Těžké boje v Sýrii: Bomby devastují město Talbísa, otřesy jsou cítit až v Homsu

Damašek - Syrská armáda dnes začala útočit na povstalce, kteří kontrolují město Talbísa v provincii Homs. Nejdříve Rusové bombardovali vesnice v okolí, a připravili tak půdu pro pozemní síly. Ofenzívy se účastní také libanonský Hizballáh, který je spojencem Damašku.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Ruské bombardování pozic ISIS a rebelů v Sýrii
doporučujeme

Ofenzivy se účastní libanonský Hizballáh, který je spojencem Damašku. Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že v boji zemřelo asi deset lidí.

Talbísu a okolní vesnice obývají sunnité, kteří tvoří enklávu na území, jehož většinu má v rukou režim prezidenta Bašára Asada. Ruské nálety trvají několik dní a obyvatelé již upozorňovali, že na místě nejsou žádní členové organizace Islámský stát (IS). Rusko tvrdí, že bojuje proti teroristům v Sýrii, k nimž řadí IS. Podle kritiků jsou cílem ruských náletů rovněž oponenti Damašku.

Zdroj: YouTube

Zástupce syrské armády v televizi ofenzivu popsal jako snahu obnovit pořádek v oblasti. Jeden z povstalců Bíbars Táláví, který působí v Homsu, agentuře AP řekl, že cílem je otevřít dálnici mezi městy Homs a Hamá. Podle něj bomby dopadají na domy civilistů a otřesy z výbuchů jsou cítit i v Homsu, který je několik kilometrů od fronty.

Syrskou armádu podporuje kromě Hizballáhu také Írán a pozemní ofenziva na západě a severu byla díky ruským náletům zahájena na několika místech. Vojsko se zaměřuje hlavně na provincie Homs, Hamá, Idlib a Latákíja. Spolu s íránskými posilami se připravuje ofenziva proti Halabu, jehož východní čtvrtě má v rukou opozice.

V Damašku je od středy íránská delegace, která jedná o vojenské spolupráci. Její šéf Aláeddín Borúdžerdí dnes řekl, že Írán bude o vyslání vojáků uvažovat, jestliže jej o to Sýrie požádá.

Náměstek generálního tajemníka OSN Jan Eliasson dnes řekl, že v Sýrii jsou tři nebo čtyři místa, na nichž by se dalo vyjednat lokální příměří. Domnívá se také, že stupňující se násilí v Sýrii by mohlo zvýšit naději na politické rozhovory.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v Libanonu se vyhrocují. Při střetech s policií desítky zraněných

15.12.2019 08:42 Několik desítek lidí utrpělo zranění při potyčkách s policií, které v sobotu vypukly během protestů…

Mláďata chalífátu. Svět řeší, co s dětmi Islámského státu

14.12.2019 10:51 Generální tajemník OSN pro lidská práva se ve svém komentáři, který vyšel v deníku The New York…

Bomba u silnice zabila v Afghánistánu deset civilistů

13.12.2019 19:57 Životy dalších deseti civilistů, včetně čtyř žen a jednoho dítěte, si dnes v Afghánistánu vyžádala…

Křesťané z Pásma Gazy mají smůlu. Izrael je o Vánocích nepustí do Betléma

13.12.2019 08:33 Izrael letos nepustí Palestince z Pásma Gazy o vánočních svátcích k oslavám do Betléma a Jeruzaléma…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama