135 mrtvých, 5000 zraněných. Libanon se vypořádává s následky výbuchu

Mohutná úterní exploze v libanonském hlavním městě Bejrútu si podle aktuální bilance vyžádala nejméně 135 mrtvých a 5000 zraněných. Podle informací české diplomacie mezi oběťmi nejsou čeští občané. Příčina výbuchu, který vyvolal otřesy srovnatelné se zemětřesením o síle 3,5 stupně, se vyšetřuje.

Úřady incident v přístavu přičítají explozi tun uskladněného dusičnanu amonného. Prezident USA Donald Trump prohlásil, že podle amerických vojenských expertů byl příčinou zřejmě pumový útok, což ale zdroje z amerického ministerstva obrany nepotvrdily. Žádost Libanonu o pomoc vyslyšela řada zemí včetně ČR.

Libanonská vláda vyhlásila v hlavním městě 14denní nouzový stav, takže bezpečnostní úkoly převzala armáda. Nařídila také umístit do domácího vězení zaměstnance přístavu odpovědné za zničený sklad.

Běžní Libanonci tragédii připisují vládě, proti níž lidé demonstrovali od loňského října. Na sociálních sítích se znovu objevily ostré výpady proti vládě typu Odejděte všichni, jste zkorumpovaní, nedbalí, ničemní, nemorální. Nejenom obyčejní lidé, ale někteří politici a rovněž organizace Amnesty International požadují nezávislé vyšetření tragédie.

Hlavní ulice v centru Bejrútu jsou stále plné trosek a poškozených aut. Ministr zdravotnictví Hamad Hasan řekl, že je jeho úřad zavalen telefonáty lidí, kteří stále své blízké pohřešují. Řada raněných si zranění podle AP ošetřila sama, protože nemocnice jsou přeplněné.

Bejrútský guvernér Marván Abbúd řekl, že škody mohou dosahovat i pět miliard dolarů (11 miliard korun) a že až 300.000 lidí kvůli poškozeným domům ztratilo střechu nad hlavou. Na sociálních sítích vznikla velmi rychle databáze Libanonců, kteří nabízejí přístřeší, lůžka a další pomoc.

České ministerstvo zahraničí neinformovalo o tom, že by mezi oběťmi byli čeští občané. Velvyslankyně v Libanonu Michaela Froňková v České televizi řekla, že zasažena byla všechna velvyslanectví, která sídlí v centru. Má informace o zraněných představitelích německé, nizozemské či řecké ambasády. České velvyslanectví sídlí na opačné straně Bejrútu než přístav. Nizozemsko ohlásilo vážné zranění manželky nizozemského velvyslance.

Ambasáda ČR kontaktovala všech 24 českých občanů v Libanonu, kteří se registrovali v české databázi cestovatelů Drozd, samy se na ni obrátily další tři ženy. Všichni čeští občané jsou podle velvyslankyně v pořádku. Froňková také doporučila českým občanům, aby Libanon opustili. Letiště v Bejrútu je podle ní stále v provozu a aerolinky Lufthansa nebo Turkish Airlines stále vypravují svá letadla.

Podle slovenské diplomacie nejsou mezi oběťmi nebo zraněnými slovenští občané. Tlaková vlna exploze podle mluvčího ministerstva zahraničí ale poškodila i budovu, v níž má slovenské zastoupení pronajaté prostory.

Podle AP šlo nejsilnější výbuch, který kdy Bejrútem otřásl. Město bylo přitom v letech 1975-1990 dějištěm občanské války, čelilo konfliktům se sousedním Izraelem a několika teroristickým útokům.

Libanonský ministr vnitra Muhammad Fahmí uvedl, že výbuch patrně způsobila exploze více než 2700 tun dusičnanu amonného, který byl uložen ve skladu poté, co byl zkonfiskován z jedné obchodní lodi v roce 2014. Podle médií šlo o plavidlo ruského podnikatele Igora Grečuškina, které se v Bejrútu kvůli technickým potížím muselo zastavit na cestě z Gruzie do Mozambiku. Dusičnan amonný se často využívá v hnojivech, jako dezinfekční prostředek vody a díky oxidačním vlastnostem i v pyrotechnice. Libanonská televize LBCI uvedla, že explozi mohla způsobit jiskra ze sváření. Svářeči se v úterý snažili uzavřít otvor, jímž se dalo do skladu dostat.

Bezpečnostní složky přístav a okolí uzavřely a na místo přijely buldozery, které odklízejí trosky. Výbuch připravil mnohé o střechu nad hlavou v době, kdy mnoho Libanonců ztratilo práci a životní úspory vzhledem k vážné ekonomické krizi.

Libanonskou žádost o pomoc vyslyšela řada států. Z Česka odletělo 36 specialistů z týmu USAR, kteří jsou cvičení na vyprošťování lidí z trosek, ve skupině jsou také kynologové se psy, statik či lékař. Půl milionu korun na zajištění jídla, vody a léků zasaženým lidem pošle nezisková organizace Člověk v tísni. Mezi dalšími státy, jež pomohou, jsou Francie, Slovensko, Polsko, Řecko, Rusko, Nizozemsko, Británie, Německo, Austrálie či státy Perského zálivu. Za oběti exploze a pozůstalé se modlil papež František a soustrast vyjádřila britská panovnice Alžběta II. Ve čtvrtek bude na místě s libanonskými politiky jednat francouzský prezident Emmanuel Macron.

Související

Sutiny po explozi v Bejrútu

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila, které poškodil mohutný výbuch před dvěma lety. Asi čtvrtina severního bloku stavby šla k zemi krátce předtím, než do ulic libanonské metropole vyšly stovky lidí, aby si připomněly dva roky od tragické exploze, která připravila o život více než 230 lidí, uvedla agentura AP.
Papež František

Pravdu nelze nikdy skrýt, řekl papež o výbuchu v Bejrútu

Papež František při své dnešní generální audienci vyjádřil naději, že docílení spravedlnosti v souvislosti s předloňským výbuchem v bejrútském přístavu může být pro Libanonce útěchou a zdůraznil, že "pravdu nelze nikdy skrýt". Informuje o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

exploze v libanonském Bejrútu (4. srpna 2020) libanon

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy