Porážka Islámského státu nic neřeší, přijde někdo jiný. Arabský učenec přichází s netradičním plánem

Paříž – Kvůli útokům extrémistů, jako byly třeba ty v Paříži, hrozí, že světoví lídři zopakují chyby týkající se boje proti terorismu. Myslí si to doktor Jamal Sanad al-Suwaidi, generální ředitel strategického a výzkumnéhocentra Emirates Center for Strategic Studies and Research (ECSSR) se sídlem v Abú Dhabi.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Islámský stát
doporučujeme

„Strašlivé teroristické útoky v Paříži, Bejrútu nebo Šarm aš Šejchu spolu s děním ve Švédsku nebo Belgii připomínají, jak velké kolektivní brutalitě čelíme. V mnoha zemích po celém světě bijí na poplach a volají po rozsáhlých vojenských akcích," píše pro server thelocal.fr arabský učenec.

Lídři by ale podle něj tuto strategii měli dobře promyslet, aby se neopakovaly chyby, které následovaly po 11. září 2001. „Tehdy stejně jako dnes všem vyhovovalo cílit na jednoho konkrétního nepřítele – ať už je to Al-Káida nebo Islámský stát. Domnívají se, že pouhým zničením jejich vedení, základen a zásobovacích tras eliminují nebezpečí, které skupina pro civilizaci představuje," píše al-Suwaidi.

„To ale není na místě. Útok na IS v Sýrii nebo na jednu z jejich enkláv ,rozšiřujících se jako pavučiny, vyřeší jen malou část problému. IS muže být vymazán z povrchu země, ale pokud budou jeho zvrácené myšlenky nadále růst a vzkvétat, přijde jeho nihilismus zpět v nové a více nepřátelské formě, s novým názvem a pod novým velením," varuje učenec.

Hlavním nepřítelem podle něj není Islámský stát, ale radiální islámský extremismus. IS tak podle něj může být jen dalším modelem radikální islámské organizace, který se v budoucnu další pokusí napodobit. Právě radikální islám podle něj představuje hrozbu pro celá svět. Na nepřátele útočí v různých podobách nejen na Západě, ale i v Africe, Číně, Rusku nebo jihovýchodní Asii. „Jejich perverzní teologie chrlí nenávist a násilí a popírá legitimitu jakéhokoliv vedení jejich vlastní překroucenou interpretací koránu," píše al-Suwaidi.

Co je tedy podle něj třeba udělat?

Západ se proto podle něj musí zaměřit na analýzy situace, aby nedošlo k přílišnému soustředění pouze na IS, zatímco by byly ignorovány rizika radikálního islámu. Měla by být vybudována globální aliance postavená na myšlence „totální války" proti islámskému radikalismu. „Tato aliance by měla být založena na sdílených hodnotách a cílech, jako je šíření svobody, bezpečnosti, blahobytu a pokroku ve prospěch občanů všech národů," myslí si al-Suwaidi.

Měly by se do ní zapojit všechny regiony včetně zemí, kde je islám dominantním náboženstvím. Základní cíle aliance by pak prý měly být zakořeněny v náboženské toleranci a přijímání rozmanitosti. „Tyto cíle jsou velmi důležité. Bez nich je jen malá pravděpodobnost, že se občané světa sejdou, aby podpořili opatření, která musí být přijata na bitevním poli, v našich školách, a v našich kostelech," píše arabský učenec.

„V rámci této aliance musí muslimské země pracovat na tom, aby vyvedly z omylu mladé lidi, kteří si myslí, že jejich svatý Korán schvaluje násilí. Právě to je příležitost pro arabský svět a miliardy muslimů, kteří svou víru praktikují v míru, aby zaujaly jedinečnou pozici a převzaly vedení. Je naprosto nezbytné, abychom se soustředili na zastavení šíření myšlenky, že extremismus je v souladu s náboženskými povinnostmi," domnívá se al-Suwaidi.

Nakonec by se podle něj měli lidé spoléhat na sílu vzdělávání jako hlavní zbraně v této válce, protože to je podle něj silnější než jakákoliv bomba nebo kulka. Mělo by tak podle něj také vzniknout Fórum, které by sdružovalo a vychovávalo náboženské vůdce všech abrahámských vír, které od sebe podle něj byly příliš dlouho izolovány. Právě kvůli tomu prý vzniká mezi náboženstvími nedůvěra, podezřívavost a nenávist.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v Libanonu se vyhrocují. Při střetech s policií desítky zraněných

15.12.2019 08:42 Několik desítek lidí utrpělo zranění při potyčkách s policií, které v sobotu vypukly během protestů…

Mláďata chalífátu. Svět řeší, co s dětmi Islámského státu

14.12.2019 10:51 Generální tajemník OSN pro lidská práva se ve svém komentáři, který vyšel v deníku The New York…

Bomba u silnice zabila v Afghánistánu deset civilistů

13.12.2019 19:57 Životy dalších deseti civilistů, včetně čtyř žen a jednoho dítěte, si dnes v Afghánistánu vyžádala…

Křesťané z Pásma Gazy mají smůlu. Izrael je o Vánocích nepustí do Betléma

13.12.2019 08:33 Izrael letos nepustí Palestince z Pásma Gazy o vánočních svátcích k oslavám do Betléma a Jeruzaléma…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama