chameneí

03.06.2020 16:36 Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí dnes uvedl, že zabití černocha George Floyda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy