Džihádisté přiznali děsivou skutečnost. Kolik bojovníků IS je v Evropě?

Rakka - Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) operující v Sýrii propašovali mezi uprchlíky do Evropy čtyři tisíce svých členů. Serveru BuzzFeed to exkluzivně pod podmínkou anonymity řekl jeden z vysoce postavených členů hnutí.

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Operativec IS podle serveru jako první člen radikálního hnutí potvrdil plány na infiltraci západních zemí. Podle jeho slov hnutí propašovalo své členy do Evropy skryté mezi uprchlíky, jejichž nápor přestala Evropa zvládat. Nahrává tomu i fakt, že v řadě zemí probíhají laxní kontroly a řada uprchlíků se tak pohybuje po Evropě zcena nekontrolovaně.

Členové IS údajně prošli stejnou trasou, jako řada dalších migrantů. Přes Turecko se následně lodí dostali do Řecka a odtud dále do západní Evropy. Server s odkazem na exkluzivní výpověď člena IS uvádí, že tímto způsobem mělo do Evropy přijít zhruba 4000 radikálů. "Jen počkejte," cituje server člena hnutí.

Extremisté tak využívají štědrosti rozvinutých zemích vůči uprchlíkům a na pomoc si volají i pašeráky, s jejichž pomocí se infiltrují mezi vlny nelegálních přistěhovalců, kteří zaplavují Evropu.

"Postupují kupředu jako uprchlíci. Některé z nich chytili, jiní chtějí navštívit své rodiny. Další posílám do Evropy proto, aby byli připraveni," prozradil bývalý člen syrské národní bezpečnosti a současný radikál.

Členové IS podle něj byli vysláni do Evropy s jasným cílem: útočit a zabíjet. Jejich úkolem je údajně příprava a provádění provádění odvetných útoků proti zemím, které v koalici bojují proti Islámskému státu v Sýrii. "Když na nás někdo zaútočí, vrátíme mu to," varuje radikál.

"Naším snem je vytvořit chalifát nejen v Sýrii, ale po celém světě. Bude-li nám požehnáno, brzy se tak stane," dodal extremista a podotkl, že další možné útoky podle něj nebudou směřovat proti civilistům, ale proti vládám západních zemí. Následně ale přiznal, že tohle je věc, nad kterou má on sám jen nepatrnou kontrolu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán odmítl návrh EU jednat s USA o dohodě z roku 2015

28.02.2021 18:29 Írán odmítl nabídku Evropské unie na přímé rozhovory se Spojenými státy o dohodě o svém jaderném…

Policie zadržela v Kazachstánu desítky demonstrantů

28.02.2021 17:13 Policie v Kazachstánu dnes zadržela desítky příznivců opozice, kteří v ulicích velkých měst…

Vraždu Chášukdžího podle amerických zpravodajců schválil korunní princ

26.02.2021 21:34 Aktualizováno Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít…

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii

26.02.2021 10:59 Spojené státy provedly při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena vzdušné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama