Na Blízkém východě se schyluje ke katastrofě. Dopady pocítí celý svět, varuje analytik

"Cestování se syrskými přáteli dnes může být skutečně nepříjemné. Dokonce i v arabském světě. Spíše bych měl říci především v arabském světě. Jednou je to naprosté drama, jindy absolutní komedie; záleží na imigračním úředníkovi a zpravodajském agentovi v zadní místnosti. Navzdory solidaritě s jejich příběhem na Západě i na Východě jsou (Syřané) oficiálně většinou nevítaní, ba dokonce odmítaní," uvádí izraelský geopolitický analytik Marwan Bishara ve svém komentáři pro server Al-Džazíra. Bývalý profesor mezinárodních vztahů na Americké univerzitě v Paříži v něm varuje před následky kolapsu celého Blízkého východu.

Islámský stát

Palestinizace

"Řekl jsem jim (Syřanům) napůl v žertu, že byli palestinizováni. Částečně to brali jako kompliment, částečně jako kletbu. Bohužel jde o kletbu, která je pravdivá, vezmeme-li v potaz, čemu čelí kvůli násilí a vysídlování a že to nejhorší bude pravděpodobně pokračovat. Ale běda, nic z toho není syrským specifikem. Ve skutečnosti většina arabského světa čelí podobnému procesu palestinizace kvůli válce, represím a nejistotě, částečně díky svým vlastním vojenským diktaturám," konstatuje Bishara.   

"Mnozí žasnou, jak je možné, že jejich vlastní vůdci dokážou být tak krvaví a neteční k jejich utrpení stejně jako Izraelci. Ale palestinizace je rovněž důsledkem amerických válek a okupace, především za George W. Bushe, jehož doktrína a smýšlení v izraelském stylu - říkejme jí izraelizace - měly strašlivé konsekvence pro Araby i Američany. Konečným výsledkem je palestinizace Arabů, která přeložená do arabštiny znamená diskriminaci, ponížení a okupaci. Dá se přeložit také jako odpor, odhodlání a boj za spravedlnost," míní profesor.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"To ale neříká, že smrt znamená čest, válka potěšení nebo uprchlictví hrdost. Nepochybně ne v Afghánistánu, kde se toto stalo životním stylem. Zahraniční intervence měly strašné důsledky pro Afghánce, stejně jako pro jejich mučitele a zřejmě i všechny ostatní," přemítá expert.  

Afghanizace

"Ruská a americká intervence přeměnily Afghánistán ve zhroucený stát a předního importéra a exportéra násilného náboženského extremismu, včetně Al-Káidy. Americká intervence v Iráku v roce 2003 zasela v arabském světě semena afghanizace. V uplynulé dekádě Irák předstihl Afghánistán v roli hlavního producenta nestability a násilí. Přichází Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL)," píše Bishara.     

"Nejenže se ISIL ukázal jako krvavější, odvážnější a smrtelnější než Al-Káida nebo Taliban, toto nábožensko-mezinárodní uskupení popřelo veškeré predikce a předpovědi. Mutace fenoménu ISIL v Iráku, Sýrii, Libyi, Jemenu a dalších zemích nevykazuje žádný náznak úpadku či ústupu. Ve skutečnosti ISIL expanduje uvnitř regionu jako hydra navzdory Spojenými státy vedenému úsilí mnoha zemí o jeho sražení, porážku a zničení. A ISIL není jediný. Afghanizace různých částí arabského světa produkuje ultranásilné salafistické či džihádistické skupiny jako nikdy předtím," tvrdí analytik.   

"Stejně jako Američané a Evropané před nimi jsou Rusové očividně předurčeni k neustálému opakování svých chyb. Takže je tu máme a Rusko Vladimira Putina jedná, jako by mohlo odčinit svou afghánskou porážku prostřednictvím boje v Sýrii. Na rozdíl od americké intervence v Iráku však ruská intervence v Levantě, doprovázená vměšováním se ze strany Íránu, rovněž urychlí rozpad Východu dle sektářských hranic," myslí si expert.

Balkanizace

"Množství arabských států se podobně jako bývalá Jugoslávie rozpadá před očima, živě v televizi. Etnické čistky již probíhají a národní hranice se stávají stejným přežitkem, jakým již jsou v Iráku a Sýrii. Občanské války v Libyi a Jemenu mohou rovněž vést k rozpadu těchto zemí navzdory zoufalým pokusům o zachování státu," předpovídá odborník.   

"Nové sektářské linie a rozdělení v těchto zemích i napříč regionem se jen dále prohlubují, jak kolo válek a konfliktů nevykazuje žádný náznak ústupu. Souběžné procesy diskriminace (palestinizace) a radikalizace (afghnaizace) podněcují vášně a nenávist napříč státními hranicemi. Jsou to ty samé globální mocnosti - USA, Rusko, Evropa - a další regionální mocnosti, které přispěly k palestinské a afghánské tragédii, kdo si nyní cynicky hraje s arabským Východem," kritizuje komentář.   

"Pokud toto bude pokračovat, neuvěřitelné se stane možným a celý Východ se rozpadne, což přinese nevypočitatelné geopolitické konsekvence pro jeho obyvatele i celý svět. Můžeme jen doufat, že pokud se (mocnosti) nedokážou poučit ze svých chyb, budou alespoň schopné otevřít oči a mysl a poučit se ze selhání svých nepřátel," vyjadřuje závěrem naději Bishara.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Podávání žádostí o 5000 Kč provázely první den potíže

15.08.2022 21:00 Úřady přijaly k dnešnímu večeru asi 92.000 žádostí o jednorázový příspěvek 5000 korun pro téměř 150…

V Česku odpoledne hrozí silné bouřky s přívalovými dešti

15.08.2022 12:05 Odpoledne se v Česku s výjimkou západu Čech a východu Moravy a Slezska mohou objevit silné bouřky s…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Válek spouští novou očkovací kampaň. Doporučuje nošení respirátorů nebo…

15.08.2022 15:30 Heslem nové kampaně ministerstva zdravotnictví na podporu pokračování očkování proti covidu-19 bude…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Tálibán slaví rok od návratu k moci v Afghánistánu

15.08.2022 15:18 Aktualizováno Skupiny bojovníků Tálibánu dnes v ulicích afghánské metropole Kábulu oslavovaly první výročí…

Írán do půlnoci odpoví unii na návrh na oživení jaderné dohody

15.08.2022 12:28 Írán do dnešní půlnoci odpoví na "finální" návrh na oživení jaderné dohody z roku 2015 mezi…

Po útoku na autobus v Jeruzalémě osm zraněných

14.08.2022 09:56 Izraelská policie dnes oznámila, že zatkla muže podezřelého z nočního střeleckého útoku na autobus…

Uprchlíkům v libyjské poušti došel benzin. Umřeli žízní a hlady

13.08.2022 18:26 U libyjské hranice se Súdánem se našla těla 15 uprchlíků. S odvoláním na migrační úřad v libyjské…

Izrael se dohodl s Islámským džihádem na klidu zbraní, potvrdila organizace

07.08.2022 21:53 Aktualizováno Navzdory zprávám o příměří dnes při izraelském ostřelování Pásma Gazy zahynuly čtyři děti, oznámilo…

Izraelci podnikli nálet v Pásmu Gazy, vyhlásili zvláštní situaci

05.08.2022 16:10 Izraelská armáda oznámila, že podnikla úder v Pásmu Gazy a vyhlásila "zvláštní situaci" na domácí…

V Afghánistánu propukly protesty proti USA kvůli útoku na afghánském území

05.08.2022 15:47 Stovky Afghánců dnes protestovaly s protiamerickými transparenty kvůli útoku amerického…

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila

04.08.2022 18:24 V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila, které poškodil mohutný výbuch…

Tálibán tvrdí, že jeho vláda neměla žádné informace o přítomnosti lídra Al…

04.08.2022 15:22 Afghánské hnutí Tálibán tvrdí, že jeho vláda neměla žádné informace o přítomnosti lídra…

Představitelé Tálibánu jednali o tom, jak reagovat na smrt šéfa Al-Káidy

03.08.2022 13:45 Nejvyšší představitelé afghánského islamistického hnutí Tálibán dnes jednali o tom, jak reagovat na…

Související:

Právě se děje

reklama