Zažeňme Rusko do bažiny, burcuje americký jestřáb McCain

"Ruská vojenská intervence v Sýrii ve jménu prezidenta Bašára Asada je posledním katastrofálním zvratem na Blízkém východě, k němuž došlo za Obamovy administrativy - a také dalším ponižujícím nezdarem Spojených států. A stejně jako v minulých krizích Bílý dům opět tápe," uvádí americký republikánský senátor za stát Arizona John McCain. Bývalý neúspěšný prezidentský kandidát se v komentáři pro server CNN vyslovil pro větší vojenské angažmá USA na Blízkém východě.

John Sidney McCain

Obama ignoruje historii

"Jen považte: před pár týdny (americká) administrativa varovala Rusko před vysláním sil do Sýrie. Rusko to stejně udělalo. Administrativa se poté pokusila zablokovat ruský přístup do vzdušného prostoru vedoucího do Sýrie. Nezdařilo se. Důsledek? Prezident Barack Obama se uvolil ke svému prvnímu formálnímu setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem po dvou letech. Bezpečnostní představitelé USA spěchají k rozhovorům s ruskou armádou o urovnání v Sýrii. A (americký) ministr zahraničí John Kerry nazval ruské akce příležitostí ke spolupráci, jelikož se v zásadních principech shodujeme. Jak odpověděl Putin? Bombardováním Spojenými státy podporovaných skupin v Sýrii," zuří McCain.     

"Prezident Obama bláhově tvrdí, že neexistuje vojenské řešení této ani jiné krize. To ignoruje realitu, že problém má velký vojenský rozměr a zhoršuje se každým dnem. Rovněž to ignoruje historii: většina občanských válek ve skutečnosti skončí, když jedna strana zvítězí a druhá prohraje. To je Putinovo vojenské řešení - realizuje ho nyní prostřednictvím ruských vzdušných sil a protiamerické koalice pozemních sil Sýrie, Íránu a Hizballáhu. Ruská vojska se k nim pravděpodobně přidají. Putin pak může tuto operaci rozšířit do Iráku," varuje senátor.    

"Ukončení tohoto konfliktu nesmí zahrnovat, že Putin podepře své partnery, rozdrtí naše, zničí zbytky naší důvěryhodnosti na Blízkém východě a obnoví pozici Ruska coby velmoci v tomto pulzujícím regionu. Vladimir Putin musí být zastaven; už protože rozdmýchá každý aspekt tohoto probíhajícího konfliktu: uprchlickou krizi, masová zvěrstva a růst Islámského státu (IS)," konstatuje republikán.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.    

"Je zde možnost, ale jiná, než navrhuje Kerry. Je zde možnost prosadit vážné důsledky pro protivníky, kteří chtějí kdekoliv poškozovat Spojené státy. Je zde možnost oslabovat protiamerické vládce, kteří nás vždy vidí jako nepřátele. Je zde možnost obnovit důvěryhodnost a vliv USA na Blízkém východě tím, že podnikneme takové akce, jaké jen dokážeme, abychom zastavili šíření regionálního konfliktu, který je líhní globálního terorismu. Nesmíme se zdráhat konfrontovat Rusko v Sýrii, jak Putin očekává, že (americká) administrativa učiní. Jeho intervence zvýšila náklady a rizika širšího zapojení USA v Sýrii, ale nevylučuje kroky, které musíme podniknout. Ve skutečnosti je učinila mnohem naléhavějšími," deklaruje neúspěšný protikandidát Barack Obamy z prezidentských voleb v roce 2008.    

Amerika má poslední šanci

"Musíme nyní jednat, abychom ochránili civilní obyvatelstvo a naše opoziční partnery v Sýrii. Jak prosazuje generál David Petraeus a další, musíme v Sýrii zavést enklávy, kde civilisté a umírněná opozice stojící proti syrskému vůdci Bašáru Asadovi a IS nalezne větší bezpečí. Tyto enklávy musí být chráněny větší vzdušnou silou Ameriky a koalice a pravděpodobně i zahraničními pozemními vojsky. Neměli bychom vyloučit, že síly USA mohou hrát v tomto pozemním kontingentu jistou omezenou roli. Pokud Asadův režim bude pokračovat v barelovém bombardování civilistů v Sýrii, měli bychom zničit schopnost jeho letectva operovat," apeluje McCain.

"Musíme podpořit naší politiku způsoby, které se postaví Putinovým ambicím a usměrní jeho chování. Pokud Rusko útočí na naše opoziční partnery, musíme způsobit velké komplikace ruským zájmům - například útokem na významné cíle syrského vedení a armády. Naší odpověď však nesmíme omezovat na Sýrii. Musíme zvýšit tlak na Rusko všude. Měli bychom poskytnout obranné zbraně a související pomoc ukrajinským silám, aby mohly způsobovat větší ztráty ruským jednotkám. K oslabení Putina doma i v zahraničí bychom měli více informovat o zkorumpovanosti ruského vedení, včetně samotného prezidenta, a jak Rusko používá úplatky jako nástroj státní politiky. Pokud bude Putin pokračovat v útocích na syrské civilisty a naše opoziční partnery, měli bychom zostřit cílené sankce na Rusko. Nízké ceny energií torpédují ruskou ekonomiku a měnu. Tuto bolest bychom měli vystupňovat," nastiňuje republikán svou strategii.     

"Spojené státy musí vést toto úsilí v co nejširší možné koalici. Nalezneme mnoho ochotných partnerů v Evropě, kterou zmítá uprchlická krize, stejně jako v sunnitských arabských státech, které považují ruské vítězství v Sýrii za íránské vítězství. Spíše než hrát Putinovi do karet tím, že polevíme v naší mezinárodní snaze izolovat ho, bychom měli toto úsilí vystupňovat a prohloubit jeho izolaci i být protiváhou k Rusku," doporučuje senátor.

"Prezident Obama se domnívá, že Sýrie bude pro Rusko bažinou. Možná. Ale naposledy, kdy Rusko zabředlo do bažiny, s tím měla co do činění Amerika. Tehdejší odpověď byla zahájena demokratickým prezidentem, který si závěrem svého funkčního období konečně uvědomil, že jeho politika krachuje a potřebuje změnit kurz. Prezident Obama by se od prezidenta Jimmiho Cartera mohl a měl hodně učit. Jde o poslední příležitost Ameriky promluvit do vývoje v Sýrii a odvrátit strategickou katastrofu, která nyní ohrožuje globální rovnováhu sil. Nemůžeme si dovolit ji promarnit," zní stanovisko Johna McCaina.  

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Čtyři lidé zemřeli, další se zranili po nárazu auta…

03.10.2022 10:26 Čtyři lidé zemřeli a sedm dalších osob utrpělo zranění v centru Bratislavy, když osobní automobil…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Nynější protesty v Íránu organizovaly USA a Izrael, tvrdí Chameneí

03.10.2022 12:34 Protesty, které se v Íránu konají už dva týdny kvůli úmrtí mladé Íránky v policejní vazbě, byly…

Při protestech v Íránu už zemřelo 92 lidí, uvedli aktivisté

02.10.2022 21:21 Aktualizováno Nejméně 92 lidí přišlo o život v Íránu při potlačování demonstrací, které vypukly před dvěma týdny…

Sebevražedný útok ve škole v Kábulu připravil o život nejméně 35 lidí

01.10.2022 11:33 Páteční sebevražedný pumový útok ve studentském vzdělávacím centru v Kábulu si vyžádal 35 mrtvých a…

Sebevražedný útok ve škole v Kábulu má nejméně 19 obětí

30.09.2022 08:08 Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si dnes vyžádal nejméně 19…

Při protestech v Íránu už mělo zemřít nejméně 76 lidí

26.09.2022 19:55 Při protestech, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě…

Kazachstán se postavil Moskvě. Neuzná připojení východoukrajinských…

26.09.2022 09:28 Kazachstán, blízký spojenec Moskvy, neuzná možné připojení východoukrajinských oblastí k Rusku.…

U syrského pobřeží utonulo nejméně 86 uprchlíků

24.09.2022 12:53 U syrského pobřeží utonulo nejméně 86 uprchlíků z lodi, která vyplula ze severu Libanonu do Evropy,…

Palestina chce, aby se Izrael okamžitě vrátil k jednacímu stolu

23.09.2022 20:45 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN…

Turecko stojí podle Erdogana o vstup do Šanghajské organizace pro…

17.09.2022 19:56 Cílem Turecka je vstoupit do Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO), která zahrnuje mimo jiné…

Erdogan se chtěl podle médií setkat se syrským protějškem Asadem

16.09.2022 08:51 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyjádřil přání setkat se s Bašárem Asadem, pokud by se…

Související:

Právě se děje

reklama