Je v právu Rusko, či Západ? Profesor přináší nový pohled

"Zatímco doma je (ruský) prezident Vladimir Putin nad světem se rozkročeným kolosem, moudrým carem a laskavým otcem národa, v zahraničí znovu čelí známému hanobení coby válečný štváč, kleptokrat a tyran. Ano, korupce je hluboce zakořeněná v ruském hospodářském a politickém systému a Kreml považuje vojenskou sílu za nástroj národního zájmu. Západ se však musí vyhnout jednoduchým a zavádějícím stereotypům, pokud chce provádět efektivní politiku a s Ruskem se dohodnout, především pokud jde o syrský gambit," uvádí profesor Mark Galeotti. Expert na mezinárodní vztahy a Rusko z New York Univerzity v komentáři pro server Moscow Times zkritizoval současný přístup Západu k Moskvě.

Přidejte svůj názor 126 komentářů

Vladimir Putin, ruský prezident jedná s Kerrym a Lavrovem.

Kdo má mandát jednat v Sýrii?

"Pochopitelně, ruské angažmá v Sýrii ponížilo především Washington. Dosavadní ruské nálety způsobují, že nároky Moskvy jako globální mocnosti jsou brány vážně, a to způsobem demonstrujícím nejen vojenskou sílu, ale též nemilosrdné odhodlání," konstatuje Galeotti.

"Západní stížnosti na ruské akce, především ty Putinovy, také odhalují nebezpečné pokrytectví. Rusko prý nemá žádný mandát, aby bylo v Sýrii. Byť je to nemilé, Bašár Asad stále představuje mezinárodně uznanou vládu Sýrie - má i velvyslanectví ve Washingtonu - a on pozval Rusko na pomoc. Pokud existuje někdo, pak Turecko, Spojené státy a další válčící strany, kdo ve skutečnosti nemá žádný mandát a bylo by přehnané líčit jejich akce jako přímo humanitární," pokračuje profesor.        

"Aby bylo jasno, jestli Asadův režim padne, může být nahrazen jiným, méně brutálním a více legitimním. Pak ale zkušenosti z dalších vojenských změn režimů v severní Africe a na Blízkém východě opět naznačují, že výsledkem může být stejně snadno chaos a teror extremistů," varuje expert.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Rusové prý bombardují špatné rebely. Krom skutečnosti, že mnoho z těch umírněných rebelů vychvalovaných jako největší syrská naděje až tolik umířených není, Moskva nedělá humbuk z faktu, že se snaží zachovat Asadův režim, jednoho ze svých mála spojenců. Síly Islámského státu (IS) jsou silně koncentrovány na severovýchodě země, režim na východě a jihu. Není divu, že většina náletů cílí na rebely představující přímou a akutní hrozbu pro Damašek," vysvětluje odborník.  

Nic nového v geopolitice

"Moskva prý jedná nebezpečně, potenciálně riskuje těsné přiblížení ruských a západních letounů. Ano, je zde malé riziko, především jsou-li Rusové více agresivní než syrští piloti. Například, i pokud by narušení tureckého vzdušného prostoru bylo skutečně náhodné, jak (Moskva) tvrdí, pak zajisté musí být velmi blízko tomu, aby se taková chyba stala. Avšak vzhledem k tomu, že americká a spojenecká letadla mají menší legální nárok pohybovat se v syrském vzdušném prostoru, není břemeno vyhnout se konfliktu na nich?" ptá se Galeotti.   

"Pochopitelně, Rusové jsou v Sýrii především z důvodu vlastních zájmů - nikoliv aby chránili syrské civilisty a primárně ani svého spojence, ale aby odvedli domácí publikum od patu v Donbasu a přinutili Západ s nimi jednat. Syrský režim je brutální až na samou podstatu zla a jen důvod, že IS je možná horší, Putinovi nedává žádné skutečné morální ospravedlnění. Avšak od kdy jsou vlastní zájmy nóvum v geopolitice?" pokládá řečnickou otázku profesor.

"Jak přiživování a prodlužování odporné zástupné války ať proti Asadovi, či proti IS pomůže běžným Syřanům, obzvláště když tolik západních spojenců v této kampani - od Turecka po Saudskou Arábii - má samo vážný problém s dodržováním lidských práv? To není pouze (přístup) 'a co oni?', tedy klasický trik odvádění kritiky skrze vyzdvihování skutečných i údajných chyb druhé strany. Spíše to ukazuje, že Washington si momentálně vybírá koláč, který sní. Může se rozhodnout postavit svou zahraniční politiku na striktních morálních principech, či geopolitickém pragmatismu. V současnosti se zdá, že vesele jedná pragmaticky, ale smýšlí morálně. Tudíž Putina skutečně nepovažuje za pouhého protivníka, ale za amorálního," uvádí komentář.            

"To je nebezpečné a bláznivé. Stejně jako Rusko nelze jednoduše odepsat jako kleptokracii - silnice se nadále budují, univerzity jsou financovány a tak dále, i když někteří kořistí. Rovněž nejde o nějaký mimořádně agresivní darebácký stát. Kritizovat ho z morálních pozic, aniž bychom se sami chovali nenapadnutelně morálně, jednoduše znepřátelí Moskvu, podkope západní důvěryhodnost a vytvoří řadu zcela chybných předpokladů zakládajících politiku. Nepříjemnou pravdou je, že v Sýrii, jako v mnoha jiných případech, Putin nemilosrdně využívá a rozšiřuje precedenty, které dříve nastavil Západ," deklaruje závěrem Galeotti.      

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Vstupte do diskuze (126)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naštvaná Indie obvinila z bombového útoku v Kašmíru Pákistán

15.02.2019 21:31 Indický premiér Naréndra Módí dnes slíbil "drtivou odpověď" za čtvrteční bombový útok v indické…

Trump napíná svět: USA učiní významné oznámení k Sýrii

15.02.2019 17:27 Spojené státy v nadcházejících 24 hodinách učiní významné oznámení týkající se Sýrie a amerického…

Dědictví Sovětů je pozitivnější než to americké, tvrdí veteráni…

15.02.2019 16:38 Před třiceti lety se sovětské síly stáhly z Afghánistánu, ne nadarmo zvaného „pohřebiště impérií“.…

Netanjahu podněcuje k válce? Záměrně vypustil video ze schůzky arabských…

15.02.2019 13:48 Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua umístil na YouTube klip pořízený ve Varšavě při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama