Islámský stát se naučil těžit ropu, přijde si na pořádný balík

Bagdád - Islámskému státu se na dobatém území daří zůstat díky příjmům z ropy, měsíčně si přijde na 50 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Podle expertů se radikálům podařilo získat experty i potřebnou techniku za zahraničí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Několik iráckých odborníků nezávisle na sobě uvedlo, že IS prodává barel ropy za 35 dolarů, ale také jen za deset, zatímco na legálním trhu se za ni platí skoro 50 dolarů. Pašeráci ji pak prodávají prostředníkům v Turecku. Z obav před zničením při náletu už není ropa přepravována velkými cisternami, ale menšími zásobníky.

V Sýrii IS denně těží 30.000 barelů ropy, v Iráku kolem 10.000 až 20.000 barelů. Podle iráckého poslance a bývalého ministra ropného průmyslu Ibráhíma Bahr Ulúma se v Iráku těží hlavně v blízkosti Mosulu. Zatímco syrská ropa se pašuje do Turecka a tam prodává prostředníkům, irácká se údajně převáží do Sýrie, kde IS provozuje rafinérie, aby mohl prodávat ropné produkty.

V Sýrii údajně IS kontroluje 253 ropných vrtů a těží se na 161 z nich. Pracuje tam 275 inženýrů a přes 1100 dělníků.

Ačkoliv iráčtí představitelé tvrdí, že část ropy se pašuje také přes irácký Kurdistán, kurdské vedení to popírá. Člen parlamentu iráckého Kurdistánu Alí Hamá Sálih řekl, že o tom neexistují důkazy. Přiznává však, že se v Kurdistánu obchoduje s jinými komoditami pocházejícími od IS.

Rusko začalo bombardovat radikály v Sýrii 30. září a ani při jednom z ruských útoků nebyla zasažena ropná infrastruktura. Nálety koalice, které velí USA, na ni cílily jen několikrát. Úspěšnější v tomto smyslu byly útoky v Iráku, kde se IS kvůli nim musel stáhnout z hlavních ropných polí u Kirkúku. Ze strachu z amerického náletu IS netěží ani na velkém nalezišti u severoiráckého Sindžáru. Posílá tam pouze nepravidelně dělníky, kteří rychle načerpají ropu a odjedou.

IS provozuje malé rafinérie zřízené na mobilních přívěsech. Jejich produkce je určena hlavně pro domácí potřebu. Za přísných bezpečnostních opatření k nim IS vozí turecký a kurdský personál a zaměstnává rovněž lidi z iráckých státních ropných společností. Iráčtí inženýři si podle iráckého odborníka na problematiku IS Hášima Hášimího mohu za den vydělat 300 dolarů a pokud řeší technický problém, pak až 1000 dolarů. V IS je podle irácké tajné služby za operace s ropou odpovědný muž identifikovaný jako Hadží Dijáa. Právě on organizuje práci inženýrů z Turecka a Kurdistánu.

Americký znalec situace AP sdělil, že IS těžbu ropy technicky zvládá stále úspěšněji, což skupině umožňuje zpomalovat důsledek ztrát, které jí působí koaliční nálety.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo spáchal útoky na Saúdskou Arábii? Johnson ukázal na viníka, Macron je…

23.09.2019 15:49 Aktualizováno Británie je přesvědčena, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení v polovině září je zodpovědný…

Izraelský prezident Rivlin dokončil povolební konzultace, patová situace…

23.09.2019 15:23 Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes dokončil konzultace se zástupci politických stran, které se…

USA na prahu války? Odpovězme na dvě zásadní otázky, zní z Washingtonu

23.09.2019 12:00 NÁZOR - Na útok na saúdskoarabská ropná zařízení z minulého víkendu, z něhož americká i saúdská…

Ruské zbraně nemají šanci? Analytik popsal, co se děje na Blízkém východě

23.09.2019 00:44 Aktualizováno NÁZOR - Americké letouny F-35 jsou na zcela jiné úrovni, než je ta, s níž si dokáže poradit ruská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama