Na Blízkém východě se schyluje ke katastrofě. Dopady pocítí celý svět, varuje analytik

"Cestování se syrskými přáteli dnes může být skutečně nepříjemné. Dokonce i v arabském světě. Spíše bych měl říci především v arabském světě. Jednou je to naprosté drama, jindy absolutní komedie; záleží na imigračním úředníkovi a zpravodajském agentovi v zadní místnosti. Navzdory solidaritě s jejich příběhem na Západě i na Východě jsou (Syřané) oficiálně většinou nevítaní, ba dokonce odmítaní," uvádí izraelský geopolitický analytik Marwan Bishara ve svém komentáři pro server Al-Džazíra. Bývalý profesor mezinárodních vztahů na Americké univerzitě v Paříži v něm varuje před následky kolapsu celého Blízkého východu.

Islámský stát
doporučujeme

Palestinizace

"Řekl jsem jim (Syřanům) napůl v žertu, že byli palestinizováni. Částečně to brali jako kompliment, částečně jako kletbu. Bohužel jde o kletbu, která je pravdivá, vezmeme-li v potaz, čemu čelí kvůli násilí a vysídlování a že to nejhorší bude pravděpodobně pokračovat. Ale běda, nic z toho není syrským specifikem. Ve skutečnosti většina arabského světa čelí podobnému procesu palestinizace kvůli válce, represím a nejistotě, částečně díky svým vlastním vojenským diktaturám," konstatuje Bishara.   

"Mnozí žasnou, jak je možné, že jejich vlastní vůdci dokážou být tak krvaví a neteční k jejich utrpení stejně jako Izraelci. Ale palestinizace je rovněž důsledkem amerických válek a okupace, především za George W. Bushe, jehož doktrína a smýšlení v izraelském stylu - říkejme jí izraelizace - měly strašlivé konsekvence pro Araby i Američany. Konečným výsledkem je palestinizace Arabů, která přeložená do arabštiny znamená diskriminaci, ponížení a okupaci. Dá se přeložit také jako odpor, odhodlání a boj za spravedlnost," míní profesor.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"To ale neříká, že smrt znamená čest, válka potěšení nebo uprchlictví hrdost. Nepochybně ne v Afghánistánu, kde se toto stalo životním stylem. Zahraniční intervence měly strašné důsledky pro Afghánce, stejně jako pro jejich mučitele a zřejmě i všechny ostatní," přemítá expert.  

Afghanizace

"Ruská a americká intervence přeměnily Afghánistán ve zhroucený stát a předního importéra a exportéra násilného náboženského extremismu, včetně Al-Káidy. Americká intervence v Iráku v roce 2003 zasela v arabském světě semena afghanizace. V uplynulé dekádě Irák předstihl Afghánistán v roli hlavního producenta nestability a násilí. Přichází Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL)," píše Bishara.     

"Nejenže se ISIL ukázal jako krvavější, odvážnější a smrtelnější než Al-Káida nebo Taliban, toto nábožensko-mezinárodní uskupení popřelo veškeré predikce a předpovědi. Mutace fenoménu ISIL v Iráku, Sýrii, Libyi, Jemenu a dalších zemích nevykazuje žádný náznak úpadku či ústupu. Ve skutečnosti ISIL expanduje uvnitř regionu jako hydra navzdory Spojenými státy vedenému úsilí mnoha zemí o jeho sražení, porážku a zničení. A ISIL není jediný. Afghanizace různých částí arabského světa produkuje ultranásilné salafistické či džihádistické skupiny jako nikdy předtím," tvrdí analytik.   

"Stejně jako Američané a Evropané před nimi jsou Rusové očividně předurčeni k neustálému opakování svých chyb. Takže je tu máme a Rusko Vladimira Putina jedná, jako by mohlo odčinit svou afghánskou porážku prostřednictvím boje v Sýrii. Na rozdíl od americké intervence v Iráku však ruská intervence v Levantě, doprovázená vměšováním se ze strany Íránu, rovněž urychlí rozpad Východu dle sektářských hranic," myslí si expert.

Balkanizace

"Množství arabských států se podobně jako bývalá Jugoslávie rozpadá před očima, živě v televizi. Etnické čistky již probíhají a národní hranice se stávají stejným přežitkem, jakým již jsou v Iráku a Sýrii. Občanské války v Libyi a Jemenu mohou rovněž vést k rozpadu těchto zemí navzdory zoufalým pokusům o zachování státu," předpovídá odborník.   

"Nové sektářské linie a rozdělení v těchto zemích i napříč regionem se jen dále prohlubují, jak kolo válek a konfliktů nevykazuje žádný náznak ústupu. Souběžné procesy diskriminace (palestinizace) a radikalizace (afghnaizace) podněcují vášně a nenávist napříč státními hranicemi. Jsou to ty samé globální mocnosti - USA, Rusko, Evropa - a další regionální mocnosti, které přispěly k palestinské a afghánské tragédii, kdo si nyní cynicky hraje s arabským Východem," kritizuje komentář.   

"Pokud toto bude pokračovat, neuvěřitelné se stane možným a celý Východ se rozpadne, což přinese nevypočitatelné geopolitické konsekvence pro jeho obyvatele i celý svět. Můžeme jen doufat, že pokud se (mocnosti) nedokážou poučit ze svých chyb, budou alespoň schopné otevřít oči a mysl a poučit se ze selhání svých nepřátel," vyjadřuje závěrem naději Bishara.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Saúdské Arábii byl pobodán člen ochranky francouzského konzulátu,…

29.10.2020 16:30 V saúdskoarabské Džiddě byl dnes pobodán a lehce zraněn člen ochranky francouzského konzulátu.…

V Izraeli klesl nárůst nově nakažených pod 700, poprvé od června

29.10.2020 15:26 Za uplynulý den v Izraeli přibylo 688 případů nákazy novým koronavirem. Méně než 700 nakažených za…

Turecko hrozí kroky týdeníku Charlie Hebdo za karikaturu Erdogana

28.10.2020 12:50 Turecko pohrozilo, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře, jež zobrazuje…

Erdogan žaluje Geerta Wilderse, urazily ho karikatury na twitteru

27.10.2020 16:53 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podal žalobu na ochranu osobnosti na nizozemského poslance a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama